23 Nisan 2018 Pazartesi

  • 4,102 TL
  • 5,018 TL
  • 174,92 TL
  • 110.932
ISPARTA 19°
HERKESİ ÜZEN ACI HABER

HERKESİ ÜZEN ACI HABER

ATİLLA TIK YAŞAMINI YİTİRDİ

ATİLLA TIK YAŞAMINI YİTİRDİ

YİNE YÜREKLERİ YAKAN HABER

YİNE YÜREKLERİ YAKAN HABER

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

DÜNYA SİGARASIZ GÜNÜ

Isparta Halk Sağlığı Müdürü Dr. Meral Kişioğlu yaptığı basın açıklamasında 31 Mayıs Dünya Sigarız gününü kutladı.

Isparta

Kişioğlu yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi ‘İl Tütün Kontrol Kurulu Başbakanlık Genelgesi doğrultusunda Isparta kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve üniversite işbirliği ile oluşturulan Tütün Ve Tütün Mamulleri ve Dumansız Hava Sahası mücadelesi yapan Vali Yardımcısı başkanlığı ve Halk Sağlığı Müdürlüğü koordinatörlüğünde çalışmaları yürüten resmi bir kuruldur. Tütün karşıtı mücadelenin toplumun her kesimi tarafından desteklendiğinde başarılı olacağına inanan kurul 4207 sayılı kanunla değişik 5727 sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun, 19 Ocak 2008 tarihli ve 26761 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmış ve 19 Temmuz 2009 tarihinde tüm hükümleriyle yürürlüğe girdiği andan itibaren mücadelesine kesintisiz devam etmektedir.

Tütün kullanımı en önemli önlenebilir ölüm nedenleri arasında yer almaktadır. Küresel tütün salgını, her yıl yaklaşık 600.000’i pasif içici olan 6 milyon kişinin ölümüne neden olmaktadır. Bu salgın eğer harekete geçilmezse, 2030’a kadar %80’i düşük ve orta gelir düzeyinde olan ülkelerde yaşayan 8 milyon kişinin ölümüne neden olacaktır. Ülkemizde de her yıl 100.000 kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle ölmektedir. Eğer önlem alınamazsa 2030’a kadar bu sayının 240.000 kişi olacağı tahmin edilmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi dünyanın en önde gelen tütün kontrol aracıdır. Bu Anlaşma halk sağlığının gelişmesinde önemli bir başarı sağlamıştır. Yürürlüğe girdiği tarihten 2012 yılına kadar, 170’den fazla taraf ülkeyle Birleşmiş Milletler tarihinin en hızlı ve en yaygın şekilde benimsenen anlaşması olmuştur. Bu anlaşma, herkesin en yüksek standartlarda sağlık hakkı olduğunu kanıtlamış ve bilimsel alt yapıya ek olarak tütün kontrol çalışmalarına yasal boyut kazandırmıştır.

Bu yıl Dünya Sağlık Örgütü “Tütün Endüstrisinin Müdahalesini” 31 Mayıs 2012’de kutlanacak olan Dünya Sigarasız Günü teması olarak belirlemiştir.

 31 Mayıs Dünya Sigarasız Günü etkinlikleri her yıl düzenli olarak yapılmaktadır. Bu sağlıksız ve ilkel alışkanlıktan halkımızı korumalı ve dahası kurtarmalıyız! Sigaranın verdiği zararları ortadan kaldırmanın tek yolu; sigarayı tamamen bırakmaktır. Toplumumuzun tüm kesimini hep birlikte  “Dumansız Hava Sahasını” oluşturmaya çağırıyoruz. 31 Mayıs Sigarasız Gününü vesile ederek sigarayı bırakmaya davet ediyoruz. Lütfen kendinize bir iyilik yapın geç olmadan sigarayı bırakın. Önümüzdeki yıllarda sigara ile mücadelenin artarak devam edeceğine, sabırla yol kat edileceğine ve sağlıklı bir topluma ulaşılacağına inanmaktayız. Bunun için tüm resmi ve sivil kuruluşların yakın işbirliğine gereksinimiz bulunmaktadır. Bugün birlikte adım atmak için en uygun gündür. Gelin sigarasız bir Isparta, sigarasız bir Türkiye’yi birlikte kuralım.’dedi

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR