27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

DOSTLUK YOLU YAPILMASIN DİYE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

DOSTLUK YOLU YAPILMASIN DİYE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTILAR

Isparta

Burdur – Isparta Dağ Yolu’nun bölünmüş yol olarak düzenlenerek, mesafesinin kısaltılmasını ve oradaki can kayıplarının önlenmesini hesaba katamayan Burdurlu bir vatandaş, internet üzerinden imza kampanyası başlattı.

Burdur – Isparta Dağ Yolu’nun 14 kilometre mesafeye düşürülerek, bölünmüş yol olarak yapılmasına yönelik tepkiler dinmiyor.

Son olarak hafta sonunda görevden alınan Karayolları 13.Bölge Müdürü Şenol Altıok tarafından açıklanan yol projesi konusunda Burdur’da birçok STK temsilcisi ve siyasi parti başkanı açıklamalarda bulunarak görüşlerini ortaya koymuştu. Olaya bu kez internet üzerinden imza kampanyası başlatanlar da dahil oldu.

DAĞ YOLU YAPILMASIN DİYE ELEKTRONİK İMZA KAMPANYASI!

Geçen hafta sona erdiği düşünülen olayla ilgili bu kezchange.org isimli internet sitesi üzerinden, “Burdur’u Isparta’nın ilçesi olmaktan kurtar” başlığı altında adeta cahilliği temsil eden bir imza  kampanyası başlatıldığı ortaya çıktı.

Burdurlu bir vatandaş tarafından başlatılan kampanya kapsamında, duruma tepki gösterenlerden alındığı tahmin edilen türde bir açıklama yayımlandığı gözlendi.

Yapılan geniş açıklamada, projenin masum olarak ortaya atıldığı ve tehlikeli boyutlara ulaşacağı iddia edildi. Bu durumun basit bir olay olmadığı belirtilen kampanya açıklamasında, Burdur’un gelişmeye başlaması sürecindeki yol yapımının bu durumu baltalayacağı yönündeki görüşlere yer verildi.

Adeta iki şehir arasında bir çatışma ortamı yaratılmaya çalışıldığı gözlenen imza kampanyasının, 350’nin üzerinde kişi tarafından onay görmüş olması da dikkat çekti.

O YOL YAPILSA DA YAPILMASA DA YİNE KULLANILACAK!

Öyle ki, Burdur – Isparta arasında yapılacak olan bölünmüş çift yolunu yine Burdur ve Ispartalılar kullanmaya devam ediyor.

Hal böyle iken, birçok kazanın meydana geldiği yol yapımına dar bir bakış açısıyla karşı çıkan insanlar; sanki şehrin etrafına duvar örebilecekmiş gibi, bu tür gereksiz kampanyalara imza atıyor.

Sonuç olarak, dağ yolu konusunda görüşünü ortaya koyan Karayolları Bölge Müdürü’nün görevden alınışının ikinci gününde böyle bir paylaşımın yapılmasının gereksiz olduğu alenen ortada iken, o yol yapılsa da yapılmasa da; özellikle iki şehirdeki vatandaşların da yolu kullanacağı herkes tarafından biliniyor. Özetle, dağ yolu yapılsa da yapılmasa da Burdur’un gelişmemesi halinde bu yol bir şekilde kullanılacak.

SANKİ DUVAR ÖREBİLECEKLERMİŞ GİBİ..!

Yolun yapımı bir hizmet olarak algılanırsa, o yolda meydana gelen can kayıplarının ve fazla mesafe kat edilmesinin de önüne geçilebilecek.

Burdur’un gelişmesine katkı sunmayan insanların, bu tür çatışma oluşturan kampanyalardan imtina etmesini dileyerek, mantıklı düşüncelerle hareket etmelerini diliyoruz…

Kimsenin Burdur etrafına duvar örmek gibi bir lüksünün olmadığını hesaba katacak olursak, şehrin gelişmemesi durumunda o yolun hiç kimseye etki etmeyeceğinin altını çiziyoruz…

BARDAĞA DOLU TARAFINDAN BAKARAK GELİŞMEK…

Daha önce de belirttiğimiz gibi, burada gelecek olan hizmeti engellemek yerine, Isparta’dan bir şeyler kapabilmek veyahut oradaki ‘70 binin üzerindeki öğrenciyi Burdur’a nasıl çekebiliriz?’in derdine düşülmesi görüşünün daha sağlıklı olacağını savunuyoruz…

TALİHSİZ GEREKÇE!

İşte, o dar düşünceli kampanyanın mantıklı gelmeyen gerekçesi;

“Burdur-Isparta arasının 14 km ye düşürecek Dostluk Yolu adında proje başlatılmış durumdadır. Herkese bu proje çok masum olarak anlatılmaktadır. Sözde bu proje 2 şehri birbirine yakınlaştırmakta, dostluk ilişkileri en üst düzeye çıkacaktır. Ama bu proje göründüğünden çok daha tehlikelidir. Burdur'umuzun gelişememesinin en önemli nedeni çevresindeki Antalya ve Isparta gibi şehrimizden daha gelişmiş şehirlerin olmasıdır. İşadamlarımızın şehrimize yatırım yapmaması da Burdur'u gelişemeyen küçük bir şehir olarak bırakmaktadır. Şehrimizin imkanlarının az olması nedeniyle insanımızın en ufak bir şeyde pek tabi Isparta'ya gitmeye zorunlu kılmaktadır.Örneğin şehrimizde bir AVM bile olmaması öğrenci şehri Burdur'umuza utanç kaynağı olarak görünmekte öğrencilerimiz en yakın şehir Isparta'ya gitmektedir.Son dönemde ticari olarak gelişmeye başlayan Burdur'umuzun Dostluk Yolu adı altında fiilen Isparta'nın ilçesi haline getirecektir. Üniversitenin Burdur'a uzaklığı 7 km iken Isparta'nın uzaklığı 14 km olacak olması da düşündürücüdür.En büyük eksiğimiz ise şehrimizin bu projenin tehlikesini anlayamamış olmasıdır. Bu projeyi başlatmış olmamdaki neden de halkımızın bu projenin tehlikesini anlatmak ve Burdur'umuzu fiilen Isparta'nın ilçesi haline getirilmesini önlemektir. Siz değerli vatandaşlarımızdan da bu projeye destek vermenizi istemekteyim. Desteğiniz için teşekkür ederim”.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

çağdaş burdurlu

13 Haziran 2016 Pazartesi 16:35

arkadaşlar boşuna uğraşmayın bu ilde ISPARTA dağ yolu kapanmadan ANTALYA YOLU iptal olmadan FETHİYE YOLUNU engellemeden ÜNİVERSİTEYİ kapatmadan ASKERİ BİRLİĞİ İL dışına ÇIKARMADAN OTOMOBİLİ YASAKLAYIP ÖKÜZZZZZZ ARABASINA Geri dönmeden Otogarı KÖPRÜBAŞINA GETİRMEDEN SOKAK ve CADDELERİ DARALTIP CUMHURİYET CADDESİNDEN BAŞKA CADDELERİ KAPATMADAN BUREDURLU OLMAYAN ESNAFIN İŞLETME İZNİNİ İPTAL ETMEDEN SABAH SAAT 9DAN ÖNCE İŞ YERİ AÇAN ESNAFI CEZALANDIRMADAN BBİİZZ G E L İ Ş E M E Y İ Z

Ispartalı, Burdurlu

13 Haziran 2016 Pazartesi 16:33

İşim gereği haftanın 5 günü burdur-Isparta arasında gidip geliyorum.Dağ yolu açılmadan önce diğer yoldan gidip geliyordu insanlar. Ama sebep olanlardan Allah razı olsun. Dağ yolu kısa ve kestirim ama bir o kadar da tehlikeli ve riskli. Neredeyse her gün kendini bilmez ve dikkatsiz şoförler yüzünden hatalı sollama gibi büyük tehlikeler yaşıyor evimize ve işimize sanki kelle koltukta gidip geliyoruz. Yol medeniyettir, yol duble olsa ulaşım daha iyi olacaktır.

.

13 Haziran 2016 Pazartesi 13:49

tünel yapn 5 km ye insin hahahahahahhaha hatta metro yapılsın iki şehir arasına metroyla 5 dk puhhahahahahaha

mehmet boyacı

13 Haziran 2016 Pazartesi 12:13

SAYIN KOMŞU IL ISPARTA BURDURLU HEMŞERILER YOLUN BUYUMESİ MEDENIYET KAZALARI ÖNLEMEK CANLAR YANMASIN BAGLANTI DEMEK DOSLUK DEMEK ESNAF KAYNAŞIR BIRLIK BERABERLIK ESNAF OLARAK SAYGILAR

yaşar tokmak

13 Haziran 2016 Pazartesi 11:20

bizim insanlarımıza iyilik yaramaz daha bizde avrupa birliğine ğireceğiz diye caba harcıyoruz bu insanlarlamı

Naci TATOĞLU

13 Haziran 2016 Pazartesi 10:37

Devlet dedikudu nedir onu bilmez. Devletin ve görevlilerin maddi yönden ülke yararına ne oluyor ne yapılması gerekiyorsa onu yapar.Yani birkaç çıkarcı öyle istiyor diye 14 km. yerine 46 km. gitmek zorundamı kalacağız. Bir zamanlar dereboğazı yolundan geçilmesin diye bütün karayolları levhalarında burdur Antalya yazdırmadılarmı.Eskiden beri burdur ıspartayı çekemez. Aksine hep geri geri giderler. Halbuki Isparta burdur halkı birbirini seviyor ve geçimleride şahane.

Tabii ki

13 Haziran 2016 Pazartesi 07:45

Adam tabii ki istemez. Yeni otoban da hızlı tren de Burdur'dan geçiyo. Ispartayı kazımaz ki adam. O yol da zaten otobana girişimize yarayacak daha çok

Osman

13 Haziran 2016 Pazartesi 02:15

İstanbul hava limanı ve yeni boğaz köprüsü de iptal edilsin. Burdur un gelişmesini engelliyor. Hatta Burdur sınırları surlar ile örülsün kimse çıkarmasın dışarıya :))

ahdevefa

13 Haziran 2016 Pazartesi 01:57

Bence bu işi başlatan kesin CeHaPelidir. Memlekette taş üstüne taş koymamak onların adeti :))

M. Kcb

13 Haziran 2016 Pazartesi 01:23

Isparta Burdur arası mesafe dağ yolunda 30 km. Kuş uçuşu ise 20 km'nin üzerinde. Benim anlamadığım kuş uçuşundan daha kestirme bi yol mu bulundu da 14 km'ye düşecek aradaki mesafe? 14 km'yi ilk ortaya atanın ya harita bilgisi yok ya da Gümüşgün rotasına nazaran 14 km kısa olacağını kastetti. İşin daha ilginci; Burdur Ticaret Borsası Bşk'nın "Üniversite 7 km iken Isparta 14 km mi olacak" diye balıklama atlaması. Bence Burdurluları tahrik eden 14 km meselesi, yoksa yolun düzeltilecek olması değil.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR