27 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 22°
BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

BAŞKAN GÜNAYDIN SAHAYA İNDİ

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

DOĞALGAZA BÜYÜK ZAM

BOTAŞ kamu santrallerine verdiği doğalgazın fiyatına yüzde 37 zam yaptı

Isparta
Amaç BOTAŞ’ın zararını azaltmak.kamu, barajlardan ucuza ürettiği elektrikle paçal bir maliyet çıkarsa da gaza gelen bu fahiş zam, büyük birihtimalle Aralık ayında tükettiğimiz elektriğe zam olarak yansıyacak.
Doğalgaz ve elektrik fiyatlarında yeni bir zam gelip gelmeyeceğine ilişkin tartışmalar sürerken, BOTAŞ elektriksantrallerine verdiği doğalgaza rekor sayılabilecek zam yaptı. Yeni fiyat düzenlemesi sonrası kamu elektriksantralleri için bin metreküp gazın fiyatı bin lira seviyesinden 1427 liraya yükseldi. Yüzde 37’lik zam kamusantrallerinin elektrik üretim maliyetinin de artması anlamına geliyor.Enerji Bakanlığı verilerine göre Türkiye’de tüketilen elektriğin yüzde 41.5’u doğalgaz çevrim santrallerindeüretiliyor. Dolayısıyla santrallere verilen gazın birim fiyatının artması elektrik fiyatları üzerinde ciddi bir baskıoluşturacak. Bu da yakın bir dönemde elektriğe zam yapılmasına neden olabilir. Vatan’ın görüşlerinebaşvurduğu Enerji Bakanlığı kaynakları kamu santrallerine satılan doğalgazın fiyatının ortalama yüzde 37seviyesinde arttığını söylerken, olası bir elektrik zammı konusundaki sorulara ise ‘yorum yok’ yanıtını verdi.Elektrik santralleri daha önce bin metreküp doğalgaza bin 40 lira fiyat öderken bu rakam son artışla bin 427liraya yükseldi.
Resmi verilere göre BOTAŞ en fazla doğalgazı elektrik sektörüne veriyor. Geçen yıl satılan toplam 39.4 milyar metreküp gazın 18.9 milyar metreküpü enerji sektörüne gitti. Konut sektörüne 10.1 milyar metreküp gaz verilirken geri kalan bölüm ise sanayide diğer sektörlere satıldı.
 
Kamu devi Botaş, mali dengeyi sağlamak için kamu elektrik santralleriyle alım garantili santrallara pahalı,konut (Dağıtım şirketleri) ve sanayi müşterilerine ise ucuz gaz satış politikası izliyor. BOTAŞ, son fiyat artışıylailgili sorulara yönelik bir bilgilendirme yapmadı.
Boru Hatları ile Petrol Taşıma AŞ (BOTAŞ), en fazla doğalgazı gazı enerji sektörüne satıyor. Şirket aynı şekildeen fazla parayı da elektrik sektöründen kazanıyor. BOTAŞ geçen yıl gaz satışlarından yaptığı 25,9 milyar liralıkcironun 13,8 milyarını enerji sektöründen elde etti.
2012’de elektriğe gelen zam yüzde 19Elektrik ve doğalgaz kullananlar açısından 2012 oldukça zor geçiyor. Zira yılbaşından bu yana elektriğe yüzde19, doğalgaza ise yüzde 28.5 oranında zam yapıldı. Bu dört kişilik bir ailenin aylık elektrik faturasının 7 lira, doğalgaz faturasının da 29 lira artması anlamına geliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR