26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

DOĞA TEHDİT ALTINDA

Sütçüler ilçesine bağlı Çandır köyünden Antalya'nın Bozburundağlarına kadar uzanan bölümmermer ocaklarının tehlikesialtında. Nesli tükenmekte olan kızıl akbaba, dağ keçisi ve geyik varlığının bulunduğu bölge için mücadele veren Mahmut Aksu, doğa konusunda hassasiyetini bildiği Vali Memduh Oğuz'dan yardımistedi.

Isparta
Sütçüler ilçesine bağlı Çandır köyünde doğup büyüyen Mahmut Aksu, doğup büyüdüğü topraklardan Antalya’nın Bozburun dağlarına kadar uzanan bölgede doğal yaşamın mermer ocaklarının tehdidi altında olduğunu öne sürdü. Nesli tükenmekte olan kızıl akbaba, dağ keçisi ve geyikler için bu bölgenin üreme ve geçiş noktası olduğunu kaydeden Uslu, üç yıldır çığlığını kimseye duyuramadığını söyledi. Kesinlikle mermer ocaklarının açılmasına karış olmadığını doğru yerde açılmaları gerektiğini belirten Aksu, gelecek nesillere atalarımızdan aldığımız emaneti layıkıyla teslimetmenin çabasını sürdüğünü iletti. Çandır bölgesinin avlanılması kesinlikle yasak olan geyik, kızıl akbaba ve dağ keçilerinin vatanı olduğunu aktaran Aksu, “Defalarca ilgili makamlara yazı
yazmama rağmen Çevre İl Müdürlüğü, Orman Bölge Müdürlüğü, Milli Parklar Müdürlüğü’nden net bir sonuç alamadım. Üç yıldır talan olan Çandır köyü Söğüt yaylası bölgesine müdürlerden hiçbirini çıkaramadım. Çıkarabildiğimi yetkililerde gördükleri karşısında hayrete düştüler. Sadece Sayın Valimizin emriyle birkaç kişi gitti. Ancak sadece kâğıt üzerinde yazılar yazılarak devletimiz yanıltıldı” dedi. Çevre İl Müdürlüğü’nden tarafına söz konusu bölgeye kar yağışı ve yolların kapalı olmasından ötürü ‘gidilememiş, görülememiş’ denmesine rağmen ‘yerinde yapılan incelemeler neticesinde rapor hazırlanmıştır’ diye bir yazı geldiğini öne süren Aksu, “Soruyorumsizlere gidilemeyen görülemeyen bir yer hakkında nasıl olurda yerinde yapılan incelemeler neticesinde rapor hazırlanabiliyor. Tamüç yıldır uğraşıyorumdaha bir arpa boyu yol alamadım. Ama doğa katliamı devametti” diye konuştu.
Hayvanları Koruma Kanunu’nda nesli yok olma tehlikesi altında bulunan tür ve bunların yaşama ortamlarının korunmasının esas alındığını ayrıca Türkiye’nin taraf olduğu Bern Sözleşmesi’nde de benzer yükümlülüklerin bulunduğu ifade eden Aksu, “Sadece bu kanun maddeleri bile mermer ocaklarının bu bölgede açılması için bir engeldir. Ve bu sözleşmeye göre nesli tükenmekte olan birçok bitki ve hayvan türü bu bölgede yaşamaktadır. Ama ne yazık ki hiçbir yetkili defalarca yalvarmama rağmen konuyla ilgilenmediler” açıklamasında bulundu. Bu bölgenin milli park alanı ilan
edilmesi için 2006-2008 yılları arasında çalışma başlatıldığını ancak idarecilerin değişmesi nedeniyle bu adımın arkasının aranmadığını da öne süren Aksu, “Biliyorumki benimValimSayın Memduh Oğuz bir doğa tutkunudur. Kendisi bu bölgeye bir kez gelir kendi gözleriyle görürse çok şey değişeceğine inanıyordum. İş işten geçmeden bir şeyler yapmalıyız. İnanın bana çok şey değişecek” diyerek sözlerini noktaladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR