28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,501 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

DİKKAT! GRİP SALGINI VAR

Domuz gribi salgını etkisini sürdürüyor ancak birçok kişi hastalıkla karşılaştığında ne yapacağını bilmiyor. Ölüm haberleriyle toplumda korkuya neden olan domuz gribi ile ilgili açıklamalar yapan Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Elif Hakko, domuz gribinin aslında mevsimsel gripten daha hızlı iyileştiğini söyledi.

Isparta

Dr. Hakko belirtileri, hastalığa yakalananlar ne yapmalı,kimler test yaptırmalı, tedavisi nedir gibi merak edilen birçok soruyu yanıtladı.

Uzm. Dr. Elif Hakko, hastalık nedeniyle paniğe kapılmayagerek olmadığını ve hızlı hareket etmek gerektiğini söyledi. Bu dönemde ortayaçıkan grip vakalarının yüzde 90’ına domuz gribi tanısı konduğunu ve kontrolaltında tutulduğunu söyleyen Dr. Hakko, domuz gribinin öldürücülüğünün düşük olduğuna ve mevsimsel gripten daha hızlı iyileştiğine dikkat çekti. 

YÜKSEK ATEŞE DİKKAT! 

Domuz gribi vakalarında yüksek ateşin önemli bir belirtiolduğunu söyleyen Dr. Hakko, “39-40 dereceye varan ateş, kuru öksürük, vücudun geneline yayılan kas ve eklem ağrısı, bazı kişilerde boğaz ağrısı ve burun akıntısı ile yorgunluk domuz gribinin belirtileri arasında sayılabilir. Bazı vakalarda kusma ve ishal de görülebiliyor” dedi.

BELİRTİLER ANİDEN ORTAYA ÇIKIYOR

Belirtilerin ani olarak ortaya çıktığını hatırlatan Dr.Hakko, “Ateş, öksürük ya da ağrı şikayetinden ikisi varsa mutlaka bir sağlık kurumuna başvurmak gerekiyor. Risk grubuna girip girmediklerini kişilerinkendileri tespit edemez. Başlangıçta bile zatürre olabileceği için hekim değerlendirmesi önem taşıyor” şeklinde konuştu.

65 YAŞ ÜSTÜ DAHA KOLAY ATLATIYOR

Domuz gribinin geniş bir risk grubu olduğunu anlatan Dr.Hakko, “Gebeler, 0-5 yaş arasındaki çocuklar, 65 yaş üzeri kişiler, kronik hastalığı olan herkes; diyabet ve kalp hastaları, astımı olanlar, böbrek hastaları, nörolojik ve romatizmal hastalıkları olanlar, kanser hastaları risk grubunda bulunuyor” diye konuştu. 65 yaş üstü kişilerin domuz gribini daha kolay atlattığına değinen Dr. Hakko “Ancak yine de hekime görünmeleri önemli. Çünkü hastalığı atlatıyor olmaları sekonder enfeksiyonların olmayacağı anlamına gelmiyor. Arkasından zatürre olabilecekleri için kontrol altında tutulmaları gerekiyor” dedi.

TEDAVİDE İLK 48 SAAT ÖNEMLİ

Domuz gribi teşhisi konan kişilerin ilk 48 saatte tedavialtına alınmasının önemli olduğunu söyleyen Dr. Hakko, “İlaç tedavisinebaşlanıyor ve özellikle ikincil enfeksiyonlar açısından takip etmek gerekiyor.Hastalar mümkün olduğunca yatırılmadan tedavi ediliyor. Ancak genel durumlarıylailgili olarak gerek duyulursa hastaneye yatırılıyor. Hastaların mutlaka hekimleriyle irtibat halinde olmaları gerekiyor. Risk grubunun dışında kalankişilere ise genellikle ateş düşürücü, ağrı kesici gibi belirtileri gidericiilaçlarla takip ediliyor” dedi.

DOMUZ GRİBİNE YAKALANDIĞINIZDAN ŞÜPHE EDİYORSANIZ BUNLARI YAPIN!

 

* Hastaneye gitmeden önce bir maske edinin

* Hasta olan kişi ve ona bakan kişiler de evde maske takmalı

* Risk grubunda yer alan kişiler hastayla aynı odadabulunmamalı, mümkünse evden uzaklaştırılmalı

* El hijyenini özel önem verilmeli. Su ve sabunla sık sıkyıkanmalı, alkol içeren el dezenfektanları kullanılmalı,

* Ortak kullanım alanları çamaşır suyu ile temizlenmeli

* Hastanın bulunduğu oda sık havalandırılmalı

DOMUZ GRİBİ TANISI KONDUYSA NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

* Bol su için

* Mutlaka yatak istirahati yapın

* Bulaştırıcılık riski devam ettiği için bir hafta süreyleevden çıkmayın

* Beslenmenize dikkat edin

* Mutlaka hekim kontrolünde olun

DOMUZ GRİBİ GEÇİRDİYSENİZ İKİNCİ KEZ YAKALANMA İHTİMALİNİZ VAR MI?

Eğer virüs üzerinde herhangi bir değişiklik olmadıysahastalık ikinci kez geçirilmez. Ama virüs değişikliğe uğradıysa tekrar geçirmekmümkün.

KİMLERE TEST YAPILMALI?

Domuz gribiyle ilgili risk grubunda yer alan kişilerin testyaptırması gerekiyor. Klinik olarak bu belirtilerle gelen herkese domuz gribikabul ediliyor ve  kanıt olarak ortayakoymak, tedaviyi şekillendirmek için test yapılıyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Salgın var

18 Ocak 2016 Pazartesi 00:13

Bu gibi durumlarda halk sağlığı düşünülür ve okullar tatil edilir . öğrenciler arasında yayılması önlenir iyi yöneticilerin varsa olur bu yok ksa surunur durursunuz

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR