18 Haziran 2019 Salı

  • 5,873 TL
  • 6,600 TL
  • 252,15 TL
  • 92.250
ISPARTA
MEHMET TÖNGE MAHALLESİ SELE TESLİM OLDU

MEHMET TÖNGE MAHALLESİ SELE TESLİM OLDU

MADEN ŞİRKETİNİN RUHSATI İPTAL EDİLDİ

MADEN ŞİRKETİNİN RUHSATI İPTAL EDİLDİ

GELİN ARABASINA ÖYLE BİR YAZI YAZDIRDI Kİ

GELİN ARABASINA ÖYLE BİR YAZI YAZDIRDI Kİ

OTOMOBİL AĞACA ASILI KADI

OTOMOBİL AĞACA ASILI KADI

DEVLETİN PARASIYLA ÜLKEYİ ÇÖLE ÇEVİRDİLER

DEVLETİN PARASIYLA ÜLKEYİ ÇÖLE ÇEVİRDİLER

Isparta

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü’ndeki korkunç çekilmeyle ilgili haberimizin ardından bir açıklama yapan DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber, su kaybının en büyük nedeninin buharlaşma olduğunu söyledi. Gölü besleyen su kaynakları üzerine yapılan baraj ve göletlerin su kaybına neden olduğu eleştirilerine yönelik sessizliğini koruyan Berber, İl Genel Meclisi oturumunda yaptığı sunumda, Eğirdir Gölü’nden yılda 500 milyon metreküp suyun buharlaşarak havaya uçtuğunu söyledi. Yapılan açıklamaların talihsizlik olduğunu dile getiren Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise, Eğirdir Gölü çevresinde yapılan onlarca gölet ve baraj varken, 2019 yılı sonuna kadar 30 baraj, 3 gölet daha yapılacağının açıklandığına dikkat çekerek bu uygulamaların gölü yalnızca yağmur suyuna muhtaç hale getirdiğini söyledi.

Isparta’nın Eğirdir ilçesinde bulunan Eğirdir Gölü, Beyşehir Gölünün ardından ülkenin en büyük ikinci tatlı su kaynağı. İç su balıkçılığı ve kerevit üretimiyle de yöre balkına önemli bir geçim kaynağı sağlayan göl hatalı kullanım yüzünden kuruma tehdidi altında. Göl aynasında son birkaç ayda yaşanan korkunç çekilme bölge halkını tedirgin ediyor.

İL GENEL MECLİSİ GÖLDEKİ KURUMA TEHLİKESİNİ GÜNDEMİNE ALDI

Konuyu gündeme getiren haberimizin ardından harekete geçen Isparta İl Genel Meclisi’nin Ekim ayı oturumunda Eğirdir Gölü’ndeki çekilme sorununu gündemine aldı. İl Genel Meclisi üyelerine Eğirdir Gölü’nde yaşanan su kaybına ilişkin bilgi veren DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber, korkunç çekilmeyle ilgili suçluyu buldu: Buharlaşma.

HESAPSIZCA YAPILAN YANLIŞLARIN FATURASI GÖLE ÇIKACAK

Eğirdir Gölüne ulaşan dere ve çayların üzerinde birbiri ardına inşa edilen göletlerin su kaybına neden olduğunu belirten uzmanlar, tarımsal sulama için gölden yoğun su alımı yapılmasının da önüne geçilmesi gerektiğini savunuyor. Susuz tarla bitkileri üreten köylerde bile sulu tarımın teşvik edilmesiyle ürün deseninde ortaya çıkan değişimin hem ekolojik hem de ekonomik kayıplara neden olduğunu kaydeden uzmanlara göre bu yanlışın en büyük faturası hesapsızca su alımı yapılan Eğirdir Gölü’ne çıkacak.

DSİ BÖLGE MÜDÜRÜ BERBER: "GEÇEN YILA GÖRE 58 SANTİM DÜŞÜŞ VAR"

Derinliğinin yaklaşık yüzde 50’sini yitiren gölde yaşanan çekilmeyle ilgili Isparta İl Genel Meclisi’nde bir açıklama yapan DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber, yılda 500 milyon metreküp suyun buharlaştığını söyledi. Buharlaşmanın 2017 yılında 600 milyon metreküp olduğunu dile getiren Berber, sulama suyu için 197 milyon, içme suyu için de 16 milyon metreküp suyun kullanıldığını kaydederek, “Küresel ısınmaya bağlı olarak buharlaşma miktarı 2013’den itibaren yükseliyor.15 Eylül tarihi itibariyle kot yüksekliği 916,28 metre. Geçen yıla göre 58 cm. düşüş var. Göl su seviyesini takibini bölge olarak da genel müdürlüğümüz yapmakta. 2017’de buharlaşma 607 milyon metreküp. Kovada Gölü’ne bırakılan su 77 metreküp. Yılda 272 milyon metreküp eksideyiz. Su miktarı her geçen yıl azalıyor” ifadelerini kullandı.

“DEVLETİN PARASIYLA ÜLKEYİ ÇÖLE ÇEVİRDİLER”

Buharlaşma, ilköğretim ders kitaplarında bile bilinen adıyla ‘suyun çevrimi’nin bir parçası. Buharlaşma olmazsa suyun yeniden üretilmesi mümkün değil. Ancak uzmanlara göre doğal göl ve sulak alanlardaki buharlaşmanın su kaybına yol açmasının en büyük nedeni, binlerce yıldır göllerin bütçesine eklenen su kaynaklarının üzerinde inşa edilen baraj ve göletler. Doğal göllerin tek bir su yüzeyi bulunurken çevresinde inşa edilen onlarca yapay gölet ile su aynası da genişletiliyor. Bölgenin gölleri üzerine çalışmalar yürüten bir yetkili, Eğirdir Gölü’ndeki büyük su kaybının buharlaşmayla açıklanmasına itiraz ederek görüş ve eleştirilerini şöyle sıraladı: “Kamuoyunu yanıltıyorlar. Göldeki buharlaşma yüzünden milyonlarca yılda kuruma olmamış da neden son 10 yılda kuruma oluyor? İnşa edilen barajlarla su yüzeyleri artırıldı. Bu barajlar ekonomiye katkı sağlamadığı gibi ekolojiyi de, ülkenin ekonomisini de bozdu. Bu barajların ne kadar katma değer yarattığı ve ülke ekonomisine ne kadar katkı yaptığının açıklanması gerekiyor. Bölge halkına, milli gelire ne kadar katkısı oldu? Devletin parasıyla ülkeyi çöle çevirdiler!”

BUHARLAŞMAYA KARŞI PLASTİK TOPLARLA ÇÖZÜM ARANIYOR

DSİ 18. Bölge Müdürü Mahmut Berber’in Eğirdir Gölü’nün nasıl kurtarılacağına ilişkin dile getirdikleri de şöyle: “Burdur Gölünde üç havuz oluşturduk. Bu havuzlarda bazı Ar-Ge çalışmaları yaparak buharlaşmanın nasıl önüne geçebileceğimizi belirleyeceğiz. Açık bir havuzda yaşanan buharlaşma ile üzeri siyah plastik toplarla kaplı bir havuzda yaşanan buharlaşma ve üzeri güneş panelleri ile kaplı bir havuzda yaşanan buharlaşma miktarlarını karşılaştıracağız. Bunun sonucunda buharlaşmanın nasıl önüne geçebileceğimizle ilgili bazı veriler elde etmeyi ve buharlaşmanın fazla olduğu göllerde bu yöntemlerin kullanmasını hedefliyoruz. Tabi ki göl yüzeyinin tamamını güneş panelleri ya da siyah toplarla kaplayamayız ama belli alanların bu şekilde kaplanması dahi buharlaşmayı azaltacaktır.”

YARD. DOÇ. DR. KESİCİ: “DAĞ FARE DOĞURDU”

Göller Bölgesi başta olmak üzere Türkiye’nin gölleri üzerine 35 yıldır bilimsel çalışmalar yapan Türkiye Tabiatını Koruma Derneği (TTKD) Bilim Danışmanı Yard. Doç. Dr. Erol Kesici ise Isparta İl Genel Meclisi oturumunda yapılan açıklamaları “Dağ fare doğurdu” şeklinde niteledi.

“BİLİNENLERİ TEKRARLAMAK HEM AKLA HEM DE GÖLE ZİYAN”

Eğirdir Gölü hakkında bilinenlerin tekrar edildiğini ve kamuoyunun çözüme yönelik beklentilerinin karşılanmadığını savunan Kesici, şöyle konuştu: “Gölün her geçen gün giderek kurumasının artması nedeniyle zannettik ki hemen çözüme gidilecek ve radikal kararlar alınacak. Gölden alınan devasa pompajla, gölü besleyen kaynaklar üzerine kurulan-kurulmakta olan gölet ve barajlar hakkında, gölün su kotunda gelinen kritik eşikle ilgili acil çözümlere başlanacağını bekliyorduk. Gölden su alımlarının en aza düşürüleceği, gölü kirleten unsurlara ve su çekildikçe kıyıya yapılan işgallerin engelleneceğini ve gölün mevcuttaki koruma yasaklarının harfiyen uygulanacağını zannediyorduk. Ancak İl Genel Meclisi’nde bilinen gerçeklere değinilmiş. Acaba bu güne kadar yaşanan bu sorunlar görülmemiş mi? Çözüme karar verilmedikçe her yıl bilinenlerin tekrarını söylemek gölü kurtarmıyor. Bilinen şeyleri tekrar ederek sorunu çözmek için uygulamaya geçilmemesi hem akıllara hem de gölün çok az kalan zamanına ziyandır.”

Yarımada kıyıları böyleydi

Artık böyle...

30 BARAJ DAHA YAPILACAK, GÖL YAĞMUR SUYUNA MUHTAÇ KALDI

Eğirdir Gölü çevresinde yapılan onlarca gölet ve baraj varken, 2019 yılı sonuna kadar 30 baraj, 3 gölet daha yapılacağının açıklandığına dikkati çeken Kesici, bu uygulamaların gölü yalnızca yağmur suyuna muhtaç hale getirdiğini söyledi.

“GÖL KIYISI ELMA BAHÇELERİNİN İŞGALİ ALTINDA”

Eğirdir Gölü ile ilgili yapılan birçok bilimsel araştırmada, gölün meyve bahçeleriyle işgal edildiğinin ortaya konulduğunu belirten Yard. Doç. Dr. Erol Kesici, şunları dile getirdi: “Bu işgallerle ilgili mahkeme kararları uygulanmadığı gibi yeni işgaller de sürüyor. Bu yasal olmayan işgallerle oluşturulan meyve bahçelerindeki vahşi sulama ve kimyasalların aşırı kullanımı, gölün su seviyesinin azalmasına ve gölde tarımsal kirliliğin çok artmasına neden olan kesimler olarak belirtilmiştir. Yeşilköy’e yapılacak gölet ve sulama projesi, çok gerekli olan verimi artıcı bir proje değildir. Havzada elma üretiminin ve pazarının durumu üzücü olup, bunun düzelmesi sulama alanlarının artırılması değil, kalitenin ve iyi tarımın uygulanmasıyla olur.

“DÜNYADA KURUMAZ DENİLEN GÖLLER KURUDU”

Dünyada kurumaz denilen göller ve sulak alanlar kurudu. Eğirdir Gölü’nün kontrollü bir şekilde işletildiği söylemek mümkün değildir. Göl giderek su kaybederek kıyı kesimleri bataklıklaşıyor ve kuruyor. Gölün kullanım amacı bellidir. Yapılması gereken, gölün doğal, hidrolojik ve ekolojik dengesinin iyileştirilip korunmasıyla birlikte gölden ekonomik olarak yararlanmanın sınırlarını aşmamaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ahmet Soylu

13 Kasım 2018 Salı 02:08

Önlem alınmaz ise 5 yıl sonra Eğirdir gölü Eğirdir ovası ve elma bahçelerine dönüşür.Kovada elektrik santraline verilen su derhal kesilmeli

Mermer Ocakları bir felaket!

11 Ekim 2018 Perşembe 12:31

Doğal den****i bozmayacaksın.Gölleri,dağları,bitkiyi böceği koruyacak yok olmasını önleyeceksin.Mermer ocaklarına asla izin vermeyeceksin.Mermer ocakları batı akdeniz özellikle Isparta yöresi için bir felakete dönüştü.Heslere izin vermeyeceksin.Yenilebilir enerjiye döneceksin.Bilinçli bir vatandaş olacaksın.

Aksu Irmağı

11 Ekim 2018 Perşembe 12:28

Aksu Irmağının büyük bir bölümü Kışın bu göle akıtlabilir.Ama malesef kuraklık yüzünden bu ırmak bile kuruma noktasına geldi.

yeter

09 Ekim 2018 Salı 09:54

gölün suyunun azaldığı felan yok. hep aynı su. gereksiz bir haber.

ıspartalı

09 Ekim 2018 Salı 08:50

130 daha gölet yapında eğirdir gölümden kurtulalım.

Kabacalı

09 Ekim 2018 Salı 08:50

Yalanı dolanı bırakın kovada k****ına giden kapak neden açık. Gölün suyu hangi, kimin hidro elektrik santraline usulsüz akıtılıyor. Onu konuşalım. Ne buharı...

sansar selim

08 Ekim 2018 Pazartesi 16:22

mermer ocaklarını da gündeme getirin eğirdir gölü ve sütçüler ormanlarına mermer izni vermek vatana iahanettir.

sansar selim

08 Ekim 2018 Pazartesi 16:20

Yaptığınız işe yaramaz göletler gölün anasını belledi..HALA GÖLETLER KURUTMUYOR DİYORSUN ŞEBELEK

atak

08 Ekim 2018 Pazartesi 14:40

gölün yüzeyinden çok dibinden sıkıntı olmaktadır. her yıl göl zemini her geçen yıl dolmaktadır. gölün zeminine müdahele olmadıkça göl seviyesi aynı kalması bile su kitlesi gün geçtikçe azalacaktır.

alihan

08 Ekim 2018 Pazartesi 14:01

aksuda pınargözü var oradan kışları su çevrilebilir göle

hülagü

08 Ekim 2018 Pazartesi 13:52

1-) Buharlaşma her sıcaklıkta olur. sıcaklığın artması buharlaşmayı hızlandırır.2-) Açık hava basıncının azalması buharlaşmayı hızlandırır. yani aynı sıcaklıkta dağda yaylada daha hızlı buharlaşır.3-) Sıvının yüzey alanı arttıkça buharlaşma hızlanır. Sen eğirdir gölüne gelen suyun önüne set yapar gölet yaparsan su yüzeyi genişler daha çok buharlaşır.Bilip bilmeden araştırmadan yorum yapmayın. göletler buharlaştırmayı artırıyor. küresel ısınmadan dünyanın iç sıcaklığı 1.5 derece arttı.

Yürekmi yediniz

08 Ekim 2018 Pazartesi 13:24

Bomba 32 önemli bir konuya temas ettiniz. Yürekmi yediniz diye düşünmeden edemiyorum.

Köylü Mehmet

08 Ekim 2018 Pazartesi 11:19

Gölün seviyesi aslında çok düşdü tabanı yaklaşık olarak 2.5 m balçık ayrıca gölün gerek içindeki gerekse kıyı kısmındaki (Pınar ) su gelirleri balçık nedeniyle kapanmıştır bu göl burda yaşayan yada yaşamayan herkesin lakin göl balıkçıyı avcıyı ceza yazmakla korunmuyor herkes iki elini arasına kafasını alıp düşünmesi lazım yularda yazılanlardan daha kötüyüz bunu herkes iyi bilsin ( ben ne Avcı nede balıkçıyım )

AVUKAT HÜLYA

08 Ekim 2018 Pazartesi 11:01

EN ÇOK SU KULLANAN GENÇALİ TAŞ EVİ AŞAĞI KAŞIKARA VB. KÖYLER.. ADAMLAR MOTORLARLA SU BASIYOR BAHÇELERİNE MADEM DEVLET JANDARMA DENETLESİN... DEVLETİN OTORİTESİ GÜCÜNÜ GÖSTERSİN YASAKLASIN... İNSANLARDA CEHALET OLDUKTAN SONRA NE ÇEVREYİ DÜŞÜNÜR NE TABİATI SADECE CEBİNE GİREN PARA AKILLARINDAKİ TEK ŞEY.. ATATÜRK BOŞUNA CEHALETLE SAVAŞMAMIŞ

Suat MEYDAN

08 Ekim 2018 Pazartesi 10:47

Mermer Ocaklarını unutmayın.Eğirdir ve çevresinde mermer ocakları sayısı ve çıkarılan mermerlerin tonajları her geçen gün artıyor. düşünülmesi gereken ileriki yıllarda dağların yok edilmesi ile beraber yer altı sularının, yukarıdaki baskı ortadan kalktığı zaman bu yeraltı sularının yerleri değişmesi ve kaybolma ihtimalini düşünen oldu mu ? Düşünün Eğirdir Gölünü besleyen kaynaklarının kuruduğunu. Su kuyularının kaç tanesinde su azalmaları ile kurumalar oldu.?

Eski öğrenci

08 Ekim 2018 Pazartesi 10:44

Bilinçsiz sulama ve ilaçlama sonucu bitik bi göl kanser hastalığının en çok olduğu yerlerden biri sebebi zirai ilaçların göle karışması öncelikle bunun önüne geçin meyve bahçeleri göle kadar giriyo onlar para kazanacak diye millet sağlığından olmak zorunda mı

mustafa

08 Ekim 2018 Pazartesi 10:09

kolayı var gölün üstüne naylon çekin buharlaşmayı önlersiniz. üstelik her yaz bu kadra çekiliyor bu göl kışın toparlıyo yine aynı sevıyeyı

Layık olduğumuzla yönetilmek budur!

08 Ekim 2018 Pazartesi 09:34

Açıkça "Vekilin projesi olmaz!" diyen, Memleket için hiç bir sevdası ve çabası olmıyan insanları vekil seçmiye devam edersek niçin problemlere çözüm bulsunlarki, nasıl olsa kendilerini her hâlukarda seçmiye devam ediyoruz!

sonra kandırıldık derler, olur biter!

08 Ekim 2018 Pazartesi 09:29

OSTEOMYELİT (KEMİK VEREM) HASTALARININ TEDAVİSİ İÇİN DÜNYÂNIN HİC BİRYERİNDE BULUNMAYAN BİR HAVA ÖZELLIKLERİNE SÂHİP OLAN GÖLLER VE GÜLLER BÖLGESİ ISPARTA VE ÇEVRESİNİN HAVA YAPISINIDA BOZMAKTA BU YAPILAN BARAJLAR! ACABA SIRF İNŞEAT ŞİRKETLERİNİ KAZANDIRMAKMIDIR BAZILARININ POLITIKALARI !!!! Bu tip projeler yapılmadan önce bir bütün hesaplanmazmı bu proje böl****e ne kazandırır ne kaybettirir diyerek!!!

ıspartalı

08 Ekim 2018 Pazartesi 09:27

Mahmut Berber in umrunda mı eğirdir gölü kurumuş, burdur gölü kurumuş.onlar anca makam arabasıyla gezsin tozsun.Geldiğinden beri ne yapmış acaba

Ahmed

08 Ekim 2018 Pazartesi 09:10

Son 15-16 yıl boyunca,;Göllerimiz Kurudu,Ahlakımız Kurudu,Milli Eğitim Kurudu,İnsanlığımız Kurudu,Aklımız Kurudu,Ağaçlarımız Kurudu,Cemaatler eliyle Ehl-İ Sünnet Anlayışımız Kurudu.Kısacası Kurumayan bişey kalmadı.Rabbim bu güzel vatanın Yar ve Yardımcısı Olsun.

Metin bolatan

08 Ekim 2018 Pazartesi 09:04

Güzel Eğirdir’i çöle çevirenleri tek tek sikinden asacaksın

Cessur

08 Ekim 2018 Pazartesi 08:52

İşte cehape iktidarının yaptıkları bunlar.ahh CHP ahh iktidarda akp olsaydı bunlar olmazdı

Yalvaçlı

08 Ekim 2018 Pazartesi 07:28

Ne buharı eğirdir yazın 30 dereceyi geçmiyor arabistan çölümü burası su buharlaşıcak bukadar bikinçsiz sulamadan olutor denetim yokki burdur gölü kurudu şimdi bize sıra geldi

Serkan Tutar

08 Ekim 2018 Pazartesi 05:50

Editör bu haberi paylaşmak gerçekten memlekete hizmettir.. Teşekkür ederiz.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR