22 Nisan 2018 Pazar

  • 4,076 TL
  • 5,009 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 20°
ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

BAŞKAN GÜNAYDIN CANLI YAYINDA AÇIKLAMA YAPIYOR

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

YAKIT TANKERİ İLE ÖĞRENCİ SERVİS MİNİBÜSÜ ÇARPIŞTI

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

BURDUR ŞEKER FABRİKASI İHALESİ İÇİN DOSYA SUNULDU

DEVLET ZAAFA DÜŞMEZ

DEVLET ZAAFA DÜŞMEZ

Isparta

ISPARTA Valisi Şehmus Günaydın, Eğirdir ve Kovada göllerini koruma amacıyla kurulan Eğirdir ve Kovada Birliği'nin (EKOBİR) kaçak avlanma denetim yetkisini kanunsuz olduğu gerekçesiyle aldı. Vali Günaydın,"Devlet zaafa düşmez. Devletin kurumları kanunlardan aldığı güçle bu sorunun üstesinden gelecek" dedi.

2004 yılında dönemin Valisi Şemsettin Uzun tarafından Eğirdir ve Kovada göllerinin çevresel etkilerden korunması ve kaçak avcılığın sebep olduğu olumsuzlukların giderilmesi amacıyla kurulan EKOBİR'de olan su ürünleri kontrol ve denetim yetkisi Vali Şehmus Günaydın'ın talimatı üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne devredildi. Konuya ilişkin açıklama yapan Vali Günaydın, EKOBİR'in Eğirdir Gölü'nün korunması amacıyla kurulduğunu söyledi.

Su Ürünleri Kanunu'nda kaçak avcılığı önleme görevinin kimde olduğunun açıkta yazıldığını kaydeden Günaydın, "Siz devletin kanunla size verdiği yetkiyi kullanamıyorsunuz, 'Efendim ben birlik şemsiyesi altında kaçak avcılıkla daha iyi mücadele ederim' derseniz buna kimse inanmaz. Bu görev Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'nündür, zabıtanındır. Biz EKOBİR'in kendi tüzüğünde yazdığı faaliyetlerin tamamını destekleriz. Katkı veririz, onlara yardımcı oluruz. Ama biz valilik ve kaymakamlık olarak 'Kaçak avlanma ile baş edemiyoruz. EKOBİR yapsın' dersek, bu bizim zaafımızı ortaya koyar. Devlet zaafa düşmez. Devletin kurumları kanunlardan aldığı güçle bu sorunun üstesinden gelecek" dedi.

Kaçak avcılıkta birlikleri devreye sokmanın büyük zafiyet ve prestij kaybı olduğuna dikkati çeken Vali Günaydın, şöyle dedi:

"Göllerde balık kalmadı. Biz kaçak avlanmayla ilgili mücadelede başarılı olamamışız. Göllerde balık kalmadı ise mücadele yeterli değil. Oturacağız hep birlikte konuşacağız. 'Kaçak avcılığı nasıl önleriz' bununla ilgili konuşalım. Bunun yanında 'bu gölde balık popülasyonu nasıl artırılır'bunu konuşalım. Dersimizi iyi çalıştık. Bazı şeylerde yeterli sonuç alamamışız.Oturacağız hem kaçak avlanmayla hem üretimle ilgili fikirleri konuşacağız. Ve hızlı bir şekilde uygulayacağız. Yavru üretimiyle ilgili kimin bir önerisi ve çalışması, ticari fikri varsa gelsin ben destekleyeceğim. Eğirdir Gölü ve diğer göllerle ilgili temizlik ve balık çeşitliliği artırılması için her projeyi destekleyeceğim. Bir birliğin gidip kaçak avcılıkla mücadele etme yetkisi yok. Su Ürünleri Kanunu çok açık ve net. Kimlerin ağlara el koyabileceği tek tek yazılmış. Bugün bu birliklere personel takviyesi yapmamız doğru değil. 10 personel vermişiz, tekne vermişiz. Bunları alıp ilgili kurumlara vereceğiz. Biz kurumlarımızı, belediyelerimizi ve muhtarlarımızı çalıştıracağız."

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Erol KESİCİ

24 Ocak 2017 Salı 11:49

Sorun kaçak avcılık değil ki.. Eğirdir Gölünde balık yok ki, kaçak avcılık olsun.... Eğirdir Gölü'nün temel sorunu gölün ekolojik özelliğinin KİRLİLİK ve BALIKLANDIRMAYLA kaybetirilmesidir... Göl temizse balık yetişir ...yıllardır milyonlarca balık atıldı sonuç gölde üremeyi bırakın çoğalmıyorlar bile...hala balıklandırmada ısrar edenler bunun sorumlusu... gölün neden bu hale geldiğini herkes bilmekte yetkililer ise hala balıklandırm

ıspartalı mustafa

24 Ocak 2017 Salı 09:23

Sayın valim görüşleriniz doğru yalnız bu yörede oturanları biliçlendirip oto kontrol sistemini sağlarsanız sevinirim.

Vatandaş

24 Ocak 2017 Salı 08:48

sayın valim tebrikler, koruyun gölümüzü ve geleceğimizi, teşekkürler

helal

24 Ocak 2017 Salı 08:06

vallahi helal olsun eğrdirde kendi adamlarını avlatıp bizleri kovan ekobiri istemiyoruz yapılacaksa birşey adaletli bir şekildee yapılsın eğirdirde her sene yasak sezonda dünyalarca sazan yakalanıyor ağ dökülüyor adamlar gelip olta atanlara karışıyo yazık yazık bende deliller var yasak zamanda yakalaanan balıklarla lgili ama malesef gereği yapılmadı nedeni ise neymiş millet vekli akrabasıymış ondan izin almış yazık yazık vicdansız coniler......

omar

23 Ocak 2017 Pazartesi 13:48

helal olsun sayın valim.

GENÇ SENİRKENTLİ

23 Ocak 2017 Pazartesi 13:27

SENİRKENT GENÇALİDE DE KAÇAK AVLANMA YAPILIYOR BUNADA EL ATILSIN

Burkii

23 Ocak 2017 Pazartesi 13:19

Valim koru bu gölü. Gelecek nesillere ulaşsın

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR