25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,731 TL
  • 5,517 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

DAVADA YAŞANAN TÜM GELİŞMELER...

Bugün saat 14.00’de Isparta Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Suat Yürekli başkanlığında başlayan 82 sanıklı belediye davasının 16. Duruşmasında sanıklar son savunmalarını yaptı. Davaya Başkan Günaydın katılmazken yaklaşık 43 sanık ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Davaya mazeretleri dolayısıyla katılamayanların da savunmaları alınmak ve karar verilmesi üzerine dava 15 mayıs 2014 Perşembe saat 10.00’a ertelendi

Isparta

Bugün saat 14.00’de Isparta Ağır Ceza Mahkemesi başkanı Suat Yürekli başkanlığında başlayan  82 sanıklı belediye davasında sanıklar son savunmalarını yaptı. Başkan Günaydın’ın katılmadığı dava saat 14:15'de başladı,

Sanık avukatlarından Erol Berber tapelere göre hazırlanmış soruşturma aşamasındaki bilirkişi

raporuyla en son gelen bilirkişi raporunda konuşmaların başının görülmek istenmediğini söyledi.

Berber Bu bilirkişi raporuna göre sanıkların cezalandırılması yoluna gidilmesi durumunda

anayasaya aykırılık suçu işlenmiş olacağını ifade etti. Sanık avukatı Bekir Nayır ise ortada olan üç bilirkişi raporunun da çelişkili olduğunu belirterek sanıkların aleyhine olan raporda tape kayıtlarında oynama yapıldığını ulusal kriminal büroda bile kanıtladıklarını, bu tape kayıtlarının yeniden çözümlenmesini istediklerini söyledi. Nayır üç bilir kişi raporunun hiçbirinin de karar vermeye elverişli ve yeterli olmadığını belirterek "Çünkü çelişki var o nedenle soruşturmanın genişletilmesini istiyoruz" dedi.

Ramazan Bayram Kabalak, İsmail Uysal, İsa Yalçın, Cengiz Şimşek savunmalarını Av. Sacit Altuğ ile beraber verdiler. 82 sanıklı davaya yaklaşık 43 sanık ve avukatları katıldı Duruşmada bekleyen sanıklardan Resul Göçer, Mehmet Ateşgül ve Hüseyin Tiryakioğlu'nun savunmalarına daha sonra geçilecek. Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ise duruşmaya katılmadı.Süleyman Aktekin ve Hasan Aritürk şuan savunmalarını yaptılar. Sanık Avukatları, davaya konu olan tape kayıtlarının değişen CMK kanunu ile birlikte delil olarak sayılamayacağını ifade ettiler. Sanıklardan İrfan Veli Kayacan Avukatı Erol Berber ile beraber Temizlik ihalesi ile ilgili savunma yapıyor. Megeland ihalesi ile ilgili %68 daha ucuz yaptıkları için suçlandıkları söyledi. Adem Demiralay'ın avukatı Halil Evliya 'da ihaleye fesat karıştırma ile ilgili müvekkilinin son savunması yaptı. Hüseyin Tüylüoğlu'nun savunmasını Avukat Bekir Nayır tarafından yapıldı. Sanıkların avukatların Gülnur Özyurt yaklaşık 30-40 dakikadır, Gül Heykelleri konusunda savunma yaptı ve mevcut bahse konu heykellerin daha yüksek fiyatla ihaleye çıkılabileceğini anlatarak mahkeme heyetine bazı resimler sundu. Sanıkların çok gergin olduğu devam eden davada yüzlerine yansıdı.Hüseyin Altın, Ümran Sarıtaş, Ramazan Kabalak'ın Avukatı Ülkem Baş kısa bir savunma yaptı.

ATEŞGÜL TARAFINDAN DOLANDIRILDIM

Abdurrahman Öz ile Mehmet Ateşgül ve Ethem Şimşek'in Meyra Restaurant için ortak oladuklarını söyledi. Masraflar artınca Mehmet Ateşgül ve diğer ortakların arasındaki tartışma nedeniyle Abdurrahman Öz'ün Telefon görüşmelerinde tehdit olarak değerlendirilmelidir diye savundu. Abdurrahman Öz ise savunmasında ortaklardan masraflarını istediğni beyan etti.  Sanık Avukatlarından Ülkem Baş savunmasında Abdurrrahman Öz'ün Mehmet Ateşgül tarafından dolandırıldığını beyan etti.Av Kadir Özmumcu Sanıklardan Caner Ataseven'in savunmasında Tape mağduruyuz, Tapeler tam değil bazı noktaları kırpılmılmıştır ve böyle bir algı oluşturularak suç uydurulduğunu beyan etti.

AKLANMA MÜCADELESİ VERİYORUZ

Sanık avukatlarından Gökmen Gökmenoğlu duygusal bir savunma yaparak şunları söyledi: "Türk adaletine güveniyoruz. Bu dosyanın bilirkişi dosyası olmasını istemiyoruz. Bilir kişi ile ilgili daha önce suç duyurusunda bulunulmasını istemiştik. Çünkü bilirkişi kendini mahkeme heyeti yerine koymuştu. İddia makamı suçlamayı örgüt kapsamından çıkarmasına rağmen bilirkişi örgütün çatısını bile kurmuştur. Böyle bilirkişilik yapılmasından utanç duyuyorum. Bilirkişi delil olmadan suçlamalara girişmiş ancak bu suçlamalara yönelik zarar tespiti teknik konulardaki tespitleri yapmamıştır. Kısaca kendini yargı yerine koymuştur. Dolayısıyla bu bilirkişi raporunda sanıkların lehine olan hususlar bile dikkate alınmamalıdır. Vicdanımızın sesi lehe alınmalıdır. İlk sorgulama aşamasından bu yana burada sanıklar aklanma mücadelesi vermekte. Bu dosya başından beri sakattır. Zaten bu dosyadaki suçlamalar meslektaşlarım tarafından çürütülmüştür. Müvekkillerimin aleyhine olan cümleler önce iddia makamına oradan da mahkeme heyetinin önüne gelmiştir. Burada tape kayıtlarındaki cümleler tek tek okunsa olaylar o zaman aydınlanacaktır. Dolayısıyla huzurunuzdaki dosyadaki kayıtların değiştirilerek konulduğu kriminal şirketince bile kanıtlanmıştır. Bu bile suç teşkil etmektedir. Sizlerin adaletine güveniyoruz. Burada bulunanların çoğunun iki yıldır canı yanmıştır. Müvekkillerim alınlarındaki kara lekeyi temizlemek için buraya  gelmektedirler. Siz beraat ettirseniz bile kamuoyunda onları kim beraat ettirecektir merak ediyoruz. Tüm arkadaşlarıma savunmalarından ötürü teşekkür ediyorum. Bu dosyanın Türk adaletine gösterge olmasını talep ediyorum.”

DURUŞMAYA ARA VERİLDİ

 Devam eden davaya ara veren mahkeme heyeti davaya yeniden başladı Sanıklar şuan kendi savunmalarını mahkeme heyetine sundular.

BEN NEDEN BURDAYIM?

Savunmasını yapan Resul Göçer 32 yıllık devlet memurluğu hayatında böyle bir durumla karşı karşıya kalmadığının altını çizerek mahkeme heyetine ben neden burdayım bilmiyorum.”dedi.

GİZLİLİĞİ İHLAL ETMEDİM

 Davada gizliliği ihlal ettiği belirtilen Polis memuru Özgür Güven savunmasında 17 yıllık polis olduğunu söyleyerek 17 yıldır teknik takipte görev yapıyorum. Gizliliği ihlal ettiğim doğru değildir.”dedi.Bu arada bazı sanıklara mahkeme heyeti tarafından sorular soruldu. Sanıklar sorulara yanıtlar vererek beraatlerini talep ettiler.. Hepside yaptıkları savunmaların sonunda beraatlarını istediler.

Davada hazır bulunan sanık ve sanık avukatları son savunmalarını tamamladı. Ardından kararını belirten heyet davaya mazeretlerinden dolayı katılamayanlar için son bir tarih daha verdi. Buna göre davanın 15 Mayıs 2014 Perşembe saat 10.00’a ertelendi. Bu sayede hem duruşmaya katılamayanların son görüşleri alınacak. Ayrıca 15 mayısta yapılacak olan mahkemenin karar mahkemesi olacağı söyledi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR