visitor analyticsvisitor analytics

DAVA DÜELLOSU

DAVA DÜELLOSU
15 Mayıs 2012 Salı 09:42

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın, Hasan Balaman hakkında açtığı 23 ayrı davanın ardından misilleme geldi.

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın, Hasan Balaman hakkında açtığı 23 ayrı davanın ardından misilleme geldi. Balaman’ın şikayeti sonrası, Başkan Günaydın, Belediye İşhanı 5. katının kiraya verilmesinde görevi kötüye kullanmaktan yargılanacak. ITKM’yle ilgili de kamu zararına neden olmak suçlamasıyla ön inceleme geçirecek

 

 

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile Eski Belediye Başkanı Hasan Balaman arasında tam bir dava düellosu yaşanıyor. Kendisini ve Belediyenin icraatlarını sık sık şikayet konusu yapan Balaman hakkında 23 ayrı dava açan  kendisinden önceki döneme ilişkin evrak incelemesi başlatma talimatı veren Başkan Günaydın’a,  Balaman kanadından iki kötü haber geldi.

 

Belediye Başkanı Günaydın hakkında, Belediye İşhanı beşinci katının kiraya verilmesinde Isparta 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanma suçlamasıyla dava açıldı. İlk duruşması 13 Haziran 2012 tarihinde görülecek olan Belediye İşhanı davasında Hasan Balaman, müşteki sıfatıyla dinlenecek. Ayrıca, Günaydın, ITKM inşaatının tamamlanmasını geciktirmek suretiyle kamu zararına neden olmaktan ötürü ön inceleme geçirecek. 

 

İŞHANI 5. KATI DAVA

KONUSU OLDU

Hasan Balaman’ın şikayeti sonrası Danıştay, Günaydın hakkında Halı Sarayı Düğün Salonunu ihale yapmaksızın bir firmaya kiralamak, Belediye İşhanı 5’nci kattaki MHP İl Binasının kiraya verilmesine ve satışına ilişkin ihalelerde usulsüz yapmak, yine MHP İl Teşkilatının bulunduğu binanın ruhsatsız olarak tadilat yapılmasına göz yummak suçlamasıyla, İçişleri Bakanlığı’nın  soruşturmaya gerek yok kararını bozdu. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı, bu karara bu kez Belediye yönetimi, Danıştay’da itiraz etti ancak Danıştay,  Belediye’nin itirazını kabul etmedi.  Başkan Günaydın hakkında Isparta 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanma suçlamasıyla dava açıldı. İlk duruşması 13 Haziran 2012 tarihinde görülecek olan Belediye İşhanı davasında Hasan Balaman, müşteki sıfatıyla dinlenecek.

‘KAMU ZARARINA UĞRATTI’  İDDİASI

Başkan Günaydın’ı üzecek diğer gelişme Isparta Ticaret Kültür Merkezi ile ilgili.  Balaman, ITKM’ye yönelik Günaydın hakkında 4 maddelik suçlamada bulundu. Bu suçlamaları, Belediye ile yüklenici firma arasında  imzalanan düzenleme şeklinde  gayrimenkul satış vaadi ve kat  karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca  mülkiyeti Belediye’ye ait ITKM inşaatının tamamlanmasını geciktirmek suretiyle kamu zararına neden olmak, söz konusu inşaata işine ilişkin mevzuat aykırı ek sözleşme yapılmasını sağlayarak kamu zararına neden olmak, söz konusu inşaat işine ilişkin ek sözleşme ve tadilat projesini imzalamayan  Belediye personelini mevzuat aykırı biçimde görevden almak, Balaman tarafından  2010 yılı ekim ayında yapılan başvurulara Bilgi Edinme Kanununa aykırı biçimde  olumsuz cevap vermek oluşturdu.

İTİRAZ ETTİ

Bu şikayet üzerine ön inceleme yapan İçişleri Bakanlığı 26 Eylül 2011 tarihinde Günaydın hakkında soruşturma izni verilmemesi kararı verince Balaman bu karara itiraz etti. Yapılan itirazı değerlendiren Danıştay, ITKM inşaatının tamamlanmasını geciktirmek suretiyle kamu zararına neden olmak suçlamasına ilişkin soruşturma izni verilmemesi yönündeki  kararın kaldırılmasına karar verdi. Danıştay Birinci Dairesi,  diğer şikayetlerle ilgili soruşturma izni verilmemesine yönelik itirazı ise yerinde bulmadı. 

EVRAK İNCELEMELERİ SÜRÜYOR

Öte yandan MHP’li Belediye yönetiminin, Balaman dönemine ait icraatlara ilişkin evrak incelemelerini sürdürdüğü ve suç oluşturabilecek konularda şikayetlerin yetkili mercilere iletileceği hızlı bir döneme girileceği öğrenildi. Balaman dönemine ait 2005 ve 2009 yılları arasındaki tüm satın alma, ihaleler, doğrudan temin ve diğer iş ve işlemlere ilişkin evrak ve belgelerin tek tek taranıyor. Suç unsuru, usulsüzlük ya da eksiklikle karşılanırsa ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.

DİĞER HABERLER

ISPARTA'DA O KAVŞAKTA YİNE KAZA!

ISPARTA'DA O KAVŞAKTA YİNE KAZA!

ISPARTA'DA O KAVŞAKTA YİNE KAZA!

Araç sahipleri müjde fiyat yüzde 42 düştü

Araç sahipleri müjde fiyat yüzde 42 düştü

Araç sahipleri müjde fiyat yüzde 42 düştü

ISPARTA MIZDA YENİ BİR RECEP YAZICIOĞLU MU DOĞU YOR?

ISPARTA MIZDA YENİ BİR RECEP YAZICIOĞLU MU DOĞU YOR?

Ispartamızda bu gün tam 1 yılını doldurdu.

Burası Japonya değil Isparta

Burası Japonya değil Isparta

Burası Japonya değil Isparta

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

ÖLMEDEN YAPILMASI GEREKEN 100 ŞEY ARASINDA

GENÇ YÖNETMEN YİNE BAŞARDI

GENÇ YÖNETMEN YİNE BAŞARDI

GENÇ YÖNETMEN YİNE BAŞARDI

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

ISPARTA İMSAKİYESİ

 • İMSAK
  03:47
 • GÜNEŞ
  05:31
 • ÖĞLE
  13:02
 • İKİNDİ
  16:52
 • AKŞAM
  20:20
 • YATSI
  21:56

İLÇELERE GÖRE İMSAKİYE

İFTAR VAKTİNE KALAN ZAMAN

SONRAKİ HABER

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ ŞOV YAPTI

YAMAÇ PARAŞÜTÇÜLERİ ŞOV YAPTI