28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,705 TL
  • 5,507 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

DAVA DÜELLOSU

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın'ın, Hasan Balaman hakkında açtığı 23 ayrı davanın ardından misilleme geldi.

Isparta

Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın, Hasan Balaman hakkında açtığı 23 ayrı davanın ardından misilleme geldi. Balaman’ın şikayeti sonrası, Başkan Günaydın, Belediye İşhanı 5. katının kiraya verilmesinde görevi kötüye kullanmaktan yargılanacak. ITKM’yle ilgili de kamu zararına neden olmak suçlamasıyla ön inceleme geçirecek

 

 

Isparta Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın ile Eski Belediye Başkanı Hasan Balaman arasında tam bir dava düellosu yaşanıyor. Kendisini ve Belediyenin icraatlarını sık sık şikayet konusu yapan Balaman hakkında 23 ayrı dava açan  kendisinden önceki döneme ilişkin evrak incelemesi başlatma talimatı veren Başkan Günaydın’a,  Balaman kanadından iki kötü haber geldi.

 

Belediye Başkanı Günaydın hakkında, Belediye İşhanı beşinci katının kiraya verilmesinde Isparta 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanma suçlamasıyla dava açıldı. İlk duruşması 13 Haziran 2012 tarihinde görülecek olan Belediye İşhanı davasında Hasan Balaman, müşteki sıfatıyla dinlenecek. Ayrıca, Günaydın, ITKM inşaatının tamamlanmasını geciktirmek suretiyle kamu zararına neden olmaktan ötürü ön inceleme geçirecek. 

 

İŞHANI 5. KATI DAVA

KONUSU OLDU

Hasan Balaman’ın şikayeti sonrası Danıştay, Günaydın hakkında Halı Sarayı Düğün Salonunu ihale yapmaksızın bir firmaya kiralamak, Belediye İşhanı 5’nci kattaki MHP İl Binasının kiraya verilmesine ve satışına ilişkin ihalelerde usulsüz yapmak, yine MHP İl Teşkilatının bulunduğu binanın ruhsatsız olarak tadilat yapılmasına göz yummak suçlamasıyla, İçişleri Bakanlığı’nın  soruşturmaya gerek yok kararını bozdu. Bunun üzerine İçişleri Bakanlığı soruşturma başlattı, bu karara bu kez Belediye yönetimi, Danıştay’da itiraz etti ancak Danıştay,  Belediye’nin itirazını kabul etmedi.  Başkan Günaydın hakkında Isparta 3. Sulh Ceza Mahkemesi’nde görevi kötüye kullanma suçlamasıyla dava açıldı. İlk duruşması 13 Haziran 2012 tarihinde görülecek olan Belediye İşhanı davasında Hasan Balaman, müşteki sıfatıyla dinlenecek.

‘KAMU ZARARINA UĞRATTI’  İDDİASI

Başkan Günaydın’ı üzecek diğer gelişme Isparta Ticaret Kültür Merkezi ile ilgili.  Balaman, ITKM’ye yönelik Günaydın hakkında 4 maddelik suçlamada bulundu. Bu suçlamaları, Belediye ile yüklenici firma arasında  imzalanan düzenleme şeklinde  gayrimenkul satış vaadi ve kat  karşılığı inşaat sözleşmesi uyarınca  mülkiyeti Belediye’ye ait ITKM inşaatının tamamlanmasını geciktirmek suretiyle kamu zararına neden olmak, söz konusu inşaata işine ilişkin mevzuat aykırı ek sözleşme yapılmasını sağlayarak kamu zararına neden olmak, söz konusu inşaat işine ilişkin ek sözleşme ve tadilat projesini imzalamayan  Belediye personelini mevzuat aykırı biçimde görevden almak, Balaman tarafından  2010 yılı ekim ayında yapılan başvurulara Bilgi Edinme Kanununa aykırı biçimde  olumsuz cevap vermek oluşturdu.

İTİRAZ ETTİ

Bu şikayet üzerine ön inceleme yapan İçişleri Bakanlığı 26 Eylül 2011 tarihinde Günaydın hakkında soruşturma izni verilmemesi kararı verince Balaman bu karara itiraz etti. Yapılan itirazı değerlendiren Danıştay, ITKM inşaatının tamamlanmasını geciktirmek suretiyle kamu zararına neden olmak suçlamasına ilişkin soruşturma izni verilmemesi yönündeki  kararın kaldırılmasına karar verdi. Danıştay Birinci Dairesi,  diğer şikayetlerle ilgili soruşturma izni verilmemesine yönelik itirazı ise yerinde bulmadı. 

EVRAK İNCELEMELERİ SÜRÜYOR

Öte yandan MHP’li Belediye yönetiminin, Balaman dönemine ait icraatlara ilişkin evrak incelemelerini sürdürdüğü ve suç oluşturabilecek konularda şikayetlerin yetkili mercilere iletileceği hızlı bir döneme girileceği öğrenildi. Balaman dönemine ait 2005 ve 2009 yılları arasındaki tüm satın alma, ihaleler, doğrudan temin ve diğer iş ve işlemlere ilişkin evrak ve belgelerin tek tek taranıyor. Suç unsuru, usulsüzlük ya da eksiklikle karşılanırsa ilgililer hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulunulacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR