23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,861 TL
  • 5,691 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 25°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

DAHA İYİ BİR ISPARTA

Enerji verimliliği ve ısı yalıtımının binalarda kullanılması Isparta için hayati önem taşıyor. Bu sayede yaşam kalitesi artacak hem de çevre sorunlarının başında gelen hava kirliliğini azaltacak

Isparta

 

SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM VURGUSU

 

Filli Boya Yalıtım Grubu ve WWF Türkiye, iklim değişiklikleri ve enerji tasarrufu konusunda bilinçlendirme çalışmaları kapsamında düzenlediği Daya İyi Bir Dünya Projesi’nin son durağı Isparta oldu. Seminerde sürdürülebilir bir dünya için binalarda ısı yalıtımın önemine dikkat çekildi.

 

ISPARTA İÇİN ÖNEMİ BÜYÜK

 

Binalarda ısı yalıtımının kullanılması yaşanabilir kentler sıralamasında in iyi iller arasında yer alan Isparta için büyük öneme sahip. Artan ısı yalıtımı kullanımı hava kirliliğinin azalmasını sağlayacak. Böyle yaşam kalitesi yükselecek. Daha az yakıt kullanımı ekonomik anlamda vatandaşın cebini rahatlatacak. 

 

Filli Boya Yalıtım Grubu ve WWF Türkiye’nin Daya İyi Bir Dünya Projesi kapsamında binalarda ısı yalıtımı kullanılmasının önemine ilişkin seminer programının son durağı Isparta oldu.   Enerji verimliliği ve ısı yalıtımının öneminin anlatıldığı seminerde özellikle şehrin ve Türkiye’nin mevcut durumu da masaya yatırıldı. 

 

AMACIMIZ KAMUOYUNU BİLGİLENDİRMEK

 

Seminerin açılış konuşmasını WWF-Türkiye Hukuk İşleri Müdürü Engin Şenol yaptı. Bugün dünyanın karşı karşıya bulunduğu en önemli sorunlardan birinin olan küresel iklim değişikliğiyle mücadele konusu olduğunu belirten Şenol, “Enerji verimliliğinin sağlanması, düşük karbonlu kalkınma stratejilerinin benimsenmesi ve yenilenebilir enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması bu konuda özel bir önem arz etmektedir.  Bu çerçevede, WWF – Türkiye ve Filli Boya işbirliğinde başlatılan ‘Daya İyi Bir Dünya Projesi’, iklim değişikliği ve enerji verimliliği konusunda ülkemizde farkındalık yaratmak, iyi uygulama örneklerini paylaşmak ve Karbon Ayaz İzi’mizi azaltmak için ısı yalıtımı başta olmak üzere alabileceğimiz önlemler hakkında kamuoyunu bilgilendirme amacını taşımaktadır” diye konuştu.

 

DÜNYADAKİ BÜTÜN SOĞUK

 

SAVAŞLAR ENERJİ ÜZERİNEDİR

 

Dünyada artık enerji savaşlarının başladığını belirten Makine Mühensileri Odası Hasan Akıllı, “Artık ülkeler arası sıcak savaşlar devri bitmiştir. Esas dünyada artık enerji savaşları başlamıştır. Irak’ta, Libya’da dış etken ve iç etkenlerde dışarıdan büyük devletlerin müdahalesi mutlak ve mutlak enerji ile yapılmaktadır. Suriye’de insanlar birbirini yiyor ve iç savaş var. 400 bin mülteci kaçtı. Ama büyük devletler ilgilenmiyor çünkü enerji yok, petrol yok. Bu çok önemli. Dünyadaki bütün soğuk savaşlar enerji üzerinedir. Onun için enerji, günlük yaşamımızda ve geleceğimizde en etkili faktörlerden birisidir. Dünyada bu kadar süreç içerisinde fiyatı bu kadar artan bir madde yoktur. Petrol demek, enerji demektir. Türkiye, 2011 yılı içerisinde 44,5 milyar metreküp doğalgaz ithal etmiştir. Doğalgaz’ın yüzde 48’ini elektrik enerjisinde kullanmaktadır. Yüzde 52’sinin de yarısını sanayide, diğer yarısını konutlarda tüketmektedir. O halde muazzam derecede artan petrol fiyatları, Türkiye’nin ihracat ve ithalatındaki makasın açıklığının en büyük faktörüdür.

 

Bu vesile ile Doğal Hayatı Koruma Vakfı’nın binalarda enerji verimliliği ve yalıtım’ seminerinin hepimiz açısından, memleketimiz açısından hayırlı uğurlu olmasını diliyorum” dedi.

 

MİNİMUM ENERJİ HARCAMA HAVA

 

KİRLİLİĞİNİ AZALTACAKTIR

 

Isparta Mimarlar Odası Başkanı Merve Kuyu da Türkiye’nin enerji kullanımında da ikinci sırada yer aldığını açıkladı.  Ülkemizde 10 kat kadar daha fazla karbon salınımının yapıldığını açıklayan Kuyu, “Dolayısıyla bu da bize neyi gösteriyor, bizim ülkemizde bunu bir an önce daha fazla kaliteli hale getirebilmek adına hassa davranmamız gerektiğini gösteriyor. Burada da en büyük sorumluluk, biz bu konunun proje üreticilerine, uzmanlarına, idarelerdeki sorumlu kişilere düşüyor. Türkiye ve dünyadaki konumlardan sonra, Isparta’da enerji verimliliğinin ve çevre korumanın daha bir önemli noktası var. Isparta’da kış aylarındaki en büyük problemimiz hava kirliliği görünüyor. Bundan dolayı da gerek Mahalli Çevre Kurullarında, gerek kamuoyunda sürekli tartışmalar ve bunun nasıl halledilebilineceğine yönelik sürekli görüşler söz konusu oluyor. Bunda gerek fosil yakıt kullanımları, gerekse enerji verimliliği adına yapılacak çalışmanın özellikle Isparta adına bir kat daha önem arz ettiğinin tespitlerini yapıyoruz. Isparta’nın bulunmuş olduğu coğrafya’ya istinaden binaların minimum enerji harcaması yapması bizim hem yaşam kalitemizi artırıcı anlamda, hem de hava kirliliğinin azalmasına etkili olacaktır, hem de ekonomik anlamda katkıları çok olacaktır” görüşlerine yer verdi.

 

BİNA YALITIMI YÜZDE

 

50’LERE ÇEKİLMELİ

 

Isparta’daki mevcut yalıtımlı bina sayısının da yüzde 15 olduğuna dikkat çeken ENVER Derneği Başkanı Alaaddin Erkoç, “Bina yalıtımları ile birlikte yüzde 50 enerji verimliliğinin sağlanması aynı oranda çevre kirliliği ve doğa tahribatının önüne geçilmesi, ülke ekonomisine sağladığı tasarruf bilinciyle derhal adım atılması gerçeği ile ilgili üniversite, belediye, kamu kurum ve kuruluşlarının yasal gerekliliğini yerine getirmesi bizlerin de bu sürece her türlü katkıyı sağlayarak kamu oyunu bilgilendirmemiz büyük önem arz etmektedir” açıklamalarında bulundu.

 

VERİMLİLİK KÜLTÜRÜNE DOĞRU

 

YOL ALMAK DURUMUNDAYIZ

 

Ekonominin fişinin enerji olduğuna işaret eden ITSO Başkan Vekili Şükür Başdeğirmen enerji kullanma kültürünün hızla değiştirilmesi gerektiğini anlatan Başdeğirmen, “Enerji tüketimini artırmaktan önceki ilk adımımız enerji verimliliği ve tasarrufu olmak durumunda. Önce zihniyet değişikliğine ihtiyacımız var. Enerji kullanma kültürümüzü hızla değiştirmemiz gerekiyor. Acilen israf kültürünün terk edip en çabuk sürede verimlilik kültürüne doğru yol almak durumundayız. Adeta bir seferberlik ilan edilmesi gerekiyor.  Türkiye’nin ithal ettiği petrol ve doğalgazın 2011 yılında Türkiye ekonomisine maliyeti 54 milyar dolar. Bu rakamın tamamı da enerji sektörü için kullanılıyor. O açıdan bakıldığında ülke olarak kullandığımız 15 milyon araç için 25 milyar dolar harcadığımızı görüyoruz. Sadece Türkiye’nin aydınlatılmasına 650 milyon harcıyoruz. Öte yandan Türkiye bin dolarlık katma değer üretmek için 270 kilo petrol eşdeğeri harcarken, Almanya aynı üretim için 160 kilo petrol eşdeğeri harcıyor. Sonuçta tasarruf ettiği enerji Alman vatandaşı sanayisini cebinde kalıyor. 2023 yılına kadar var olan enerji tüketimi kalemleri 2 katına çıkarmak zorunda” diye konuştu

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR