26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

Daha bu ne ki!

Daha bu ne ki! Yeni bir rekor olabilir

Isparta

 Kış mevsiminin son ayı olan Şubat ayında hava sıcaklıkları rekor kırarken Meteoroloji uyararak önümüzdeki günlerde sıcaklıkların daha da artabileceğini açıkladı

Türkiye sıcak bir Şubat geçiriyor. Henüz Cemreler bile düşmedi ama hava sıcaklıkları bahar aylarını aratmayacak kadar ısındı. Yapılan değerlendirmelerde yaşanan sıcak havanın mevsim normallerinin 8-16 derece üzerinde seyrettiği bu şeklide son yılların rekorunun kırıldığı kaydedildi.Meteoroloji yetkilileri adeta ‘Bu daha ne ki daha da ısınacağız’ açıklaması yaparak sıcak havanın devam edeceğini açıkladı.

 

 

    İstatistik için hava durumu ile değerlendirmeleri saklayan Meteoroloji bu bilgileri kamuoyu ile paylaştı. Yapılan açıklamada Isparta’da 1966 yılındaen sıcak Şubat ayı 15 derece olarak ölçülmüş. Tam 50 yıl sonra Salı günü ise Isparta’da hava sıcaklığı 22 derece olarak ölçülerek 50 yılın rekoru kırıldı.

 

Meteoroloji'den yapılan açıklamada Türkiye'de birçok ilde şubat ayı sıcaklık rekorlarının kırıldığını belirtilerek sıcaklıkların bir süre daha devam ederek yeni rekorlar kırabileceği kaydedildi.

 

Meteoroloji şu açıklamayı yaptı;

"Tahminlerimiz doğrultusunda Afrika üzerinden güneyli rüzgarlarla taşınan sıcak hava, ülkemizde mevsim normallerinin 8-16 derece üzerinde sıcaklıklar yaşanmasına neden oluyor. 81 ilimizden 27 sinde şubat ayı uzun yıllar sıcaklık rekorları kırılırken, 2 ilimizde ise rekor değerler tekrar edilmiştir.  Bugün de yurdumuzda sıcak hava dalgasının etkili olmaya devam edeceği ve yeni rekorlar kırılabileceği tahmin ediliyor.

 

Yapılan son tahminlere göre mevsim normallerinin çok üzerinde ve şubat ayı uç değerlerinde seyreden hava sıcaklıklarının yarın(18.02.2016 Perşembe) Marmara bölgesi ile Karadeniz kıyı kesiminde Cuma günü ve hafta sonunda ise batıdan doğuya doğru kademeli olarak 5-10 derece arasında azalması  bekleniyor.

 

Şubat ayı uzun yıllar sıcaklık rekoru kırılan illerimizde kaydedilen değerler aşağıdaki tabloda gösterilmektedir."

 

'YENİ BİR SICAKLIK REKORU'

 

İnsanların bu aylarda hava sıcaklıklarının artış göstermesini küresel ısınmaya bağlanmasının yanlış olduğunu belirten Prof. Dr.Erlat, "Şubat ayında ölçülen en yüksek günlük sıcaklık 15 Şubat 1953 tarihinde 23.9 dereceye kadar yükselmiştir. 16 Şubat 2016 tarihinde Güzelyalı meteoroloji istasyonunda ölçülen en yüksek sıcaklık değeri ise 26.9 dereceye ulaşmıştır, Bornova Zeytincilik Araştırma İstasyonu’nda ise 28.8 dereceye kadar yükselmiştir. Bu değerler 1938 yılından bu yana İzmir’de Şubat ayında ölçülenen yüksek sıcaklık değeridir ve yeni bir sıcaklık rekorudur" diye konuştu.

 

Prof. Dr. Ecmel Erlat, son yıllarda Türkiye’nin de içinde yer aldığı subtropikal ve orta enlemlerin iklim koşullarında görülen ekstrem olayların sıklığındaki artışın, küresel ortalama sıcaklıkların yükselmesine paralel olarak atmosfer dolaşımında gözlenen değişim ile açıklandığını belirtti. Prof. Dr. Erlat, "Oluşturulan iklim modelleri, küresel ısınmayla Kuzey Buz Denizi’nde deniz buzlarının giderek daha fazla erimesi sonucu kutuplar ile ekvator arasındaki sıcaklık farklarını azalttığını bu durumun kış mevsiminde Türkiye’nin de içinde yer aldığı orta enlemlerde kış aylarında da hava koşulları daha değişken olmasına yol açtığını göstermektedir" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR