20 Şubat 2018 Salı

  • 3,779 TL
  • 4,666 TL
  • 162,56 TL
  • 115.968
ISPARTA
ISPARTA'DA HASTANE ÇIKIŞI YAKAYI ELE VERDİ

ISPARTA'DA HASTANE ÇIKIŞI YAKAYI ELE VERDİ

 UZMAN ÇAVUŞ DEMİRDAŞ YAŞAMINI YİTİRDİ

UZMAN ÇAVUŞ DEMİRDAŞ YAŞAMINI YİTİRDİ

ISPARTA'DA KİTAP FUARINA HANGİ ÜNLÜ İSİMLER KATILACAK

ISPARTA'DA KİTAP FUARINA HANGİ ÜNLÜ İSİMLER KATILACAK

HASTANENİN TUVALETİNDE ÖLÜ BULUNDU

HASTANENİN TUVALETİNDE ÖLÜ BULUNDU

ÇİPLİ KİMLİK KARTI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

ÇİPLİ KİMLİK KARTI HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER

Isparta

Kimlikler de artık teknolojiye uydu. Yeni çipli kimlik kartı başvurusu devam ediyor. Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlik kartı, online randevu sistemi aracılığıyla sıra beklemeden alınabiliyor.Peki yeni çipli kimlik kartı için gerekli belgeler ne? Şifre zarfı ne işe yarıyor? Kaybederseniz ne olur?

Geçerlilik süresi 10 yıl olan yeni çipli kimlik kartlarınınbaşvurusu devam ediyor.

Yeni çipli kimlik kartı başvurusu devam ediyor.

Yeni nesil nüfus cüzdanı yerine geçecek olan çipli kimlikkartı, online randevu sistemi aracılığıyla sıra beklemeden alınabiliyor,geçerlilik süresi ise 10 yıl…

Kimlik kartı başvurusu yurt içinde, Genel Müdürlük webportalı üzerinden ya da Çağrı Merkezi aracılığıyla randevu alınarak veyarandevusuz olarak nüfus müdürlüklerine, yurt dışında ise dış temsilciliklereyapılır.

Kişiye Özel Şifre Zarfının içerisinde cep telefonlarındanaşina olduğumuz Pin ve Puk kodları yer alıyor. Bu ilave olarak güvenliğinizdekullanılacak Size Özel bir Kişisel Mesaj yer alıyor.

Kişiye Özel Şifre Zarfında yer alan ETİKET FORMUNDA hologramaltında 6 haneli şifreniz yer alıyor ve buna ulaşmak için Hologramı kazımanızgerekiyor.

İSTENEN BELGELER

İlk defa kimlik kartı başvurusu; nüfus cüzdanı, uluslararasıaile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı,askeri kimlik kartı, basın kartı veya muhtarlıkça düzenlenmiş talep belgesigibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge ve bir adet son altı ay içerisindeçekilmiş biyometrik fotoğraf ile yapılır.

ON BEŞ YAŞINI TAMAMLAMAYANLAR…

On beş yaşını tamamlamış olanların şahsen başvurmasıgerekmektedir.

Biyometrik verisi alınmayacak çocukların kimlik kartları;ana, baba ya da vasileri, bunların bulunmaması hâlinde büyük ana, büyük babaveya ergin kardeşleri ya da çocukları yanlarında bulunduranlar veya vekâletnameibraz eden kişiler tarafından teslim alınır.

Evlilik birliğinin mahkeme kararı ile son bulması hâlindeçocukların kimlik kartı veli, vasi veya Kanunun 17 nci maddesinde bildirimleyükümlü kılınan kişilere teslim edilir.

BİYOMETRİK VERİLER ALINIYOR

Kimlik kartında on beş yaşını tamamlamış kişilerin parmakizi, parmak damar izi ve el ayası damar izi biyometrik verileri alınır.

Kimlik kartında kullanılacak fotoğrafın kişinin son halinigöstermesi bakımından son altı ay içerisinde çekilmiş ve ICAO standartlarınauygun biyometrik fotoğraf olması gereklidir.

Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan fotoğraflarkullanılamaz.

On beş yaşını tamamlamamış çocukların kimlik kartlarındafotoğraf yer almaz. Ancak başvuran tarafından talep edilmesi halinde her yaşgrubundaki çocukların kimlik kartı fotoğraflı olarak düzenlenir.

ÇİPLİ KARTIN BEDELİ…

2016 yılı kimlik kartı bedeli; kanunî bildirim süresidışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirmenedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenenkimlik kartı için 32 TL’dir. Kimlik kartı bedeli başvuru sırasında tahsiledilir.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR