23 Nisan 2018 Pazartesi

  • 4,082 TL
  • 5,010 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 19°
ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ 3. DÖNEMEMİ TAKILIYOR

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ 3. DÖNEMEMİ TAKILIYOR

ISPARTA'DA 895 KİŞİ İŞE ALINACAK

ISPARTA'DA 895 KİŞİ İŞE ALINACAK

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ÇAN ÇALINDI, DUYAN OLMADI

Uluborlu Belediyesinde bulunan Uluborlu'nun binlerce yıllık tarihine ışık tutacak olan tarihi Kilise çanının çalınıdığı iddiaları ilçe halkını ve belediyeyi ayağa kaldırdı

Isparta

Başkan Ünverdi, çanın çalınmasının ardından ilçe emniyetine suç duyurusunda bulundu.

Uluborlu Belediyenin en üst katındaki arşiv bölümünde saklanan ve çok eski olduğu öğrenilen tarihi kilise çanının restorasyon sırasında ortadan kaybolduğu öğrenildi. 1924 yılında yapılan nüfus mübadelesinden sonra Uluborlu’yu terk eden Hristiyan ahalinin eski kasabadaki tarihi kale içinde bulunan kilisenin o yıllarda yıkıldığı ilçenin ileri gelenleri tarafından da biliniyordu. Bu kiliseye ait olan ve tarihinin çok eski olduğu belirtilen Kilise Çanı Uluborlu belediyesinde o yıllardan beri muhafaza ediliyordu. Ancak yaşanan olay tarihi değeri çok yüksek olan bu eserin hak ettiği şekilde korunmadığını ortaya çıkardı. Uluborlu belediyesinin mevcut hizmet binasının Süleyman Demirel Üniversitesi  Uluborlu Meslek Yüksek Okuluna tahsis edilmesi ile 17 – 18 Aralık 2012 tarihlerinde başlayan restorasyon çalışmaları sırasında bahsi geçen tarihi Kilise çanının Belediyenin arşivinde hiçbir önlem alınmadan ve bir değer verilmeden ortalık yerde bekletilmesi belediyeye pahalıya mal oldu. Belediyenin en üst katında bulunan arşiv bölümünde saklandığı öğrenilen çanın kim ve kimler tarafından çalındığı ile ilgili ilçe emniyeti soruşturma başlattı.
 
“BİR KENARDA DURSUN!”
 
Edinilen bilgilere göre belediye işçilerinin “bu kilise çanını ne yapalım?” yönündeki sorusuna Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi’nin “bir kenara koyun dursun” diyerek büyük bir ihmalkarlık gösterdiği ileri sürüldü.  www.bombaotuziki.com
Korumasız halde bırakılan tarihi kilise çanının kaybolduğu belediyenin işçileri tarafından fark edilmesinin ardından Belediye Başkanı Mehmet Ünverdi’ye haber verildiği öğrenildi.

Bu gelişmeler karşısında Belediye başkanının işçileri “suçladığı”, kilise çanını bulmaları konusunda kendilerine baskı yaptığı ve işten çıkarmakla tehdit ettiği gelen bilgiler arasında. Bu baskılar sonuç vermeyince olaydan beş altı gün sonra Belediye Başkanı Ünverdi’nin Uluborlu İlçe Emniyet Amirliğine başvuruda bulunduğu öğrenildi.

İlçe Emniyet birimlerince alınan ifadelerde olayla ilgili bir ipucunun henüz elegeçirilemediği öğrenildi. 1999 – 2004 yılları arasında Uluborlu Belediye Meclis Üyeliği yapan ve 2004 yılından buyana da Belediye Başkanlığı yapmakta olan Mehmet Ünverdi’nin ifadesinde böyle bir tarihi kilise çanından restorasyon çalışmaları başlayana kadar haberdar olmadığını belirttiği öğrenildi.

 İLÇEDE İKİNCİ TARİHİ ESER VAKASI

Yaşanan bu olaylar Uluborlu halkı tarafından büyük bir üzüntü ile karşılandı. Yaşanan ihmaller zinciri ve ilçenin tarihi değerlerine karşı sergilenen duyarsızlık ilçede morallerin bozulmasına neden oldu.  Zira 1999 Martında da ilçenin çarşı içerisindeki aile parkında hiçbir tedbir alınmadan sergilenmekte olan milattan önceki yüzyıllara ait kabartma figürler içeren bir tarihi eser kaybolmuş geçen zaman içerisinde de bulunması konusunda hiç bir gelişme elde edilememişti.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR