25 Nisan 2018 Çarşamba

  • 4,097 TL
  • 4,987 TL
  • 174,21 TL
  • 107.262
ISPARTA 21°
ISPARTA'DA OTOMOBİL ŞARAMPOLE UÇTU

ISPARTA'DA OTOMOBİL ŞARAMPOLE UÇTU

ISPARTA'DA EĞİTİM MÜFETTİŞİYDİ! O KORKUNÇ KAZADA ÖLDÜ

ISPARTA'DA EĞİTİM MÜFETTİŞİYDİ! O KORKUNÇ KAZADA ÖLDÜ

Isparta Fuhuş Operasyonu

Isparta Fuhuş Operasyonu

ISPARTA'DA GÜNÜN EN İĞRENÇ HABERİ

ISPARTA'DA GÜNÜN EN İĞRENÇ HABERİ

Büyük depremin habercisi mi?

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi’nin son depremler raporunda, Akdeniz’de 14 gün içinde, küçük ölçekli 65 depremin meydana geldiği bilgisi yer aldı. Bu durum akıllara bölgedeki hareketliliğin artıp artmadığı sorusunu getirdi. Son günlerde yaşanan bu hareketliliği uzmanlar, Habertürk Gazetesi'nden Sorel Dağıstanlı'ya değerlendirdi.

Isparta
‘ELİ KULAĞINDA’

Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan: “Afrika ana karası, Anadolu ana karasının altına doğru dalıyor. Her çarpışmada ve kırılmada da bu depremler oluşuyor. Ancak son 6 yıldır yaşanan hızlanma küçük ve orta büyüklükte depremler yapmaya başladı. Dalış hızının artması ortamı gerdi. Ege’nin ve Akdeniz’in güneyi gergin ve bu gerginlik 7’nin üzerinde büyük bir depremle sonuçlanacak. Bana göre eli kulağında. Önümüzdeki 2.5 yıla dikkat.”

‘2 YILDIR DEVAM EDİYOR’

Prof. Dr. Oğuz Gündoğdu: “2 yıldır söylüyorum. Bu bir aktivitenin başlangıcıydı. Şaşırtıcı değil benim için. Geçmişte Akdeniz ya da Ege’ye baktığımızda tsunami yaratan depremler var. Evet, bu durumu hareketlenme olarak ifade edebiliriz. Ama bu hareketlenmenin nereye varacağını bilemeyiz. 2 yıldır devam ediyor bu.”

'BÖLGENİN DOĞASI BU'

Prof. Dr. Naci Görür: “Anadolu levhası alta doğru kuzeye dalıyor. Dalma batma belli bir hızda oluyor. Bu hareketten dolayı devamlı depremler oluyor. Bölgenin doğası gereği bu. Ancak bununla birlikte bölgenin büyük deprem ve tsunami yaratma potansiyeli de var.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Sssss

19 Mayıs 2016 Perşembe 08:33

Allah bilir ne zaman depremnolcani ya insanları pajikbetmenb

Onur

18 Mayıs 2016 Çarşamba 10:04

Bu haber maalesef doğru. Isparta ve Burdur illeri büyük bir deprem riski altında. Her bölgenin binlerce yıllık tektonik aktivitesi vardır. Isparta-Burdur illeri ortalama 70-90 yıllık periyotlarla 6 şiddeti üzeri deprem üreten fay sistemine sahip. Ve maalesef şuan 80 inci yıldayız. Uzmanlar o yüzden uyarıyor. Önlem alıp sağlam binalar yapmaktan, kentsel dönüşümden başka çaremiz yok. Isparta merkezde kaya zemin olmaması depremin dalga boyunu daha fazla büyütüp hasarı da artıracaktır.

ıspartalı

17 Mayıs 2016 Salı 20:50

bekliyoruz en kısa zamanda....

celal

17 Mayıs 2016 Salı 15:12

halkı tedirgin etmek üzerine yaptığınız haberi doğru bulmuyorum. deprem önceden bilinmez, dünyada böyle bi sistem yok çünkü. yaptığınız haberin suç teşkil edeceğini hatırlatırım.

Yer bilimci

17 Mayıs 2016 Salı 23:26

Neymiş efendim suçmuş hadi oradan. Depremin gelip gelmeyeceği bellidir. Ha ha bugün olur ha 2 gün sora olur ha 2 yıl sorna olur ama deprem gelecek. 1914 depremini bilmiyorsun herhalde sen. Hoş işte sizn gibi ıspartalı olmayan kasabalılar doldurdular memleketi. Bar bar konuşurlar.

vatandas

17 Mayıs 2016 Salı 20:31

bu haber nasıl bir suç teşkil ediyor bilgi verir misiniz acaba?

dr

17 Mayıs 2016 Salı 13:32

Anadolu karası asırlardır alt levhaların sürekli kayması nedeniyle sarsılmakta. taa orta asyadan çıkan dedelerimiz buralar için mi geldi diye düşünmüyor değilim :-)

vatandaş

17 Mayıs 2016 Salı 23:28

Keşke gelmeseydik. Orada kültürümüz daha güeldi, kadınlarımız eve hapsedilmez içki içene ayyaş denmez çocuklara ****lık yapılmazdı. Hele tecavüzcüler mi? Kılıçla ortadan ikiye ayrılırdı. Geldik pis dinlerin kirliliğinde boğukduk. Dedemoğlunu hatırlatırım.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR