25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,745 TL
  • 5,574 TL
  • 199,47 TL
  • 101.138
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Bu Yöntem Daha Önce Hiç Kullanılmadı..

Bu Yöntem Daha Önce Hiç Kullanılmadı..

Isparta

Bankaların 'temassız kart' sistemi dolandırıcılara yaradı.POS'la kalabalığa karışan hırsızlar kartları boşaltmaya başladı

 

Türkiye'de son yıllarda hızla yayılan ve 5 milyondan fazlakişinin cebine giren temassız kart ve öde geç sistemleri hırsızlara ilham oldu.Bankalar verdikleri kredi kartlarına yeni bir özellik ekledi. Bu özelliğe göre sıra beklemeden ya da şifre girmeden POS cihazına kartınızı göstererek ödemenizi kolayca yapabiliyorsunuz. Bu gün birçok işyerinde bu sistem uygulanıyor ve 5 milyondan fazla vatandaş da kullanıyor. sistem özellikle küçük ödeme yapmak isteyenler için avantajlı oluyor.

 

Fakat son dönemde bu kartlar dolandırıcılar ve hırsızlar için en büyük gelir kapısı haline geldi. Vatandaşın kartları boşaltılmaya başlandı. Üstelik hiç hissettirmeden. Temassız kart POS cihazını ellerine alanhırsızlar kalabalıkların arasına giriyor. Hırsızlar, otobüste, pazarda,markette her yerde insanların cüzdanlarına bu cihazı yaklaştırarak paraları kendilerine aktarıyor. Vatandaş ise o anda ne olduğunu anlayamıyor. Fakat bir ay sonragelen ekstre de bu ödemeyi görüyor. Genelde küçük rakamlar olduğu için de peşine düşmüyor. Hırsızlar açığa çıkartılamıyor. Ama bu yolla milyonlarca lira hırsızların cebine indiriliyor.

 

LİMİT KURNAZLIĞI

Bankalar belli limitlere ulaşılınca vatandaşa uyarı SMS'i gönderiyor. hırsızlar çekecekleri miktarları küçük tutarak bu uyarılarında önüne geçiyor. Böylece vatandaş soyulduğunu öğrenemiyor.

TAKVİM 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR