20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Bu sadece bir mizah yazısıdır!

Aslında haberleri okuyunca gülüp geçmiştim. Çok ciddiye de almamıştım. Kendi kendime 'siyaset yapıyorlar' dedim.

Isparta
     Aslında haberleri okuyunca gülüp geçmiştim. Çok ciddiye de almamıştım. Kendi kendime “siyaset yapıyorlar” dedim. Ancak, değerli gazeteci Mehmet Erçakır Demokrat Gazetesi’ndeki “Sivrisinek” köşesinde az sonra aktaracağım konuyu yazınca bir iki kelam da ben edeyim dedi.
     Konumuz, Eğirdir’in Sipahiler Köyü ile Yuvalı Köyü arasındaki 9 km’lik yolun asfaltlanması. 2 köy arasındaki “alternatif” yol 1997 yılından bu yana asfaltlanmıyormuş. Daha önce (muhtemelen) oy devşirmek için sözler falan verilmiş ama olmamış. İl Özel İdaresi de her yıl “asfalt sezonu”ndan önce yaptığı plan programa bu yolu da dahil etmiş ve sezon açılışını da buradan gerçekleştirmiş.
     Buraya kadar her şey normal. Ancak asıl komedi bundan sonra başlıyor. Bu yol 2 gündür resmen olay oldu.
     Çünkü;
     İlk önce internet sitelerine bir haber düştü. Haberde, 9 km’lik bir “ara yol”un AKP’li iki milletvekilinin sayesinde asfaltlandığı yazıyordu. Haberi okuyunca çok güldüm. Çünkü, yol 15 yıldır asfaltlanmıyormuş. Bu 15 yılın 10 yılında zaten AKP iktidarda idi. Sonra bir gün gelmiş, İl Özel İdaresi, asfalt sezonunda “çalışma yapılacak yollar” listesine bu “küçük” yolu da almış. Şimdi de bu “rutin”, “sıradan”, “zaten yapılması gereken” bir çalışmadan oy devşirmeye çalışmak da ne demek?
KÜÇÜCÜK YOLU PAYLAŞAMADILAR!

     Komedi burada da bitmedi. Gündüz internet sitelerinde, yolun “iktidar partisi milletvekilleri” tarafından asfaltlandığı haberi yer alırken, Kanal 32’nin akşam haberlerinde de Sayın Vali Memduh Oğuz’un söz konusu yol üzerinde yaptığı “asfalt sezonu açılış programı” haberi yayınlandı. İl Özel İdaresi’nin de “başı” olan Sayın Vali “normal olarak” bir “açılış programı” düzenlemiş. Köylülerin de hassasiyetini dikkate alarak “asfalt sezonunu” buradan başlatmış.

     Sayın Vali’nin yaptığı normal ve doğru. Çünkü, köy yollarının asfaltlama çalışmalarını İl Özel İdaresi yapar ve bu kurumun başında da ilin valisi yer alır. 9 km’lik küçücük bir yolun, “sıradan asfalt çalışması”nı bile paylaşamadılar. Durup durup açıklamalar falan yapılıyor. Birisi “biz yaptırdık” diyor, diğeri “hayır ben yaptırdım” anlamına gelen haberler yaptırıyor. Yazının başlığına “mizah” dedik ama aslında ağlanacak halimize gülüyoruz. Siyasetin ne kadar basit ve sığ bir duruma düşürüldüğünü, devletin zaten “yapmak zorunda” olduğu bir yoldan bile siyasi rant elde etmeye çalışıldığını gördükçe insan kahroluyor.

KİM BAŞARILI?

     Isparta Belediyesi toplam 287 bin metrekare alana sahip, 32 km uzunluğundaki yolda, hem altyapıyı hem de üst yapıyı tamamlamış. 287 bin metrekarelik alan, Bayındırlık fiyatlarına göre 15 milyon TL’ye mal olurken, bunu kendi imkanlarıyla 3 milyon TL’ye yani 5’te 1 fiyatına mal etmiş. Bu çalışmalar esnasında 20 bin metrekare kilit taşı ve 3 bin metrekare de andezit kullanılmış.
     Paylaşılamayan o asfaltın nasıl döküldüğünü de Kanal 32’de izledim. Gayet sıradan ve baştan savma yapılan bir iş. Artık üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan bir sistem uygulanıyor. İlk önce zift dökülüyor onun üstüne de mıcır tabir edilen kırılmış taş parçaları seriliyor. Bu da yazın o asfaltın erimesine, kışında pul pul dağılmasına yol açıyor. Araçların yol kenarlarına biriken mıcır birikintilerine kapılarak kaza yaptıklarını da sık sık haberlerde duyduğumuzu hatırlatmama sanırım gerek yok.
     Şimdi, objektif olarak düşünün; yukarıda anlattığım “ilkel” şartlarda yapılan 9 km’lik küçücük bir köy yolunu “olay” haline getirenler mi başarılı yoksa son sistem asfalt üretim fabrikasında asfalt üretip, yıllarca dayanacak minvalde iki kat asfalt döküp gelecek nesillere “sessiz sedasız” yatırım yapanlar mı?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR