20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

BU KÖYDE EYLEM VAR !

BU KÖYDE EYLEM VAR !

Isparta

Burdur'un Çeltikçi İlçesi'ne bağlı Bağsaray Köyü'nde açılan mermer ocağı köylüleri ayaklandırdı. Bölgede eylem yapıp ocağa girmek isteyen köylülere jandarma engel oldu.

 

Bağsaray Köyü'nün Arlıtaş Mevkii'nde açılan özel sektöre aitmermer ocağına tepki gösteren köylüler, ocağın bulunduğu bölgede eylem yaptı.Köylülerin eylemi sırasında jandarma çevrede güvenlik önlemi aldı. Ocağın, su kaynakları ile tarıma zarar vereceğini iddia eden köylüler, çok sayıda ağacında ocak nedeniyle kesildiğini ileri sürdü. Ocağın önünde 'Ardıç ormanına sahip çıkacağız' pankartı açıp slogan atan köylüler mermer ocağına girmek istedi,ancak jandarma izin vermedi.

 

Köylülere destek veren Antalya, Isparta, Burdur, Denizli Kaş Platformu sözcüsü Hediye Gündüz, Orman Genel Müdürlüğü'nün ardıç ağacını kesmeyi yasaklamasına rağmen mermer ocağı için yaptığı kesimle kendi kendisiyle çeliştiğini belirtti.

 

Açılan ocaktan haberleri olmadığını belirten Muhtar Ali Darıcı ise "Birileri para kazanırken biz mağdur olmak istemiyoruz. Bizim bölgemizden çıksın, biz bunu istemiyoruz. Herkes kendi çöplüğünde ötsün. Burası bizim köyümüz. Çıkarırsak da biz kendimiz çıkarırız. Sonuna kadar mücadele edeceğiz" dedi.

 

Köylülerden İsmail Karataş da "Bağsaray'ın geçim kaynağı sebze yetiştiriciliği. Sebzelerimiz Türkiye'nin her yerine gidiyor.Hatta kabaklarımızı ihraç ediyoruz. Açılan mermer ocağı köyümüze zarar verecek.İçme sularımıza zarar verecek" dedi.

 

Köylüler daha sonra Burdur merkezine gelerek, Cumhuriyet Meydanı'nda basına açıklama yaptı. Köylülerden bir grup Vali Hasan Kürklü'yü ziyaret etti. Vali Kürklü gruba aralarında kamu kurumlarından temsilciler ve köylülerin de bulunduğu bir heyetin, 12 Eylül Cuma günü alanda inceleme yapacağını belirtti. Köylüler daha sonra olaysız dağıldı

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

mermer bahane

11 Eylül 2014 Perşembe 21:41

antalya burdur ısparta bu köyün sebzesiyle doyuyor. ama bırakalım karın doyurmayı. 2 madenci zengin olsun sebzenin ne hükmü var.aç kalıveririz. çinden alırız.

mahmut aksu

11 Eylül 2014 Perşembe 12:38

Sayın Burdurlular Sayın muhtarım nolur 20 kişilik bir otobüs kiralayın. sütçüler ilçesi çandır köyüne bir gidin. geleceğinizi, sonunuzu görmeniz açısından bu çok güzel olacaktır. Çandır köyünde 4 yıl önce çok iyi olacak diyorlardı. şimdi gidin köylü ile bir görüşün görüşmeyi bırakın sadece ve sadece çandırı bir gezin gerçekleri tüm çıplaklığı ile göreceksiniz. hala ocak açılsın diyen varsa eminimki hemen vaz geçecektir.

mahmut aksu

11 Eylül 2014 Perşembe 12:33

Bu olayı iyi takip edin bakalım gerçekten köylü bu yurdun efendisimi, uşağımı, kölesimi? sizleri yürekten kutluyorum. sadece 2-3 yıl önce açılmış olan ocakları bir gezin orada yaşayan insanlarla bir görüşün tüm katliamı iliklerinize kadar hissedeceksiniz. birlik beraberliğinizi bozmayın. ama ne yapıp yapıp içinizden bazı kişileri satın almayı deneyeceklerdir. sakın davanızdan vazgeçmeyin. Devletimize baş kaldırmazan yakıp yıkmadan mücadelenize devam ediniz. Allah yardımcınız olsun.

MAHMUT AKSU

11 Eylül 2014 Perşembe 12:27

Sıcacık deri koltuklarında oturan ilgililer koltuğum soğuyacak veya biri koltuğumu kapacak diye koltuğundan kalkıp böl****i gidip görmeden izin veriyorlarsa daha yolunu bile bilmiyorlarsa, bunlara birde ne vali, ne müdürler ses çıkarmıyorsa yapacak bir şey yok. tam 5 yıldır bağırıyorum sütçüler ilçesi çandır köyündeki tamamen kanunsuz, hukuksuz, her tarafı pislik dolu ihanet dolu rüşvet dolu doğa katliamlarını incelemek üzere vali bile koltuğundan kalkıp böl****e gitmiyorsa ne yazayımmmmm

zekii

11 Eylül 2014 Perşembe 12:03

Bu eyleme destek veren tüm köylülere helal olsun.Bizim ****arın (Çandır,yeşilyurt) her tarafı mermer ocağı oldu.Sularımız içilemez halde,ormanlar yok ediliyor vs.............Ama hiç bir köylümüzün sesi çıkmıyor.Ölümlü sözde kazalara rağmen.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR