21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,505 TL
  • 5,298 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

BU HABERİ OKUMADAN TERCİH YAPMAYIN ..

KPSS'de düşük puan alanlarda tercih yapabiliyor. Bu haberi okumadan tercih yapmayın...

Isparta

KPSS' de tercih yapabilmek için 70 taban puan baraj puanıalma şartı 2002 yılında kaldırılmıştır.

 

Ancak halen onbinlerce aday sınav sistemi hakkındaki yanlışya da eksik bilgilerden dolayı 70 puan altında kalan puanlarla tercihyapılmayacağını ya da yapılsa bile yerleşme ihtimali olmadığını düşünmektedir.

 

Oysaki KPSS de düşük puan ile de atanmak matematiksel olarakmümkündür ve bun binlerce örneği de vardır.

 

Bunun için adayların tercih ve yerleştirme esaslarını çokiyi bilmesi gerekmektedir.

 

Öncelikle şu gerçeği kesin olarak bilmek gerekir; KPSSpuanına göre, MERKEZi VE KURUMSAL olmak üzere iki ayrı tip alım süreci vardır.

 

MERKEZi yerleştirmelerde 70 veya başka bir baraj ya dabaşvurma taban puanı yoktur. KURUMSAL yerleştirmelerde ise kurumlarkendilerinin belirleyecekleri bir taban puan kullanabilirler. Bu ikiyerleştirme sistemini iyi tanımak ve bunlara göre hareket etmek gerekir. Anahatlarıyla KPSS sistemi şöyledir.

 

1.MERKEZi ALIMLAR:

Bu alımlar sınavın geçerli olduğu iki yıl boyunca ortalama 4ya da 5 kez yapılabilir.

 

Tercihler belirtilen dönem içinde internet üzerindenyapılır. Yani sınava girip bir puan alan öğrenci basından sürekli olarak buyerleştirme dönemlerini takip edip her defasında bu alımlarda şansınıdeneyebilir.

 

Bu alımlar ihtiyaca göre yapılır dolaysıyla öncedenbelirlenmiş kesin bir atama takvimi yoktur.

 

Ancak genel itibari ile sistem şu şekilde yürümektedir: Kamukurum ve kuruluşları personel ihtiyaçlarını, Devlet Personel Başkanlığı'na(DPB) bildirirler. DPB, yerleştirme yapılmak üzere kendisine yapılanbildirimleri, Yerleştirme yapılacak (B) grubu kadroların sınıf, unvan, dereceve sayısı ile bu kadrolar için aranacak nitelikleri kapsayan bilgiler, DPBadına ÖSYM tarafından ilan edilir. Bunun için ÖSYM bir tercih kılavuzuhazırlar.

 

Daha sonra elektronik ortamda adayların tercihlerini alır veadayları (B) grubu kadrolara; KPSS puanları, tercihleri, kadro sayıları vekoşulları göz önünde tutmak suretiyle bilgisayar ortamında yerleştirir.Bilgisayar puan üstünlüğü esasına göre adayları tercihlerine yerleştir.

 

ÇOK ÖNEMLi DETAY: KPSS merkezi yerleştirmelerine elindegeçerli puanı olan herkes başvurabilir belirli bir taban puan uygulamasıbulunmamaktadır.

 

Baraj puanı olmadığı için 50 puan altı alan adaylar dabaşvurabilir. Ancak yerleşebilmek için yüksek puanlı olmak avantajsağlamaktadır. Ama matematiksel olarak 70 puan altı alanların da bir kadroyayerleşme

ihtimali vardır.

 

DÜŞÜK PUAN ALANLAR NASIL YERLEŞiYOR?

KPSS tercih kılavuzunda binlerce kadro yer alır. Ancakherkes her kadroya başvuramaz adaylar sadece koşulları kendisine uyan kadrolarabaşvurabilir. dolayısıyla her kadroya başvurabilecek adaylar farklıfarklıdır.

Örneğin kimya mezunu olma şartını talep eden bir kadroyabiyoloji bölümü mezunları başvuramaz. Yani bazı bölüm mezunlarına daha fazlakadro açılırken bazı bölüm mezunlarına ise daha az açılmakta veya hiçaçılmamaktadır. kamu kurumlarının özellikle teknik ve sağlık personelineihtiyacı diğer kadrolara göre daha fazladır. Bu nedenle de bu bölüm mezunlarınayönelik kadrolar fazla olup, puanlar da haliyle düşebilmektedir.

 

Bunun sonucunda bazen teknik bir kadroya bir aday 60 ilegirebilirken bir başka kadroya diğer aday 85 ile giremeyebilir. Öte yandan bazıbölüm mezunlarına yönelik olarak ise ya çok az kadro açılmakta ya da hiçaçılmamaktadır. işte bu halde, yani mezun olduğu bölüme hiç kadro açılmamasıhalinde, aday 99 puan da alsa yapılabilecek bir şey yoktur. Başka bir etkendetercih meselesidir: Bazı adaylar çok ücra yerlerdeki kadrolar yerine daha büyükkentleri tercih edebilmektedir. Yüksek puan alan aday, taşradaki hiçbir kadroyutercih etmez sadece merkezdeki bazı kadroları tercih ederse açıkta kalma şansıoluşur

 

ÇOK ÖNEMLi DETAY: Düşük puan alan adayların tercihlerindesadece kendi bölüm mezunlarını isteyen kadrolara ağırlık vermeleri durumundayerleşme ihtimalleri artacaktır. Çünkü bu durumda aday tümyüksek puanlılarladeğil sadece kendi bölümündekilerle yarışacaktır. Tüm bölüm mezunlarınınbaşvurabileceği ( 2001-3001 -4001 kodlu kadrolar gibi ) yerlerde kazanma çokdaha az olacaktır

 

2. KURUMSAL ALIMLAR:

DPB adına yılda iki kez yapılan merkezi yerleştirmenindışında bazı kurum ve kuruluşların KPSSpuanını kullanarak ve adayları yazılıve/veya sözlü başka sınavlara da tabi tutarak yaptığı yerleştirmelerdir. SağlıkBakanlığı, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Diyanet işleri Başkanlığı,Merkez Bankası, Emniyet Genel Müdürlüğü gibi bazı kurum ve kuruluşlar, belirlikadro veya pozisyonlar için kurumsal yerleştirme yapmaktadır. Bu y koşularınıbaşvurma tarih ve koşularını her kurum kendi yürütür. Özel koşullar ve bellibir taban puan koyabildikleri gibi ek sınav veya mülakat da yapabilirler. Bualımlarda da ilan etme zorunluluğu vardır.

 

ÇOK ÖNEMLi DETAY: Yerleştirmenin ÖSYM tarafından yapılıyorolması, yerleştirmenin merkeziyerleştirme olduğu anlamına gelmez. ÖSYMtarafından ilan edilen yerleştirmelerden yalnızca DPBadına yapıldığı belirtilenve KPSS-yerleştirme yılı/1 veya KPSS-yerleştirme yılı/2 şeklinde ilan edilenlermerkezi yerleştirmedir. Kurumların kendi başlarına KPSS puanı esas alınarakyaptığı alımlara kurumsal alımlara kurumsal yerleştirme denir. Tüm adaylarabaşarılar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR