24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,587 TL
  • 5,377 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

BU ARALAR ÖLMEYİN! ASRİ MEZARLIKTA YER KALMADI

BU ARALAR ÖLMEYİN! ASRİ MEZARLIKTA YER KALMADI

Isparta

Isparta Belediyesi'nin uhdesindeki en büyük mezarlık olan Asri Mezarlık'ta 'aile mezarlığı tahsisi' olanlar dışında vefat edenlere yer verilemiyor. Çünkü yer kalmadı. Zorunlu istirahat Hanife Sultan. Belediye Başkanı Günaydın'dan 1950'li yıllarda bir dernek aracılığıyla yapılan ve 60 yıl hizmet veren Asri Mezarlık gibi Isparta'nın gelecek 100 yılına hitap edecek büyük bir merkezi mezarlığın yapılması isteniyor.

Asri Mezarlık... 1950'li yıllarda Isparta Belediyesi'nin desteğiyle Karakopça lakaplı Mehmet Atabakan ve arkadaşlarının kurduğu dernek sayesinde Isparta'ya kazandırılan bir mezarlık. Merkezi olma özelliği ile Isparta geneline hitap eden Asri Mezarlık, 60 yıldan fazla zamandır ebedi istiratgah anlamında önemli bir hizmeti yerine getiriyor. Diğer bir önemi ise yeşillikler içerisinde huzur bulabildiğiniz şehir içerisindeki tek ve en büyükalan.

Allah gecinden versin heniz ölmemiş ya da bir aile büyüğü öldüğünde Asri Mezarlığa defnetme isteği olanlar için maalesef kötü bir haber vereceğiz. Bu haber yıllar öncesinden 2-3 ya da 5-10 kişilik aile mezarlığı adı altında parsel kapatmış, aile mezarlığı tahsisi olanları kapsamıyor. Çünkü onlar için mezar yeri ayrılmış, sanki bir mezar varmış gibi etrafı çevrili bir şekilde duruyor. Ama hiç bir şekilde aile mezarlığı yeri alamamış, bundan sonra vefat edecek kişiler için Asri Mezarlığı kapısı artık kapalı. Çünkü tahsis edecek mezar yeri kalmadı. Isparta Belediyesi Mezarlıklar Müdürlüğü'nün uhdesinde 2 mezarlık bulunuyor. Birisi Asri Mezarlık, diğeri Hanife Sultan Mezarlığı. Hanife Sultan'ın da bir kısmı orada kurulmuş derneğe ait. Alo 188 Belediye Mezarlık Müdürlüğü'nü ararsanız mezar yeri isterseniz size sadece Hanife Sultan Mezarlığı'ndan yer gösterebiliyorlar.

Zira Asri Mezarlık'ta aile mezarlığı tahsisi almışlar dışındakiler için artık verilecek bir yer yok. Halbuki Asri Mezarlığın doluluk oranı yüzde 70. Yüzde 30'u boş. Ama o boşlukta aile mezarlığı tahsisi kapsamında tapusu başkalarına ait. Hanife Sultan Mezarlığı'ndan da yer istemiyorsanız adres dernekler ya da mahalle muhtarlarının uhdesindeki mezarlıklarda. Oralarda da yer sıkıntısı nedeniyle mahalle dışında oturanlara yer verilemiyor. Mezarlıklar konusunda oldukça duyarlı bir yönetim sergileyen,mezarlıkların temizliği konusunda hassas davranan Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın'dan istenilen gelecek yüz yıla hitap edecek yeni bir merkezi mezarlık yapması.

Tıpkı 1950'li yılların başında Mehmet Atabakan ve arkadaşlarının kurduğu derneğin yapın hem Belediyeye hem de Isparta'ya kazandırdığı Asri Mezarlık gibi. Isparta Belediyesi'nin içerisinde cami, cenaze namazı meydanı, cenaze iş ve işlemlerinin yapıldığı yerlerin bulunduğu büyük bir merkezi mezarlık projesini hayata geçirmesi isteniyor. Bunun için bir yer belirlenip biran önce yapılması ve Isparta'nın geleceğine armağan edilmesi bizce de gerekli diye düşünüyoruz.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ayıp

21 Mayıs 2017 Pazar 09:08

gereksiz fenerli sen artık mezarına dev ekran tv kurarsın hesabını ekrandan verir kendin izlersin

Vtnds

20 Mayıs 2017 Cumartesi 23:32

Mezarlıklara cenazelerin defni esnasinda yardım eden ve gözleri cenaze sahiplerinin ellerinde olan ölü gömuculer kayıt altina alinmali. dinle diyanet le işi olmayanlara ölü gomdurmemeli. bazı mezarlıklar için geçerli.

Vatandaş

20 Mayıs 2017 Cumartesi 21:53

Azrail geldiğinde mezar yeri kalmamış dersiniz. Ama işe yarar mı bilmem.

Vatandaş Rıza..

20 Mayıs 2017 Cumartesi 17:56

Öyle duyumlar alıyoruz ki, öncelerden 2 - 4 kişilik mezar yeri alanlar şimdi tanesini 2000 - 3500 liraya devir ediyorlarmış. Bu şekildeki yüksek devirli mezar yerleri,sanki İstanbuldaki deniz görür gibi devir edilmelerine yetkililerin dur demesi lazım gelir.Aynı ev fiyatları gibi,şimdi mezarlık yer fiyatlarıda uçuşa geçmiş,aklım almıyor,hayret bir şey !!!!!

Fener

20 Mayıs 2017 Cumartesi 17:51

Fenerbahçe/ Olympiakos karşılaşması için dev ekran kurulsun istiyoruz belediyemiz ve başkanımız sosyal medya hesaplarından cevap vermiyorlar lütfen bizim için onlara ulaşın valilik sarı lacivert olsun

rs

21 Mayıs 2017 Pazar 11:35

sen mezarına dev ekran koyarsın

İsimsiz

20 Mayıs 2017 Cumartesi 17:34

Haber başlığını çokmu aradınız... Ne demek bu aralar ölmeyin tövbe tövbe Allah'ın işine demi karışacaz

bir bilen

20 Mayıs 2017 Cumartesi 15:22

Asri mezarlikta bebek mezarlarina once ucretsiz yer verildi simdi de bebekleri gomdugu yerler imar planlamasina girmis bebeklerimizin mezarlarini tasiyorlar

YURTTAŞ

20 Mayıs 2017 Cumartesi 14:43

Asri mezarlıkta temizlik sadece dini bayramlarda yapılıyor. Ayrıca 19 Eylül 1976 Isparta Karatepe mevkiine düşen uçak kazasında hayatını kaybedenlerden bir kısmının defnedildiği yabancılar mezarlığı son derece bakımsız halde.

cokseybilenadam

20 Mayıs 2017 Cumartesi 13:13

Akyol mezarlığında uygun fiyata mezar temin edilir

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR