visitor analyticsvisitor analytics

BİZ KADINIZ, GÜCÜMÜZÜN FARKINDAYIZ

BİZ KADINIZ, GÜCÜMÜZÜN FARKINDAYIZ
08 Mart 2015 Pazar 17:04

AK Parti Milletvekili Aday Adayı Dr. Elif Adanır, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.

Ak Parti Milletvekili Aday Adayı Dr. Elif Adanır, 8 Martdünya kadınlar günü ile ilgili bir mesaj yayınladı.

8 Mart Birleşmiş Milletler tarafından, insan haklarıtemelinde kadınların ekonomik, siyasi, sosyal alanlarda haklarınınbilinçlendirilmesi amacıyla belirlenen bir gün olduğuna dikkat çeken Ak PartiMilletvekili Aday Adayı Dr. Elif Adanır “ Aynı zamanda 1857 yılında 40 binPetrogradlı dokuma işçisi kadının ateşlediği Şubat Devrimi anısına bu gün DünyaEmekçi Kadınlar günü olarakda bilinmektedir” dedi.

Adanır “Temel olarak bu gün, kadın-erkek eşitliğini heralanda sağlamak adına kutlanmaktadır. Daha önce iki defa uluslararası kadınkonferansı düzenlenmesine rağmen 1921 de Moskova’da yapılan üçüncü konferanstaDünya Kadınlar gününün her yıl 8 Martta kutlanmasına karar verilmiştir.

Bu süreç kadınların kendilerini 2. Sınıf hissetmelerininveya onlara 2. Sınıf hissettirilmek istenmesinin tarihi bir isyanıdır aslında.İlk olarak 40 bin Petrogradlı kadının başlattığı isyanda 129 kadının yanarakcan vermesiyle başlayan bu isyan neticesinde, kadınların kararlı mücadeleleri sayesinde birçok haklar ardı arkasınaelde edilmiştir. Kadınlar bu kararlılıkları sayesinde seçme seçilme hakkını veinsanca çalışma şartlarının sağlanması gibi hakları elde etmişlerdir.

Toplumun yarısını oluşturan kesimin, kendini diğer yarısıylaeşit olduğunu ispatlama çalışması, isyan etmesi, meydanlarda gösteri yapması nekadar ilginç değil mi? Aslında diğer yarının siz bizimle aynı şartlarasahipsiniz demesi gerekirken bu sürecin 1920 lere kadar sürmesi aslında diğerdominant yarının bunu çok gönülden istemediğini düşündürüyor bana. Fiziksel zayıflıklarımızyüzünden herhalde tarihte kadınlar haklarını aramak için bu kadar çabaladı diyedüşünüyorum. Oysa mental olarak çok güçlüyüz. Tarihi yazan kadınları ve tarihinyazdığı kadınları unutmayalım. Cleopatra , Hz Asiye , Hz Meryem, Hz Hatice,Jeanne d’Arc, Hürrem Sultan, Kösem Sultan , Büyük Katerina, Marie Curie, MataHari ve daha onlarcası.   İngiltere’yeAltın Çağı yaşatan Elizabeth ‘Farkındayım zayıf ve kırılgan bir kadınınbedenini taşıyorum ama bir kralın kalbine ve cesaretine sahibim’ diyerek bugerçeği haykırmıyor mu sizce.

Bir kadın olarak kendi kendimizin değerini bilmiyoruz sanki.Allah bize  o kadar güzel meziyetlervermiş ki bunları ancak şöyle azıcık düşününce biraz farkediyoruz . Bizimbeynimiz o kadar kompleks ki aynı anda bir çok organizyon yapabilirizmesela.  Düşünsenize sabah kalktınızmesaiye gidene kadar hangi işleri hallettiniz bir hatırlayın. Kahvaltıyıhazırladınız, evi toparladınız çocukları kaldırdınız, ola ki yataklarınıtoplamadılarsa onları topladınız, yerde atılmış eşyaları yerleştirdiniz, osırada ütülenmiş olan ancak  tekrar ütüsübozuk olan formaları ütülediniz, bulaşık makinası boşaltıldı, kahvaltıbulaşıkları yerleştirildi. Kendiniz hazırlandınız ve evden ayrıldınız. Bu aradada akşam yemeği için ne yapacağınızı planladınız.

İşimizde de hep en iyisini yapmaya çalıştık.  Ama bizlerin taktir edilmesi için erkekpartnerimizden daha fazla çalışmamız gerekti hep. Bizlerin amir olabilmesi içindaha fazla efor göstermemiz gerekti. Oysa eşitiz her alanda . Analık ve evde harcadığımız eforlar bizlere hiçdokunmaz . Rabbim anaç halimizi zaten bize bol bol bahşetmiş. Cennetiayaklarımız altına verdikten , cennet kapılarının ortasına bizi oturttuktansonra ben kendi adıma  evime ,çocuklarıma  köle olurum. (Anne cennetkapılarının ortasındadır (İbn Hanbel,V,198), Cennet annelerin ayaklarıaltındadır(Nesai, Cihad,6)).

Neyse şu an gayet eşit hatta pozitif ayrımcılığın olduğu birdevirde yaşıyoruz .Çok şükür.

Mesaimizi de hakkıyla yaparız analığımızı da hakkıyla yerine getiririz .

8 Mart Dünya Kadınlar günü tüm hemcinslerime kutlu olsun”dedi.

?

dısardan
09 Mart 2015 Pazartesi 11:34

örnek verdiğin insanlara bak hürrem kösem sultan ... yahu bunlar osmanlının çöküş zamanında osmanlıyı bitrmiş hile entrika ile anılmış kadınlar :)

0 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla

kadın adaylar seçilemeyecek sırada aday yapılıyor

bir bilal uğruna ya Rab, ne güneşler batıyor
09 Mart 2015 Pazartesi 07:19

AKP nin genel başkanlığını yapmış birisi ''Kadının sokakta işi ne, otursun evinde'' demişti. Dr Pınar Taner Topsakal ve Avukat Ayşegül Ecevit seçilemeyecek sıraya konulup aday gösterilmişlerdi. Hatırlatır, haybiye çalışmalarınızda başarılar dilerim. Bilal oğlanın arkadaşı Suat Nalıkırık daha üst sıradan aday ****erilecek.

1 Beğendim
3 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

Isparta Karaağaç Mahallesi çeşitli parsellerinde imar tadilatı

Isparta Karaağaç Mahallesi çeşitli parsellerinde  imar tadilatı

Isparta Karaağaç Mahallesi çeşitli parsellerinde imar tadilatı

BU İLLETLE TOPYEKUN MÜCADELE GEREKİYOR

BU İLLETLE TOPYEKUN MÜCADELE GEREKİYOR

BU İLLETLE TOPYEKUN MÜCADELE GEREKİYOR

BELEDİYE İMAR MÜDÜRLÜĞÜ ARTIK İNTERNETTE

BELEDİYE İMAR MÜDÜRLÜĞÜ ARTIK İNTERNETTE

BELEDİYE İMAR MÜDÜRLÜĞÜ ARTIK İNTERNETTE

YEDİŞEHİTLER MAHALLESİ İLMEK İLMEK İŞLENİYOR

YEDİŞEHİTLER MAHALLESİ İLMEK İLMEK İŞLENİYOR

YEDİŞEHİTLER MAHALLESİ İLMEK İLMEK İŞLENİYOR

ITSO'YA 120 YILLIK HİZMET BİNASI!

ITSO'YA 120 YILLIK HİZMET BİNASI!

ITSO'YA 120 YILLIK HİZMET BİNASI!

BOMBA 32'NİN GÜNDEME GETİRDİĞİ O YOL TEMİZLENDİ

BOMBA 32'NİN GÜNDEME GETİRDİĞİ O YOL TEMİZLENDİ

BOMBA 32'NİN GÜNDEME GETİRDİĞİ O YOL TEMİZLENDİ

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

Ülkü Ocakları'ndan muhteşem gece

Ülkü Ocakları'ndan muhteşem gece