25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,731 TL
  • 5,517 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Mahalli Çevre Kurulu(MÇK)’nun aldığı kömür yakımının yasaklanması ile ilgili olarak gazetecilerin sorunlarını yanıtlayan Başkan Günaydın, olayın bir anda kestirilip attırılmasının yanlış olacağını, ancak alınan her türlü karara da saygı duyulup gereğinin yapılması gerektiğini belirtti.

Isparta

Partiküler kirlilik bakımından hava kalitesi en düşük illerden biri olan Isparta'da, kömür, linyit ve fuel oil yakımına yasak getirildi. Kurul, merkez ilçede dezavantajlı kesimlerin meskenleri ile kentsel dönüşüme uğrayacak meskenler haricinde tüm ev ve işyerlerinde kömür ve fuel oil yakılmasını 1 Ekim 2014 tarihinden itibaren yasakladı.

Vali Yardımcısı Tahir Demir başkanlığında yapılan toplantıda, karara gerekçe olarak kirliliğin kamu düzeni ve halk sağlığını derinden etkilemesi gösterildi. Kararda merkezde doğalgazçalışmalarının tamamlandığı ve her noktaya doğalgazla ısınma imkanı sağlandığı ifade edildi.Yasak kararı, doğalğaz ulaşan bölgelerde 2022 sayılı kanun kapsamındaki 65 yaşını doldurmuş muhtaç, güçsüz kimselerin meskenleri, 3294 Sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında olanların meskenleri ile bir yıl içinde 6306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında yenilenecek binalar için geçerli olmayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2014 ocak ayı hava kalitesi bültenine göre partiküler madde kirliliğinde Isparta'nın ikinci sırada yer aldığından ayrıca Anayasa'nın sağlık Hizmetleri ve Çevrenin Korunması başlıklı 56'ncı maddesinde 'Herkes, sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşam hakkına sahiptir. Çevreyi geliştirmek, çevre sağlığını korumak ve çevre kirlenmesini önlemek devletin ve vatandaşların ödevidir' hükmü gereğince bu göstergenin kamu düzeni ile halk sağlığını derinden etkilemesinden ötürü kömür, linyit ve fuel oil yakıt türlerinin ısınmada kullanımının yasaklandığına dikkat çekildi. Ancak, özellikle toplu konutlarda yöneticilerin bir yıl içinde doğalgaz dönüşümüne geçmeyi taahhüt etmesi halinde bu binalarda 2014-2015 yılı kış sezonunda kömür ve fuel oil yakılmasına izin verilecek.

2014-2015 kış sezonunda kömür ve linyit ile ısınmak zorunda olan binaların adresleri ile yöneticilerinin kimlik bilgileri, iletişim bilgileri, sigorta, vergi ve yakıcı belgelerini 1 Eylül 2014 tarihine kadar Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve Isparta Belediye Başkanlığı'na bildirmesi zorunlu tutuldu. Bu kurala aykırı davrananlar hakkında hava kalitesi yönünden binalar öncelikle denetlenecek. Yine doğalgaz dönüşümü için taahhüt vermeyenler öncelikli olarak denetlemeye tabi tutulacak. Alınan kararlara uymayanlara, 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. maddesi gereğince, Mahalli Çevre Kurulu kararlarını ihlalden bağımsız bölüm başına bin 51 lira para cezası uygulanacak. Bu ceza her ihlal durumunda katlanacak.

BİZ ELİMİZDEN GELENİ YAPIYORUZ

Alınan karara bir süredir sessiz kalan Başkan Günaydın, sessizliğini gazetecilerin sorusu üzerine bozdu. Herkesin alınan karara saygı duyması gerektiğini belirtirken, hiç bir kimseyi kırıp dökmeden de bir orta yolun bulunabileceğini, bir anda kestirip atmanın da bir manasının olmadığını söyledi.

Isparta’nın hava kalitesine herkesten çok kendilerinin önem verdiğini ve bu sebepten dolayı Isparta’ya ve çevre illere hitap eden modern bir kömür analiz laboratuarı kazandırdıklarının altını çizen Başkan Günaydın, Isparta belediyesi daha yaşanılabilir bir il olmak için elinden geleni yapmaktadır”dedi.

BU FATURANIN ISPARTA BELEDİYESİNE KESİLMESİ YANLIŞ

Başkan Günaydın, hava kirliliğinde belediyenin gereken hassasiyeti göstermediği şeklinde kamuoyunda oluşan algıya da dikkati çekerek şunları söyledi.

“biz ilimize ve Türkiye’nin bir çok iline hitap eden son derece modern bir Kömür Analiz Laboratuarını kazandırarak, hem ilimizin havasının kirlenmemesine yardımcı olduk hem de ısparta ekonomisine katkı sunmuş olduk. Fakat gördüğüm kadarıyla ilimizde şöyle bir kanı var. Belediyenin hava kirliliğinde gerekli önlemleri almadığını zanneden vatandaşlarımız var. Halbu ki durum sadece bizden ibaret değil. Bizden önce Mahalli Çevre Kurulu kararları var, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü var. Biz elimizden geleni yapıyoruz. Halkımızın içi rahat olsun.”dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Faruk Yazgan

06 Mayıs 2014 Salı 12:08

Kömür yakmayalım tamam da talep arttıkça fiyat yükselecek en önemlisi Türkiye ye gaz veren ülkeler vanaları bir kapatırsa o zaman bu kararı alan sayın büyüklerimiz bu duruma ne gibi bir çözüm önerecekler çok merak ediyorum?

MİSAFİR

06 Mayıs 2014 Salı 10:02

BİR ARADA BACALARA FİLTRE TAKMA ZORUNLULUĞU GETİRMİŞLER,FİLTRE TAKMAYANA CEZA KESİLECEĞİNİ KARARA BAĞLAMIŞLARDI.İŞİN KOMİK TARAFI ISPARTA DA BACA FİLTRESİ YAPAN FİRMA YOKTU...:)))

ahh ahh

05 Mayıs 2014 Pazartesi 20:40

Belediye binasında Doğalgaz kullanılıyor mu? Başkanın sahip çıktığı tek şey 5 yıldır kömür analiz labaratuvarı :) milletin suçu belediye neden attığı belli oldu

esnaf

05 Mayıs 2014 Pazartesi 19:08

teşekkurler başkanım hava kırliligi konusunda cok hassassınız yasakla değil teşvikle olmalı herşey nebu ysak hangi ilde var gostersinler

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR