28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

Bir Yılan Hikâyesi (2)

1999 seçimlerinde Günaydın başkanım Aybatılı’ya karşı aday olur. Aday olma nedeni, çizdiği harikulade ITKM projesinin kazandırılmamasıdır.

Isparta
Bu duruma sinirlenip aday olan Günaydın Başkanım kaderin cilvesi bu ya seçimleri kazanır ve başkanlık koltuğuna da oturur.

Seçim beyannamesinde; altyapı, üstyapı, otoparklar, meydanlar neler vardır neler. Kendince dünya harikası olan ITKM projesini kendisi de bitiremez. Meydanlar yapamaz, otoparklar inşa edemez.

Yazımızın konusu olan OTOPARK’lar konusunda sınıfta kalır. Şehrin ihtiyacını karşılayacak katlı veya katsız otoparkları yapamadığı gibi, inşaat ruhsatlarından alınan otopark bedelleri ile de Aybatılı’ya nispet olsun diye “Gökçay”ı yapar.

2004 seçimleri gelir çatar. Yine kaderin cilvesi Günaydın başkanım da Balaman’a karşı kaybeder. Balaman otopark konusunda ITKM altı otoparkı planlar sadece. Balaman ayrıca şehrin yoğun bölgelerinde otopark sorununu çözme adına “paralı otopark” uygulaması da getirir. Buradan alınan ücretleri de Ispartaspor’a aktarır Balaman. Şehrimiz az da olsa rahatlar otoparklar konusunda. Zira caddelerde sabah bırakılıp, akşam kaldırılan esnaf arabaları kalkmış ve araç sahipleri “bir” lira ücret ile ana arterlerde arabaları ile işlerini görmeye başlamışlardır.

2009 seçimlerinde bu kez üç eski başkan seçime katılır. Seçim beyannamesinde paralı otoparkları kaldıracağı ve katlı otoparklar yapacağı sözü yine vardır Günaydın başkanımın. Günaydın bir kez daha kazanır. Ama dört buçuk sene otopark konusunda yine bir çalışma yapmaz. Paralı otoparkları da kaldırmaz, bilakis devam da ettirir. Eski özel idare binasının yerine katlı otopark yapın diye, il özel idaresine de akıl verir. Şehrin ihtiyacı olan otoparkları Valilik ve Özel İdare’nin kesesinden çözme kurnazlığına yatar.

Günaydın başkan, 2013 yılının son demlerine girdiğimiz, yani yeni bir seçim arifesinde olduğumuz şu günlerde, benim de bir meclis üyesi olarak belediye meclisinde sık sık otopark konusunu gündeme getirmem ve seçim vaatlerini hatırlatmamdan dolayı sayın başkanım harekete geçer ve paralı otoparkları kaldırma talimatını verir. Ancak kendi beceriksizliği mi yoksa belediye bürokratlarının beceriksizliği mi bilemiyorum, Gültekin Otopark’a tahliye yazısı 2-3 gün geç gider. Otoparkçılar paralı otoparktan vazgeçmezler. Hem de Günaydın başkanımın zabıta arabalarından “otoparklar ücretsizdir” diye bangır bangır bağırmalarına rağmen.

Olay mahkemeye taşınır ve belediye lehine karar çıkar. 113 cadde, 6 Mart, Mimar Sinan ve Cumhuriyet caddelerine “otoparklar şu şu mahkeme kararına istinaden ücretsizdir” tabelaları astırır Günaydın başkanım. Otoparkçılar hala park ücreti almaya devam etmektedirler. Üstelik dün sabah saat 9-10 sıralarında da belediye pankartını indirirler ve benim dükkânımın yan tarafına yani 1714 sokağa atarlar belediye pankartını.

Günaydın başkanım yani belediye yine harekete geçer ve polis/emniyet marifeti ile otopark görevlilerinden 25 kadarını dün akşam saatlerinde derdest ettirir ve karakolda ifadelerini aldırır. İfadelerden sonra serbest bırakılır çalışanlar. İfadeler görevli savcıya intikal etmiştir. Bu yazıyı yazdığım şu saatlerde otoparkçılar fosforlu giysileri ile parklardan para almaya hala devam ediyorlardı.

Şimdi Günaydın başkanıma soruyorum. Bu şehrin küçük bir otopark meselesi hakkında dahi bizlere yılan hikâyesi anlatan ve dinleten bir belediye başkanı bu şehrin yarınlarına müteallik olan büyük meselelerini nasıl çözecek? Isparta’mız Afyon ve Kütahya gibi çevre illere göre daha geniş alan ve daha düşük bedelle ihale edilmiş. Isparta’da ise ihale sonrasında otoparklara yeni ilave güzergâhlar eklenmesi ile müstecire rant sağlanmış. Yani ortada kamu zararı oluşmuş ve sayın başkanım görevini istismar etmiş gibi. Sakın, bizim otoparkların daha pahalı ihale edilmesinin sebebi internette dolaştığı söylenen ses kayıtları olmasın? İhaleden kaynaklanan fazla bedeller bir yerlere millet ve memleket hayrına (!) aktarılmış olmasın? Dört yıldır ITKM altındaki mülkiyeti belediyeye ait olan otoparkın hizmete açılmaması, Işıkkentte Gökkubbe yanında 3000 araçlık otopark ihalesine çıkılması, özel idareden otopark yapmasının beklenilmesi, dört yıl boyunca özel idare arkasını otopark yapıyorum diyerek halkı oyalaması seçimlerde kamuoyunun dikkatini elbette çekecektir.

Bütün bu olanları 7-24 ve 365 gün bu şehir için uykusuzluk pahasına fedakârlık yaparak çalışan Isparta belediye başkanım Günaydın hakkındaki kanaatini saygıdeğer halkımız 28 Martta sanırım en doğru şekilde ifade edeceklerdir. Bahçeli beyin dediği gibi Günaydın Isparta, Günaydın… Benden söylemesi…

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR