21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,499 TL
  • 5,290 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Binlerce mahkûma tahliye yolu

Binlerce mahkûma tahliye yolu

Isparta

11 Nisan 2012’de, İnfaz Kanunu’na, “Denetimli serbestlik tedbiri uygulanarak cezanın infazı” başlıklı bir madde eklendi. Bu maddeyle,bir anlamda ‘koşullu salıverilme’ 1 yıl öne çekildi ve ‘iyi halli’ hükümlünün 1yıl erken tahliye olmasının önü açıldı. Ancak hükümlünün bu haktan yararlanabilmesi için en az 6 ay açık cezaevinde kalması ya da açık cezaevine ayrılma hakkını kazanmış olması ve bu çerçevede öngörülen süreyi kapalı cezainfaz kurumunda tamamlaması gerekiyordu. Bu şart, 31 Mart 2013’te yürürlüğegiren bir yasa ile 31 Aralık 2015’e kadar ertelendi. Böylece infaz hâkimliği, 6ay açık cezaevinde kalma şartını aramaksızın, koşullu salıverilme tarihine 1yıl ve daha az süre kalan ‘iyi halli’ hükümlülerin, koşullu salıverilmetarihine kadar olan hapis cezalarını denetimli serbestlik tedbiriyle çekmeleriyönünde karar verme yetkisine sahip oldu. 31 Aralık 2015’e sayılı günler kala,Adalet Bakanlığı harekete geçti. Bakanlık, Meclis Başkanlığı’na sunulan torbakanuna, bu sürenin uzatılması için madde ekledi. İnfaz Kanunu’nda değişiklik öngören düzenleme ile koşullu salıverilmesine 1 yıl kalan mahkûmların doğrudan denetimli serbestlikten yararlandırılması süresi 31 Aralık 2020’ye uzatılıyor.

 

CEZAEVLERİ RAHATLAYACAK

 

Bu sayede, ‘koşullu’ salıverilmelerine 1 yıl kalan binlercemahkûma tahliye yolu açılacak. Düzenlemenin, halen 180 bin mahkûmun bulunduğucezaevlerini rahatlatması bekleniyor. Bakanlık kaynakları, ayda 7 bine kadar mahkûmun, bu düzenleme kapsamında salıverilebileceğini belirtti. Düzenle mesayesinde, 18 ay süreli hapis cezasına mahkûm olanlar, doğrudan denetimli serbestlik tedbirinden yararlandırılacak.

 

DÜZENLEME NASIL İŞLEYECEK?

 

Herhangi bir suçtan dolayı 12 yıl hapis cezasına mahkûm olan bir kişi, İnfaz Kanunu uyarınca cezasının 3’te 2’sini (8 yıl) cezaevinde geçiriyor. Kalan 4 yıl ise koşullu salıverilme süresi olarak değerlendiriliyor.Hükümlü, cezaevinde geçireceği 8 yıllık sürenin son 1 yılını ise denetimli serbestlik kapsamında dışarıda geçiriyor. Bu uygulamadan yararlanmak için 6 ay açık cezaevinde kalınması koşulu aranıyordu. Yasa bu şartı ortadan kaldırıyor.Böylece, koşullu salıverilmesine 1 yıl kalan tüm mahkûmlar, doğrudan tahliye olabiliyor.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR