23 Haziran 2018 Cumartesi

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 191,54 TL
  • 95.852
ISPARTA 24°
GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

Bilim olimpiyatları başlıyor

SDÜ'de Dünyanın dikkatini çekecek etkinlikler.

Isparta

            Süleyman Demirel Üniversitesi, öğrenciler arasında şenlik, eğlence, moral ve motivasyon amaçlı düzenlenen Bahar Şenlikleri’ni başka bir boyuta taşıdı. Bilim ve Bahar Şenliği adı altında bu yıl ilk defa ulusal ve uluslar arası arenanın dikkatini çekecek. SDÜ Rektörü Prof. Dr. Hasan İbicioğlu, dün gazetecilerle bir araya gelerek bugün başlayıp, 3 gün dolu dolu bir programla gerçekleştirilecek Bilim ve Bahar Şenliği ile ilgili ayrıntılı açıklama yaptı.

            Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İskender Akkurt ile Bilim ve Bahar Şenliği düzenleme komitesi üyeleri ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Rektör İbicioğlu, SDÜ’nün iddiasını yeniledi. Dünyada ya da Türkiye’de bilim ve yenilikle ilgili projesi olanları SDÜ Bilim Şenlikleri’ne devam eden İbicioğlu, “Bilim, sanat, teknoloji, girişimcilik, tiyatro, sinema, sosyal, sağlık, sanat ve dil alanında prestijli ödül kazanmak isteyenler artık SDÜ Bilim ve Bahar Şenliği’ni bekleyecek. SDÜ Bahar Şenliği’ne bilim şenliğini de kattık. Bilim ve teknoloji dalında 160 proje başvurusu yapıldı. Öğrencilerimizden 250 proje geldi. Robot yarışması için 600 proje geldi. Girişimcilik alanında 140 proje sunuldu. Ön elemeden sonra 24 proje finale kaldı, 10 proje ödül alacak. Güzel sanatlar kısa film dalında 28 başvuru yapıldı. Türkçeyi güzel konuşma alanında ise 450 başvuru var. Spor dalında ise ferdi ve takım halinde her branşta açılan müsabakalara 3 bine yakın öğrencimiz katılıyor. Konserlerimiz gündüz ve akşamları eğlenceli bir şekilde gerçekleştirilecek. Türkiye’nin geleceği her alanda kendi stratejilerimizi belirlemekten geçiyor. Ülke olarak kendi gündemimizi oluşturmak zorundayız. Proaktif gündemler belirlemeliyiz. Ekonomik olarak güçlü olmak istiyorsa Ar-Ge çalışmalarını artırmak zorundayız. Ar-Ge’si güçlü olmayan hiçbir şirket rekabetçi özelliğini ortaya koyamaz. SDÜ olarak bu konuda başı çekmek zorundayız” diye konuştu.

            SDÜ Rektörü Prof. Dr. İbicioğlu, Bilim Şenlikleri kapsamında yapılacak robot yarışmasına çok ilgi olduğunu söyledi. Kalp ameliyatından, menüsküs ve sinizüt operasyonlarına kadar sağlığın her alında kullanılan robotlar ekonominin içerisinde olacaktır. Bu gelişme vazgeçilmezdir. Bu konuya SDÜ olarak büyük oranda destek vermek istiyoruz. Televizyonlarda, dizilerde, filmlerde uluslar arası kahramanlar yerine kendi kahramanlarımızı, öykü kahramanlarımızı, hayal kahramanlarımızı işlemeliyiz. Kendi hayal kahramanları oluşturmalıyız. Battal Gazi, Köroğlu gibi kahramanları bugünlere uyarlamalı, yeni kahramanlar yaratmalıyız. Büyük liderlerden örnek rol modeller oluşturulmalı. 21. Yüzyıl bizim asrımız olacaktır. Türkiye bu gidişattan asla geri dönemez” dedi.

            Bilim ve Bahar Şenliği kapsamında 1 milyon TL sponsorluk bulunduğunu da anlatan İbicioğlu, ödülün yanı sıra örnek girişimcilik, ar-ge ve yenilikçi projelerin reel sektöre kazandırılacağını vurguladı. İbicioğlu, işadamı ile proje sahibini buluşturup, ortaklık sağlama imkanı sunacaklarını sözlerine ekledi.

            SDÜ Rektör Yardımcısı İskender Akkurt da bu yıl ilk defa şehir merkezinde açılış töreni düzenleneceğini söyledi. Valilik önünden Belediyeye kadar yapılacak yürüyüşle Bilim ve Bahar Şenlikleri’nin başlatılacağını duyuran Akkurt, tüm Ispartalıları bu yürüyüşe davet etti.

            Bilim Şenliği Ar-Ge ve Teknoloji Yarışması sorumlusu Doç. Dr. Cengiz Kayacan, bilim alanında Ar-Ge proje pazarı, öğrenci proje pazarı ve robot yarışmaları düzenleyeceklerini anlattı. Yarışmalara 120 üniversiteden katılım olduğuna dikkat çeken Kayacan, robot yarışması için ciddi bir başvuru aldıklarını bildirdi.

            SDÜ Bilim ve Bahar Şenlikleri medya sponsorluğunu da TRT üstleniyor. TRT, şenlik finalinde gerçekleştirilecek ödül törenini canlı olarak yayınlanacak. TRT Bölge Müdürlüğü yetkilileri de dünkü programda hazır bulundu.

 

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR