21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,541 TL
  • 5,333 TL
  • 188,59 TL
  • 103.207
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Benim köyde yaşayan vatandaşımın ayağı çamura değmeyecek

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, 2014 yerel seçimlerde kapanan 29 belde belediyesinin toplamda 24 Milyon TL borcunu devraldıklarını belirterek, “Biz Özel İdare’de kıt kanaat bütçeyle kuru söğütten düdük çıkartacağız diye mücadele veriyoruz” dedi.

Isparta

İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, İl Özel İdaresi tarafından köylere yapılan yatırımlar hakkında bilgi verdi. Bolat, 2019 yılında görevi devrederken sorunsuz köyler oluşturacaklarını belirtti. Bolat, köylere kilit taşı uygulamasının AK Parti Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç’in destekleriyle devam edeceğini belirterek, yeni projeler hakkında da bilgi verdi.

İl Özel İdaresi’nin 867 bin hektarlık alanda hizmet verdiğini anlatan Bolat, “2015 yılında 58 milyon liralık bütçesiyle 867 bin hektarlık alana hizmet vermeye çalıştık. 2015 yılı itibariyle Sayın Milletvekilimiz Süreyya Sadi Bilgiç beyin destekleriyle 58 milyon liralık bütçeyi toplam 178 milyona tamamlayarak yılı kapattık. Yaklaşık yüzde 314’lükbir artış oldu. Burada Süreyya Beyin destekleri hiçbir şekilde gözardı edilemez.  Süreyya Bey Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı olduğu gün Türkiye’nin kasasının anahtarı Isparta’ya gelecek inşallah demiştim. Bunun farkını yaşayacağız demiştim. İlk örneğini üniversitenin bütçesinde gördük. 85 milyon liralık bir artış yapıldı SDÜ’nün bütçesinde. Diğer üniversitelerin bütçesinde ise düşüşler görüldü” şeklinde konuştu.

2019’DA SIKINTISIZ 203 KÖY DEVRETMİŞ OLACAĞIZ

Kapanan belediyelerin yaklaşık 24 Milyon TL borcunu devraldıklarını dile getiren İl Genel Meclisi Başkanı Ali Bolat, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kuru söğütten düdük çıkmaz diye bir laf var. Biz Özel İdare’dekıt kanaat bütçeyle kuru söğütten düdük çıkartacağız diye mücadele veriyoruz.Nasıl olsa biz kapanacağız diye herhangi bir yatırım ve hizmette bulunulmamış. Biz kapanan belediyelerde ilk gördüğümüz sıkıntılar içme suyu depolarıydı. Maalesef kapanan belediyelerde kara sıvılarla içme suyu temin eden su depoları vardı. Bu depoları tadilata tabi tutarak, tamamını elden geçirdik. Kanalizasyon sıkıntıları olan yerleri elden geçirdik. 2019 yılı sonuna gelince aspesli içme suyu ishale hattı olan köyümüz kalmayacak. İnşallah hedefimiz bu. Ne içme suyu depolarında, ne de kanalizasyonlarda biz 2019 yılında görevimizi devrederken sıkıntısız 203 köy devretmiş olacağız.

KÖYLERE GÜNEŞ ENERJİSİ SİSTEMLERİ

Bir müjde vermek istiyorum. 2015-2016 yılı yatırım planında içme suyu depolarının köylerde özellikle içme suyu parası toplanmadığı ve enerji maliyetleri de çok yüksek olduğu için köy muhtarlarımız elektrik faturalarını ödemekte çok büyük sıkıntılar çekiyor. Isparta’da şuanda 6 köyde güneş enerjisi panelli içme suyu enerji hattını yeniliyoruz. Güneş enerjisi  günlük topladığı enerjiyi gece harcayarak hiçbir bedel olmaksızın yeni bir uygulamaya geçiyoruz.  Örneğin güneş  panelleri yılda 10 gün güneş görmeyecek olursa muhtarlar o günlerin parasını ödeyecek.  Orada da 50-100 gibi küçük maliyetlerle içme suyu maliyeti karşılanmış olacak. Örnek projeyi 6 köye yaptık. Yaklaşık 25 köyümüzün ihalesini yapıyoruz.  Süreyya vekilimizle görüşmelerimiz devam ediyor bu yıl 70 köyümüzün içme suyu enerjisi sıkıntısını çözmek istiyoruz.2019 sonuna kadar tüm köylerimizde bu projemizi yaygınlaştırmak istiyoruz.

SÜREYYA BEY 2,5 MİLYON TL ÖDENEK GÖNDERECEK

2015 yılında kilit taşı uygulaması yaptık. 203 köyümüzde 335 bin metrekare kilit taşı yaptık.  350 bin metrekare daha kilit taşı uygulaması yapacağız. 2016 yılında köylere kilit taşı uygulaması için 3,5 milyon liralık bir para ayırmıştık. Süreyya Bey bir müjde verdi.2,5 milyon daha size gönderiyorum dedi. Toplam 6 milyon liralık daha ihaleye çıkabilirsiniz. Geçen yıl 350 bin metrekareyi bu yılda yapacaksınız, benim köyde yaşayan vatandaşımın ayağı çamura değmeyecek diye talimat verdi. 3,5 milyon lira kasamızda var. 2,5 milyonu Süreyya bey gönderdikten sonra 350 bin metrekare daha kilit taşı yapacağız. 2019 yılı sonunda iddia ediyorum kilit taşı kalmayan, ayağı çamura değen köylümüz kalmayacak.

KÖYLERE MEYVE SEBZE ALIM SATIM MERKEZİ OLUŞTURARACAĞIZ

2002 ile 2015 yılları arasını değerlendirdiğiniz zaman AK Parti hükümetleriyle köylerimize birçok yatırımlar yapıldı. Köylerimizin birsürü eksiğini tamamladık. Zaman zaman köylere ziyaretlerimiz oluyor. Köylere gittiğimiz zaman ne yapalım, nasıl bir proje geliştirelim, eksiğimiz nedir şekilde bakıyoruz. Kilit taşımız var, kanalizasyonumuz var, bunların hepsi yapıldı. 2015 yılında 110 tane köyümüze çocuk oyun parkı yaptık. Şimdi artık köylerimiz düğün salonu istiyor. Köyden artık bu talep geliyor. Bazı köylerimizde düğün salonu uygulamasına başladık. Bu yıl köylerimizde meyve sebze alım satım merkezleri oluşturacağız. Bunun ilk uygulamasını Isparta merkez Yakaören, Deregümü’de gerçekleştireceğiz. Bundan sonra Isparta genelinde 203 köyden her 5-6 köyün ortak bir noktadan olabileceği  üstü kapalı meyve sebze alım satım yerleri oluşturacağız. Buralarda insanlar hem yetiştirdikleri ürünleri satabilecekler hem de hal vazifesi görecek.”

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

ahmet

24 Mart 2016 Perşembe 10:28

Bırakın köy yolunu merkeze bağlı yazısöğüt çukurdan geçilmiyor. Dönemin mv.recebe söyleyeli 5 sene oldu

Okan

22 Mart 2016 Salı 21:30

Bırakın köyleri, şarkikaraağaç ilçesinin göbeğinde pislikten ve çamurdan geçilmiyor. 14 yıldır nerdesiniz?

Aldı geldi

22 Mart 2016 Salı 14:17

Palavra palavra hepsi palavra Hani Üniversiteye para vermişti ödenekler aynı En iyi parayı Demirel verdi. Üniversiteyi Üniversite yaptı. Bundada yalan çamursuz köy kalmayacakmış. Hangi köy tam anlamıyla asfalt diye sormak gerekir.

evet

22 Mart 2016 Salı 18:39

kesınlıkle haklısın cevre yolu dedıler daha goremedık tokı dedıler onuda halka unutturdular ayıp degılmı hep

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR