20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

BELEDİYE ÜCRETSİZ DİYOR OTOPARKÇILAR BIRAKMIYOR

Geçtiğimiz günlerde Isparta Belediyesi yetkililerinin cadde ve sokak otoparkları ile ilgili olarak basına yansıyan açıklamalarında "Biz Isparta halkının yanındayız, belediye olarak halkın yanındayız, Ezdirmeyiz, ezmeyiz de. Öyle bir şey yok tebligat yapıldı.

Isparta
 Biz uzatma taraftarı değiliz uzatma da yapamayız" ifadeleri ile ve devamında söz de 16 EylüTde ücretli otopark uygulamasının kaldırılacağına ilişkin ifadelere yer verilmiştir.
 
Tarafımız olan Gültekin Otopark işletmeciliği olarak hiçbir şekilde yolda durandan kafamıza göre para almıyoruz. Otopark hizmetini de 5393 sayılı yasanın 15. maddesinde yer alan "......'....yol, cadde, sokak, üzerinde  araç park yerlerini  tespit  etmek ve   işletmek,   işlettirmek  veya  kiraya  vermek....."  yasal düzenlemesine dayanarak İsparta Belediyesi'nin bu işletme hakkını 430.000,00 TL yıllık kira bedeli karşılığında, bu bedeli İsparta belediyesinin kasasına koyarak, karı ya da zararı tarafımıza ait olmak üzere yapıyoruz.
 
Isparta Belediyesi yetkililerinin 'Isparta halkını ezdirmeyiz, ezmeyiz' beyanları ve İsparta halkının yanında olduğu yönündeki ifadeleri sanki tarafımızın hakkı olmayan bir uygulamayı belediye başkanlığı ortadan kaldırıyormuşçasına anlaşılmaktadır ki bu son derece talihsiz ve sorumsuz bir açıklamadır.
 
Isparta 3. Noterliği'nce belediye ile belediyenin caddeler üzerinde ücretli otopark uygulamasını
yaptırmak istemesi üzerine bir başkası olabilecekken biz bu işe talip olduk ve bunun üzerine aramızda yaptığımız ve yıllık 430.000,00 TL ve devam eden her yıl için artışa tabi bir kira bedeli karşılığında bu hizmeti yürütüyoruz. Zira ileri şehircilik anlayışının bir gereği, olarak 2005 yılında 5393 sayılı yasa ile ortaya konulan bu ücretli otopark hizmeti tarafımızın kafasından uydurduğu zorla para aldığı bir uygulama değildir.
 
Otopark işletmeciliği ileri şehircilik anlayışının bir gereği olmasının yanında halkın ve belediyenin de yanında olan bir uygulamadır. Zira bu işletme 60 sigortalı işçinin ve bunların aileleri ile birlikte 250-300 kişinin ekmek parasını kazandığı, evine ekmeğini götürdüğü bizimle ekmeğini bölüştüğü bir istihdam ve iş sahasıdır.
 
Kaldı ki güzel Ispartamız için bu rakamlar azımsanacak rakamlar olmadığı gibi bu ölçekte istihdam sahası da pek fazla yoktur. Aynı zamanda belediyemiz, tarafımız zarar etse dahi yıllık kira bedel olarak 450.000,00 - 500.000,00 TL civarında bir gelir elde etmektedir.
 
Vatandaşımız ile çalışanlarımızı karşı karşıya getirecek, kira süremiz devam ettiği ve ellerinde her hangi bir mahkeme kararı ve kesinlik bulunmadığı halde halkı yanlış yönlendirerek otopark olarak kullanılan caddeleri ve otopark sahalarını tartışma ortamı, karmaşa ve kaosa sürüklemesi halkı yanlış bilgilendirmesi son derece talihsiz ve sorumsuzca bir açıklama olmuştur. İdarecilere düşen sorumlu davranmak hiç kimseyi zor durumda bırakmamaktır.
 
Aziz Türkiye Cumhuriyeti devleti bir hukuk devletidir. Asla bir muz Cumhuriyeti değildir. Belediyemize düşen aramızdaki kira ilişkisini aramızda çözümlemeye çalışmak olmalıdır. Eğer belediyemizin bir haklılığı var ise yasal yollardan tarafımızın işletmesini mahkeme kararı ile ya da icra yolu ile sonlandırır ve vatandaşı bu olaylara karıştırmaz.
 
İdareci kimse sıradan halk gibi kesin olmayan bir şeyi konuşmamalıdır, zira idareciliğin vebali bulunmaktadır.
 
Çalışanlarım ile vatandaş arasında tüm yasal haklarım, kiracılığımın devam etmesine rağmen talihsiz ve sorumsuz bu açıklamalar nedeni ile para ödemek istemeyecek vatandaşlarla yaşanacak her türlü tartışmadan maalesef Isparta Belediyesinin yetkilileri sorumludur. Ayrıca kira süremiz 11.09.2014 tarihine kadar devam etmektedir.
 
Otopark bir kültürdür. 3 bin 225 belediye arasında da hiçbir başkanın gündeminde bu konular yoktur. Şehirde yaşamanın bir bedeli vardır. Vatandaşlarımızı da böyle basit konularla kandırmaya gerek yoktur.
 
Sayın belediyemiz yetkililerine kiracılık ilişkimize vatandaş, karıştırmadan, varsa haklılıklarımız hukuki mücadele zemininde ihtilaflarımızı aramızda çözmemiz gerektiğini önemle belirtmek isterim. Saygılarımızla.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR