20 Haziran 2018 Çarşamba

  • 4,734 TL
  • 5,491 TL
  • 194,62 TL
  • 94.552
ISPARTA 21°
İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

İNAN YALVAÇ ZAFER İNANANLARINDIR

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

CEYHAH'DAN SDÜ REKTÖRÜNE SERT TEPKİ

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

ISPARTA'DA GAZİ ALBAYRAK'IN EVİ YANDI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

BELEDİYE BAŞKAN ADAYIMI OLACAK?

Isparta Valisi Memduh Oğuz, önceki gün akşam Kanal 32'de Basın Kulübü'nün konuğu oldu.

Isparta
Gazeteciler Soner Toros ve Mehmet Ercakır’ın sorularını yanıtlayan Vali Oğuz, emeklilikten sonra belediye başkan adayı olacağı spekülasyonlarına ilişkin net cevaplar verdi.
‘Vazife yüklenirse varım’ diyerek bu yöndeki spekülasyonları doğrulayan Vali Oğuz, ömrünün sonuna kadar Isparta’da kalacağını açıkladı. Vali Memduh Oğuz, Basın Kulübü’nden Ferhat Kaya’nın vatandaşlarla yaptığı röportajları izledikten sonra emeklilik ve emeklilik sonrası hedeflerine ilişkin şu açıklamayı yaptı:
YENİ BİR VAZİFE MESAJI ALIYORUM
“Hakkımızda bu kadar hüznüzan sözler bizi ezer. Vatandaşlarımıza çok teşekkür ederiz. Eleştirildiğimiz zaman savunma yapmak kolaydır. Ama iltifat edildiğinde bizi ezer. O sözlerin yeni bir vazife, kendimize çeki-düzen vermemiz açısından önemli olduğunu düşünüyorum. Gelecekle ilgili söz söylemek istemiyorum. Siz ne yaparsanız yapın bir taktir var. Allah’ın taktiri var. Yarın ne olacağımızı hiç bilmiyoruz. Ömrümüz ne kadar. Bunlar bizi yaradanın taktir ettiği şekilde gerçekleşiyor. ‘Önümüzdeki dönem şunları yaparım’ diye bir şey söylenemez.
BENİM ISPARTA’YI SEVME HAKKIM VAR MI?
Isparta’yla yerleşmekle ilgili vatandaşlarla paylaşmak istediğim bir husus var. Benim Isparta’yı sevme hakkım var mı? Herhangi birisi ‘hayır sana Isparta’yı sevmeyi yasak ettik’ diyebilir mi. Diyemez. Ben kimseye ‘senden daha fazla Isparta’yı seviyorum’ demiyorum. Ben de Isparta’yı sevenlerden bir bireyim. Isparta’nın özelliklerini bildiğime inanıyorum. Burada aradağım hususlar var, arayıp bulduğum hususlar var. Benim burada çok güzel dostlarım var. Bir tanesine bütün mal varlığımı feda edeceğim insanlar var.Bu sevgide Isparta’da beraberim. Valilik, belediye başkanlığı, miletvekilliği çok küçük kalır. Isparta’nın hakiki valisi, belediye başkanı, milletvekili Isparta sevgisi ile yanıp tutuşan vatandaşlardır. Burada dostlarımla gönül beraberliği kurdum. Bu sevgi yok olmasın, artsın, azalmasın. Bu valikonağında olabildiği gibi özel bir evde de olur. Bir yörük çadırında daolabilir. Isparta’da bu sevgiyi buldum. Aradığım sevginin karşılığını gördüm.Bu sevgi karşılığı olduğu müddetçe ben Isparta’da varım. Isparta bana ayrıbir vazife yüklerse, Isparta’dan ayrılmamak kaydıyla varım. Ömrümünbundan sonraki kısmını Isparta’da geçirip, kalmak istiyorum. Kararımbudur. Cenabı Allah bu kar ı değiştirecek bir sürprizle inşallah beni karşılaştırmaz
ISPARTA’DAN AYRILMAMAK ŞARTIYLA VAZİFEYE VARIM
Bizim vazifemiz Isparta’yı sevmek. Isparta sevgisi ile aşamayacağınız birşey yoktur. Valilik makamı dışında münasebetlerim var. Çocuklarımdanönde tuttuğum genç kardeşlerim, evlatlarım var. Kendi çocuklarımdan hiçayırt etmediğim çocuklar var. Torunlarımla eşit sevdiğim çocuklarım var.Siz bu ortama resmi vazife yükleseniz ne olur, yüklemeseniz ne olur. Isparta’nın bütün ortak değerlerinde bir ve bareberiz. Net konuşmayıseverim. Üzerimize düşebilecek bir vazife olduğu zaman bu ne vazifesiolursa olsun kaçmayız. Isparta muazzafsa, Memduh Oğuz da muzzafdır.Bana yasaklı olan bir şey değilse, ahlakan, kanun olarak yapmamamazımsa elbette yapmam. Diğer TC vatandaşları gibi bana yasak olmayan,hak olan herşeyi isterim. Ben Isparta’da ticaret yapmaz mıyım? Yaparım.Kitap okurum, yazarım aynı zamanda çalışırım.
Bir üniversite kurulurmütevelli heyetin başına geçerim. Kendim üniversite kurarım. Gençler içinvakıf kurarım. Bunların hepsi meşru, benim hakkım.”Vali Memduh Oğuz, Basın Kulübü’nde İlim Şehri Isparta Projesi’neilişkin açıklama fırsatı da buldu. ‘Isparta ilim şehri olmalı’ diye ilarım. Bunların hepsi meşru, benim hakkım.” Vali Memduh Oğuz, Basın Kulübü’nde İlim Şehri Isparta Projesi’neilişkin açıklama fırsatı da buldu. ‘Isparta ilim şehri olmalı’ diye ilahi bir mesaj aldığını kaydeden Vali Oğuz, şu açıklamalarda bulundu “İlk Hristiyanlık vaazı Isparta’da verilmiş.
Selçuklu döneminde 3medrese var. Osmanlı döneminde 3 büyük ilim adamı yetişmiş. 8 tanesireisi uleme. O dönemin en büyük alimleri. 8 şehrül islam Isparta’dançıkmış. Böcüzade kitabında 1988’de 49 medrese olduğu yazıyor. Bunlaryüksel tahsil üniversitesi. Bu bir rekor. Said-İ Nursi Hazretleri risaliyeburada yazmış. SDÜ 20 yılda 60 bin öğrenciye ulaşmış. 2 bin öğretimüyesi var. Uluslararası rekabet kurumu Isparta’da eğitimle ilgili yatırımyapın diyor. İlimle ilgili yatırımlar için zemin var. Mekke-Medine-Kudusmüşerref, Isparta muazzaz. Isparta’nın bir görevi var.
Fatih Sultan Mehmet’in hocası 500 yıldır Isparta’da yatıyor, kimsegörmemiş. Bu evi satın aldık şimdi Fatih Sultan Mehmet’in türbesimodelinde bir eser yapıyoruz. Mescit ve şadırvanı olacak. Abdullah Hamidi Geylani Türbesi ziyarete açılacak. İlim çevreleri bu projemizi kabul gördü.Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı destekli bir proje yürütüyoruz. SDÜ İlahiyatFakültesi’nden Yard. Doç. Dr. Aliye Yılmaz ile birlikte bir kitap çıkaracağız.Dünyadaki örneklerine bakarak bir ilim şehri oluşturacağız. Avrupa’da 45ülke ilim şehri ilan edilmiş. Çin’de, Avusturya’da, Japonya’da uygulanıyor
.Büyük bir medeniyet projesi. Sosyal yapı, muhafazakar yapısıve coğrafi yapısı ile Isparta buna uygun. Toplumun genetiğinde ilim var. Buproje Valilik projesi değil. Memduh Oğuz projesi. Bu proje bana hissettirildi.Burada muzzaşahıslar ve müesseseler var. İlim şehri için vazifeliyim.Şeref ve musuliyeti ağır bir proje. Bir omuzunda Ağrı dağı, diğerindeErciyes dağı kadar yük var
Sayın Başbakanla baş başa istişare etmek istiyorum. İlim Şehri Isparta Projesi’ni arz edeceğim. Bu işe kendimiadadım. Türkiye’yi kurtaracak bir proje. . Dünya Türkiye’ye, Türkiye Isparta’ya bakacak. İlim şehri tescilinden sonra burada her türlü ilim yatırımı desteklenecek ve yapılacaktır.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR