20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

BAŞKAN GÜNAYDIN VETO ETTİ

İmar Komısyonu'nun Başkanlık makamı ve MHP Grubu'nu devre dışı bırakarak AKP ve DP'li üyelerin desteğiyle Belediye Meclisi'nin eylül dönemi 4.oturumunda alınan imar kararları veto edildi.

Isparta
İmar Komısyonu'nun Başkanlık makamı ve MHP Grubu'nu devre dışı barakarak AKP, DP'li üyelerin desteğiyle Belediye Meclisi'nin eylül dönümü 4.oturumunda alınan imar kararlan veto edildi.

GÜLİSTAN'A 12 KAT REDDİ
Belediye Başkanlık makamı beklendiği gibi MHP Grubu by-pass edilerek geçtiğimiz hafta perşembe günü mecliste oylanarak karar altına alınan imar planı tadilatları başlığı altındaki 10 maddeyi veto etti.

Meclise gerekçeleri sunularak iade edilen maddeler arasında Gülistan Mahallesi'nde 2 sitede yapılaşmayı 6 kattan 12 kata çıkaran imar düzenlemesi de yer alıyor.

Deprem güvenliği ve dar yollar Gülistan'ın yeniden imarına gerekçe olarak gösterildi.
 
AK Partililer uyarmıştı
 
AK Parti İl Başkanı Nuri Uzaktaşi ile Isparta Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Gülistan'ın kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğunu belirterek Belediye Başkanı Günaydın'ı mecliste alınan bu kararı veto etmemesini istemişlerdi.
 
 
Belediye Meclisi'nin Eylül dönemine damgasını vuran olayda beklenen oldu. Komisyon'un 2 MHP'li ve 2 AKP'li üyesinin işbirliği ile başkanlık makamı ve MHP grubu by-pass edilerek mecliste alınan imar planı tadilatları kapsamındaki 10 madde başkanlık makamınca veto edildi. Belediye Başkanı Günaydın'ın meclise iade ettiği maddeler ekim döneminde tekrar görüşülecek. Meclis kararında ısrar etmesi durumunda 3'te 2 salt çoğunluk aranacak. Yani 17 evet oyu çıkması gerekiyor. Mecliste 15 MHP'li, 12 AK Partili, 3 DP'li, 1 bağımsız üye bulunuyor.
​Başkanlık makamı tarafından gerekçeleri sunularak meclise iade edilen imar tadilatları arasında Gülistan Mahallesi'nin kentsel dönüşümüne ilk adım olarak algılanan Sağlık ve Bayındırlık Evleri sitelerinin kat artırımı kararı da bulunuyor. Mecliste alınan kararla bu 2 sitede 5 olan yapılaşma 12 kata kadar çıkarılabilecekti. Başkanlık makamı bu maddeyi geri gönderirken deprem güvenliği ile yolların darlığını gerekçe olarak gösterdi.
​Veto edilen maddeler arasında Isparta'da yapılacak olan Doğa Koleji için imar değişikliği maddesi de bulunuyordu. İmar Komisyonu ve mecliste alınan söz konusu yatırım arsasının eğitim alanına alınması kararı tekrar görüşülecek.
​Başkanlık makamı tarafından veto edilen 10 imar planı tadilatı kararı meclisin ekim döneminde tekrar görüşülecek. İmar Komisyonu, iade edilen maddeleri yeniden değerlendikten sonra meclise sunacak. Meclis veto edilen maddelerle ilgili kararında ısrar etmek isterse 3'te 2 salt çoğunluk aranacak. O da 17 'Evet' oyu anlamına geliyor. MHP'li Tevik Katırcıoğlu ile Uğur Bestelci, muhalefete destek vermesi durumunda 17 oya ulaşılması mümkün.
​Hatırlanacağı üzere eylül dönemi imar planı tadilat taleplerini değerlendiren İmar Komisyonu, MHP Grubu ve başkanlık makamını devre dışı bırakarak cuma günü meclise getirilmesi beklenen maddeleri perşembe günü gündeme getirmiş. Başkan Günaydın ve MHP Grubu'nun itirazına rağmen imar komisyonu raporunun görüşülmesi oy çokluğu ile kabul edilmişti. Bunun üzerine MHP grubu salonu terk etmiş. MHP'li Tevfik Katırcıoğlu ve Uğur Bestelci'nin AKP'li ve DP'li üyelerle işbirliği yapması üzerine komisyonun tüm maddeleri kabul edilmişti. Toplantıyı yöneten Başkan Günaydın, tüm maddelere ret oyu kullanmış, söz konusu kararlara itiraz edeceğini açıklamıştı.
​Öte yandan AK Parti İl Başkanı Nuri Uzaktaş ile Milletvekili Süreyya Sadi Bilgiç, Gülistan Mahallesi kararının kentsel dönüşüm için büyük bir fırsat olduğunu belirtip, destek olan üyelere teşekkür etmişlerdi. Uzaktaş ve Bilgiç, Belediye Başkanı Günaydın'a da Gülistan kararını veto etmeme çağrısında bulunmuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR