23 Nisan 2018 Pazartesi

  • 4,093 TL
  • 5,007 TL
  • 175,01 TL
  • 110.932
ISPARTA 19°
ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ 3. DÖNEMEMİ TAKILIYOR

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ 3. DÖNEMEMİ TAKILIYOR

ISPARTA'DA 895 KİŞİ İŞE ALINACAK

ISPARTA'DA 895 KİŞİ İŞE ALINACAK

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

BAŞARI PLAKETİNİ BAŞBAKANIMIZIN ELİNDEN ALDI

BAŞARI PLAKETİNİ BAŞBAKANIMIZIN ELİNDEN ALDI

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr.Gör. Habibe Şimşek’in önderliğindeki öğretim elemanlarından ve SDÜ mezunlarından oluşan minyatür sanatçıları ekibinin eserlerinin yer aldığı “Dede Korkut Kitabı Han’ım Hey” isimli kitabın lansman töreni, TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.

 

 

TOBB, Dede Korkut Hikâyeleri’ni uzun bir çalışmanın sonundayeniden kitaplaştırarak, kültürümüze armağan etti. Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğr. Gör. Habibe Şimşek’in önderliğinde,SDÜ Öğr. Gör. Elif Bayrak Kaya, Öğr. Gör. Menekşe Meço, Uzman Bilgehan Kaya,Arş. Gör. Esra Has’ın yer aldığı ve SDÜ mezunlarından oluşan 18 minyatür sanatçısı, TOBB’un yayınladığı “Dede Korkut Kitabı Han’ım Hey” isimli Osmanlıca tıpkı basım ve Türkçe prestij kitabının minyatürlerini yaptı.

 

 TOBB BaşkanıHisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğindeki lansman törenine Başbakan Ahmet Davutoğluda katıldı.​

 

TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirilen Dede Korkut KitabıLansman Töreni’nde konuşan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, 1492 sayfadanoluşan Dede Korkut kitabının, 13 aylık bir çalışmanın ürünü olduğunu ifadeetti.  Hisarcıklıoğlu, bilimsel araştırmalara kaynak olabilmesi için, akademik veri tabanlı bir hazırlık yapıldığını belirttiği bu eser için özel olarak tasarlanan minyatürlerin 18 ayrı sanatçının aylar süren çalışmalarıyla ortaya çıktığını söyledi.

 

Hisarcıklıoğlu, Dede Korkut kitabının hazırlanmasında emeği geçen Öğr. Gör. Habibe Şimşek önderliğindeki minyatür sanatçıları, Prof. Dr.İlhan Genç, Prof. Dr. Atabey Kılıç ve Prof. Dr. Hakkı Aksoyak ile TOBBpersoneli Hasan Erbay, Yasin Ekmen ve Werner Gruber’e teşekkür etti.

 

 

Başbakan Ahmet Davutoğlu yaptığı konuşmada, akademik olarakbakıldığında bu eserlerin kültürel dönüşümler esnasında, siyasi zihniyetietkileyen büyük geçiş dönemlerinin analizi olduğunu söyledi.

 

Dede Korkut hikâyelerini okumadan Türk Dili ve Edebiyatı üzerine bir çalışma yapmanın imkânsız hale geleceğini ifade eden Davutoğlu,Kutadgu Bilig, Divanü Lugati't-Türk, Menakıbname, Saltukname,Danışmentnamelerin hepsinin göçebe kültüründen, yerleşik kültüre geçişin ve devletleşme sürecinin izlerini yansıttığını söyledi.

 

Özel olarak tasarlanan minyatürler, Cumhurbaşkanımız  Recep Tayip Erdoğan’a ve Başbakanımız AhmetDavutoğlu’na hediye edildi.

 

 

Toplantı sonunda şahsı ve ekip arkadaşları adına Öğr. Gör.Habibe Şimşek’e Başbakanımız Ahmet Davutoğlu tarafından plaket ve teşekkür belgesi takdim edildi.

Kitabın tanıtım toplantısının ardından diğer eserlersergilendi. Sergi, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

GSF ÖGRENCİSİ

13 Mart 2015 Cuma 11:28

BU AŞAMADA SAYIN ÜST MAKAMDAKİ YETKİLİLERE TEŞEKKÜRLER.YOLUMUZU ACTIGINIZ İÇİN ..

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR