22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,659 TL
  • 5,488 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

Balık Ağlarında Eğirdir Söz Sahibi

Türkiye'nin %80 Balık Ağları ihtiyacını karşılayan Eğirdir İlçesi Türkiye'de söz sahibi oldu.

Isparta

Ege Balık Ağları Şirketinin  sahibi Nuri MANCAR konu ile ilgili şunları açıkladı : ‘Biz yıllarca dedelerimizden miras aldığımız balık ağları imalatını daha önce yeterince tanıtamıyorduk, ne zamanki İtalyan  ve Norveç Balık Ağları Üreticileri Fabrikamıza gelerek imalatımızı gördükten sonra bizim Türkiye’ye gelen Pazarlama ve İhracat şansımız artmaya başladı.

Ege Balık Ağları LTD ŞTİ  1997 yılında Japonyadan getirilen 2 adet düğümlü ağ makinesi ile kuruldu. Monofilament (misina )ağlar ve multifilament ağlar imalatına başladı. O dönemki hedef göllerde balık popülasyonununda yoğun olması itibari ile özellikle sudak ve sazan avcılığına uygun kaliteli ağlar üretmekti. Türkiye’de ilk monofilament ağı imal eden firmaydık o dönemde. Yüksek mukavemetli iplik kullanmamız ve kaliteden ödün vermememiz ile o dönemki pazarda kısa sürede ürünleri tercih edilen firma olduk, diyen Mancar, ‘Ağlarımız Türkiye’deki tüm göller , denizler ve baraj gölerinde ürünlerimiz kullanılmaktadır. Monofilament ağlar özellikle göllerde ve baraj göllerinde, multifilament ağlar ise Trabzon’dan İskenderun’a kadar tüm sahil şeridinde, Düğümsüz ağlar ise Karadeniz ve Marmara bölgesinde gırgır avcılarında , kültür balıkçılığında ise Ege bölgesi ve çeşitli baraj göllerinde balık üretiminde  kullanılmaktadır. 

Şu anda Eğirdir Kovada Yolu üzerinde bulunan Fabrikamızda 35 kişi istihdam edilmektedir.

          Bildiğiniz üzere yurtdışında özellikle düğümsüz ağ imalatı yapıp ve ülkemize satan çesitli ülkeler var. Bunlar özellikle balıkçılığın en gelişmiş şekilde yapıldığı Norveç ve İtalya’dır.Bu ülkelerde bulunan balık ağları fabrikaları dünyada tek bir yerden elyaf almaktadır.Bu elyaf firması özellikle balık ağı için özel yüksek mukavemetli elyaf üretmektedir.Bizde sadece bu firmadan hammadde tedarik etmekteyiz.Şuan ithal ağlar ile bizim ağlar arasındaki tek var o ağları İtalyanlar yada Norveçliler üretiyor, bizim ağlarıda Türk işçiler üretiyor. Makineler aynı prensipte çalışmakta , kopma testleri ve dayanıklılıkta bizim ürettiğimiz ağlar yurtdışındaki üretilmiş ağlar ile aynı sonuçları vermektedir. Üretmiş olduğumuz ağların test cihazlarımızda testleri ve kontrolleri yapılarak müsterilerimize yollanmaktadır.

         

        Yerli üretime tereddütlü bakılmasının nedeni; geçmişte tarihlerde içeriği naylondan farklı olan elyaflar kullanılarak ağlar üreterek üreticinin zarar etmesine zemin hazırlanmıştır. Fakat biz Ege Balık Ağları olarak artık Avrupa ile yarışan bazı kalemlerde Avrupa’daki ağların kopma değerlerini geçen  üretim yapmaktayız. Üç tarafımız denizlerle çevrili ülkede yaşıyoruz en güzel en kaliteli balığı yetiştiriyorsak bu balığı yetiştirmede kullanılan alet ve ekipmanlarında en iyisini yapabiliriz.Bunun en önemlilerinden olanda balık ağlarıdır.Bu ağlarında Avrupa kalitesinde olanını da Ege Balık Ağları Olarak biz üretmekteyiz ve şu anda Türkiye’nin %80’ini ve özellikle İran başta olmak üzere Avrupa Ülkelerine ihracat yapmaktayız.

Amacımız  Avrupa Seviyesine gelmek ve hatta onları imalatta geçmektir, dedi.

 

 HABER FOTO

Kemal ERBEN /EĞİRDİR

İletişim : 0246 311 52 49

0537 312 05 40

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR