visitor analyticsvisitor analytics
25 Temmuz 2017 Salı 19:34

BAKIN BU 2 HAİN NE YAPMIŞ?

BAKIN BU 2 HAİN NE YAPMIŞ?
04 Kasım 2016 Cuma 17:08

BAKIN BU 2 HAİN NE YAPMIŞ?

BAKA Genel Sekteri Tuncay Engin’in görevden alınması Isparta kamuoyunda büyük tepki çekmişti. Fatura ise dönemin Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç ve Recep Özel’e kesilmişti. Tarih tekerrür etti. O dönem 2 milletvekilinin aldığı kararın ne kadar doğru ve önemli olduğu bir kez daha anlaşıldı.

Bu 2 hainin o dönem yaptıkları pislik bugün gün yüzüne çıkıyor.

İŞTE HES için yaptıkları hainlik:

Isparta'da Kasımlar Barajının yok ettiği yolun yerine yapılan yeni yol için kamu arazilerinin tahsisi dönemin Başbakanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan genelgeye takılmıştı.

Isparta’da Köprüçay üzerinde inşa edilen Kasımlar Barajının yok ettiği yolun yerine yapılan yeni yol için kamu arazilerinin tahsisi dönemin Başbakanı Erdoğan’ın imzasıyla yayınlanan genelgeye takıldı.

Baraj şirketi ise Erdoğan’ın genelgesine takılan tahsisleilgili işlemleri hızlandırmak için bugün her ikisi de FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski Isparta Valisi Memduh Oğuz ve BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’i devreye sokarak aştı.

Yüklenici firmanın konuyla ilgili yazdığı teşekkür mektubuyla ortaya çıkan olayın araştırılmasını talep eden Yukarı KöprüçayHavzası Koruma Platformu, “HES şirketi yetkilileriyle bugün FETÖ’den tutuklanan dönemin kamu görevlileri arasında ne tür bir ilişki kurulduğunun ortaya çıkarılmasını bekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Isparta’nın Sütçüler ilçesi sınırlarındaki Kasımlar I HES ile Manavgat sınırındaki Kasımlar II HES için oluşturulacak baraj gölünün altında kalan Kesme- Ayvalıpınar yolunun yeniden yapılabilmesi için bölgedeki kamu arazilerinin tahsisi gerekiyordu. Ancak bugün stabil olarak kullanılan yolla ilgili tahsis işlemleri, 16 Haziran 2012 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren Başbakanlık Genelgesi’ne takıldı.

Kamuoyunda ’16 Haziran Genelgesi’ olarak anılan ve dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasını taşıyan genelgeyle, kamuya ait tüm taşınmaz malların satışı, kirası, devri ve takası için Başbakanlık’tan izin alınması şartı getirilmişti. Büyük bölümü Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Hazinenin tasarrufunda bulunan arazilerle ilgili izinlerde büyük bir yığılmaya neden olan genelge, enerji ve madencilik başta olmak üzere yatırımcılar arasında panik yaratmıştı.

GENELGENİN ARKASINDA PARALEL ENDİŞE Mİ VARDI?

Bir metrekarelik kamu arazisinin tahsisinin dahi Başbakan Erdoğan’ın onayına tabii kılan genelge, Başbakan Tayip Erdoğan’a yönelik eleştirileri de beraberinde getirmişti. Ancak kamu arazilerinin Erdoğan’ın denetimi dışında, özellikle ‘paralel yapı’ ve başka çıkar gruplarına tahsis edilmesinin önünü kesmeye yönelik olduğu şeklinde yorumlanan genelgeyi aşmak için paralel yapıyı kullanan kimi yatırımcılar sonuç almayı başardı.

ARAZİ TAHSİSİ GENELGEYE TAKILAN ŞİRKET, BAKA’YI DEVREYE SOKTU

Yol için talep edilen kamu arazilerinin tahsisi Erdoğan’ın genelgesine takılan Kasımlar Barajı ve HES projesinin yüklenici firması GÜLSAN Holding, işlemlerin uzaması nedeniyle Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı (BAKA)’dandestek istedi. Bunun  üzerine harekete geçen BAKA yetkilileri, o günlerde “Okyanus ötesindeki en büyüğü hürmetle selamlıyorum” sözleriyle Fethullah Gülen’e selam göndererek tartışma yaratan dönemin Isparta Valisi Memduh Oğuz’un da desteğiyle tahsis işlemlerini HES şirketinin lehine sonuçlandırdı.

HES ŞİRKETİ VALİ VE BAKA YÖNETİCİSİNE TEŞEKKÜR MEKTUBU YAZDI

Yüzlerce yatırımcı tahsis kuyruğunda beklerken Erdoğan’ın genelgesini bu yolla aşmayı başaran HES şirketi, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından Isparta’da yürütülen FETÖ soruşturması kapsamında tutuklanan eski vali Oğuz ve BAKA Genel Sekreteri Engin’e bir teşekkür mektubu yazmış. HES şirketi yetkililerinin, Vali Oğuz ve BAKA yetkililerine gönderdiği teşekkür mektubunda,“BAKA'ya yaptığımız müracaat ve bunun akabinde ajansın konuyu derhal aktardığı Başbakanlık Yatırım Ajansı'nın yakın ilgileri sayesinde sonuçlandırılmış bulunmaktadır. Boşa akan su sebebiyle ülkemizin her gün kaybettiği 55 bin Dolar göz önüne alındığında tek bir günün bile barajımızın inşaatı için çok önemli olduğunun ajans tarafından müşahede edilmiş olması ve konuyu ısrarlı takibi hertürlü takdire şayandır. Bu vesileyle zatıalinizin şahsında, başta Genel Sekreter Tuncay Engin olmak üzere tüm BAKA personeline takdir ve teşekkürlerimizi sunarız” ifadelerine yer verilmesi dikkati çekiyor.

KÖPRÜÇAY KORUMA PLATFORMU’NDAN ŞAİBE İDDİASI

2012 yılında gerçekleştirilen kamu arazilerinin tahsisi konusunda şaibeli bir durumun ortaya çıktığını ileri süren Yukarı Köprüçay Havzası Koruma Platformu’nca yapılan açıklamada, “HES şirketi yetkilileriyle bugün FETÖ’den tutuklanan dönemin kamu görevlileri arasında ne tür bir ilişki kurulduğunun ortaya çıkarılmasını ve kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz. Aksi durumda konuyla ilgili oluşan şaibeler ve soru işaretleri asla ortadan kalkmayacaktır” görüşüne yer verildi.

BAKA’NIN ESKİ GENEL SEKRETERİ ENGİN’İN FETÖ İLİŞKİSİ

Baraj şirketinin zorlandığı tahsisleri kısa sürede çözen dönemin BAKA Genel Sekreteri Tuncay Engin’in de aralarında olduğu 5 üst düzey BAKA yöneticisi FETÖ soruşturmasında tutuklandı. Soruşturma kapsamında ifadesi alınan BAKA çalışanı İ.K, 2010 yılında BAKA’da uzman olarak çalışmaya başladığını, 3-5 ay sonra ise yeni kurulan bölümlerden birinin başına geçtiğini anlattı.

‘ERDOĞAN VE GÜL’ÜN KISA ÖMÜRLERİ KALDIĞINI SÖYLEDİLER’

İfadesinde, Tuncay Engin’in genel sekreter olarak görev yaptığını anlatan İ.K, özetle şunları söylemişti:

“5- 6 ay sonra Tuncay Engin bana BAKA'da görevli arkadaşlar ile çayda toplanacaklarını, benim de katılmamı istedi. Ben de kabul ettim. İlk kez Ö.M.'nin evine gittik. Tuncay Engin SDÜ'de öğretim görevlisi olan İ.A. ile geldi, bize tanıştırdı. 'Bundan sonra bir araya gelinecek, İ. hoca zaman zaman sohbetlere katılacak' dedi… Sohbetlerde Fethullah Gülen'in vaaz kasetleri,genelde bilgisayardan, internet ortamında 'herkul.org' isimli adresten ya da CD'lerde dinleniyordu. Bu toplantılar 2013 yılına kadar dini hassasiyetler üzerineyken 2013 yılı başlarından itibaren ise o dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sağlık problemleri olduğunu, kısa ömürlerinin kaldığını söylenmeye başlandı. Sohbetlerin amacı dışına çıktığını gördüm ve 2013 yaz ayında bıraktım. Sonra da 17- 25 Aralık denilen olaylar ortaya çıktı. Benim sohbetleri bırakmam üzerine sohbetlerde bulunanlar benimle konuşmamaya başladı. Beni dışladılar. Sadece iş nedeniyle konuşmam gerekiyorsa konuştum. Tuncay Engin'in genel sekreterliği döneminde sohbetlere katılan arkadaşlar birim başkanlığına getirildi.”

 

Recep Gurdal
05 Kasım 2016 Cumartesi 02:01

Kadınlar Hes Baraji bosa akan suyun elektrik enerjisine donusturulmesi projesin olumlu buluyoruz. Ancak baraj insaat sahasi icinde kalan asfalt yolun santiye sahasina alinmasi ve yukaridan verilen stabize yolun yıllarca asfalt yapilmamasi, o stabize yolu kullanan basta Kesme koyu olmak uzere 8-10 adet koye haksizlik yapilmistir. Bu koylerin sucu gunahi ne. Stabize yolun güçlüğü nedeni ile köyüne gitmeyen bir çok köylü mevcuttur. Yetkililerin dikkatine sunuyorum. KESMEDER Bsk. Recep GURDAL

0 Beğendim
7 Beğenmedim
 
Yanıtla
TÜM YORUMLARI GÖRÜNTÜLE

Lütfen Dikkat: Bu sitedeki içeriklere yapılan yorum ve düşünceler tamamıyla yorum sahiplerine aittir. Sitemiz yapılan yorumlardan sorumlu tutulamaz.

DİĞER HABERLER

DOĞA İÇERİSİNDE ISPARTA’YA HAS ÇALIŞMALAR YAPILDI

DOĞA İÇERİSİNDE ISPARTA’YA HAS ÇALIŞMALAR YAPILDI

DOĞA İÇERİSİNDE ISPARTA’YA HAS ÇALIŞMALAR YAPILDI

ESTEMİTA KLİNİK ÖN YARGILARINIZI YOK EDİYOR

ESTEMİTA KLİNİK ÖN YARGILARINIZI YOK EDİYOR

ESTEMİTA KLİNİK ÖN YARGILARINIZI YOK EDİYOR

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN GESİ BAĞLARI RESİTALİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN GESİ BAĞLARI RESİTALİ

MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ'NDEN GESİ BAĞLARI RESİTALİ

EV SAHİPLERİ,APART SAHİPLERİ,YURT SAHİPLERİ DİKKAT

EV SAHİPLERİ,APART SAHİPLERİ,YURT SAHİPLERİ DİKKAT

EV SAHİPLERİ,APART SAHİPLERİ,YURT SAHİPLERİ DİKKAT

VALİ GÜNAYDIN'DAN ISPARTA İÇİN BİR DEV ADIM DAHA

VALİ GÜNAYDIN'DAN ISPARTA İÇİN BİR DEV ADIM DAHA

VALİ GÜNAYDIN'DAN ISPARTA İÇİN BİR DEV ADIM DAHA

VALİ GÜNAYDIN KARARLI: BU İŞ BİTECEK

VALİ GÜNAYDIN KARARLI: BU İŞ BİTECEK

VALİ GÜNAYDIN KARARLI: BU İŞ BİTECEK

ÇOK OKUNANLAR

ÖNE ÇIKANLAR

SONRAKİ HABER

ISPARTA ELEKTRİĞİNİN YÜZDE 9'UNU ÇÖPTEN KARŞILAYACAK

ISPARTA ELEKTRİĞİNİN YÜZDE 9'UNU ÇÖPTEN KARŞILAYACAK