26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

Bakan:Yaşlı hizmetlerinde kalitemiz artıyor

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan, Isparta’nın Uluborlu ilçesinde Hacı Ahmet Şençopur Huzurevi Yaşlı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezinin açılışını gerçekleştirdi.

Isparta

Isparta’nın Uluborlu ilçesinde hayırsever işadamı Mehmet Şençopur tarafından yaptırılan 5 yıldızlı otel konforundaki Hacı Ahmet Şençopur Huzurevi Yaşlı Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi 4 milyon liraya mal oldu. 65kişi kapasiteli huzurevini yaptıran hayırsever işadamı Mehmet Şençopur “Yola modern ihtiyaçlara cevap verebilecek bir huzurevi yapmaya karar vererek çıktık.Bu tür merkezler şehirlerde izole şekilde bulunmakta. Ama burada halkla iç içeve kalanların mutluluğu için etkili bir seçimdir. Türkiye’deki iyi huzurevlerini ziyaret ettik. İsviçre’deki bir huzurevini ziyaret ettik. Onu da inceledik Bütün bunlardan sonra bu yatırımı yapmaya karar verdik. Ülkemiz ve ilçemiz için hayırlı örnek bir kurum olur” dedi.

BAKAN KONUŞTU

Daha sonra kürsüye Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşen Gürcan geldi. Kamu olarak bu hizmetleri yapmakla mükellef olduklarına dikkat çeken Bakan Gürcan, “Ama siz gönül verenlerimiz hayırseverlerimiz olmazsa bunun altından tamamıyla kalkamayız. Bu nedenle hayırsever işadamımıza çok teşekkür ediyorum. Yaşlılık sosyal bir gerçektir. Sevgi gibidir saklanamaz. Geçmişin muhasebesinin yapıldığı anılarla yaşanılan insanın en bereketli dönemidir yaşlılık. Bu gerçekler üzerinden sağlıklı politikalar üretiyoruz. Günümüzde teknoloji ilerlemiştir. İnsan ömrü uzamış yaşlı nüfus dünyada olduğu gibi ülkemizde de artış göstermiştir. Yaşlılıklarında ihtiyaç duyulan hizmet alanları planlayarak geleceği kurmak istiyoruz”dedi.

DAHA ÇOK DESTEK GEREK

Toplumlar değişiyor olduğunu bu nedenle insanların günlük yaşantılarının da değiştiğini belirten Bakan Gürcan, “Yaşlıların bakım sorunları ağırlaşabiliyor. Yaşlılara bakım konusunda daha çok devlet desteği ve profesyonel hizmetlere ihtiyaç duyulmaktadır. Huzurevi yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezlerimizle bunu yürütüyoruz. Son 13 yılda yaşlı bakım hizmetlerinde önemli mesafeler kat ettik. Huzurevlerinde ihtisaslaşmaya yöneldik. Yaşlılarımızın sadece barınma ve bakım değil tedavi ve rehabilitasyonlarını da gerçekleştirebileceğimiz huzurevleri inşa ediyoruz.Yaşlılarımızın sıcak aile ortamından ayrılmadan sosyal yaşamlarından kopmadan en aktif şekilde ömürlerini sürdürmeleri bakanlık olarak tercihimizdir”açıklamasında bulundu.

26 BİN ÜZERİNDE YAŞLIYA

BAKIM HİZMETİ VERİLİYOR

Türkiye’de 2002 yılında 63 huzurevi ve yaşlı bakım evi ve rehabilitasyon merkezinde 4 bin 952 yaşlıya hizmet verildiğini belirten Bakan Gürcan, “bugün 130 huzur evinde 12 bin 181 yaşlımıza hizmet vermekteyiz.Belediye ve diğer kamu kuruluşlarıyla gerçek kişi ve derneklerin işlettiği 222 huzurevinde de 14 bin 427 üzerinde yaşlıya kurumsal hizmet veriliyor.  Toplamda 342 huzurevinde 26 bin üzerinde yaşlıya hizmet veriyoruz.

Aile bakanlığı olarak yaşlı hizmetlerinde toplam kaliteyi artırdık. İnsanlarımıza aile sıcaklığından koparmamak adına evde bakım hizmetlerini yaygınlaştırdık. 467 bin 778 vatandaşımız engelli ve yaşlı hizmetlerimizden doğrudan faydalanmaktadır. Birlikte inandık, birlikte yola çıktık ve birlikte başardık. Sosyal devlet olmanın gereğini yapıyoruz. Sosyal politikalarda aile odaklı çözümler üretiyoruz. Toplumun tüm dezavantajlı kesimlerine yönelik aile merkezli çözümler üretiyoruz” diye konuştu.

Konuşmanın ardından Bakan Ayşen Gürcan, Isparta Valisi Vahdettin Özkan ve hayırsever işadamı Mehmet Şençopur ile birlikte protokol üyeleri huzurevinin açılını yaptılar.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Mehmet

19 Ekim 2015 Pazartesi 16:20

Sayın bakanım hizmetlerinizden dolayı teşekkürler!. Kimsesizlere, bakıma muhtaç kişilere sayenizde el uzatılıyor..

ülkücü

19 Ekim 2015 Pazartesi 09:47

Sn bakan hanımefendiye bir börek açtırsaydık da afiyetle yeseydik.)))

yezitler

18 Ekim 2015 Pazar 22:27

Bomba 32 tavsiye paçalarınızı bağlayın. Yalakalık akıyor. Nerde ula yorumlar.

bilir kişi

18 Ekim 2015 Pazar 19:27

sayın bakan geldinizde hangi çözüme çare buldunuz ama doğru ortada sorun yokku çözüm olsun değilmi ,hep lay lay lom.bu yorumu siz görüp okumasanızda okuyanları biliyorum ,o bakımdan buişin peşini bırakmayacağım.bu işlerden sorumlulara duyrulur,bir sonraki yorumda da isim soy isim olarak açıklanacak bu sorumsuzlar.

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR