24 Haziran 2018 Pazar

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852
ISPARTA 25°
GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

BAKAN YILDIZ MÜJDEYİ VERDİ

Güriş Holding tarafından Dinar'a yapılan, 115 megawatt kurulu enerji gücüne sahip Olgu Rüzgar Enerji Santrali'nin açılışını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız yaptı.

Isparta

 Açılışa Isparta Valisi Vahdettin Özkan, Isparta Ak Parti Milletvekilleri Süreyya Sadi Bilgiç, Recep Özel, AK Parti İl ve Merkez İlçe Yönetim Kurulu üyeleri de katıldı.

AFYONKARAHİSAR'ın Dinar İlçesi'nde yapımı tamamlanan rüzgar enerji santralinin açılışını yapan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, bu santralin 134 bin konutun 1 yıllık elektrik enerjisini üreteceğini söyledi. Bakan Yıldız;  “Afyonkarahisar, Isparta ve Burdur’a hayırlı olsun” dedi.

Bakan Yıldız, doğalgaz, petrol ve dolardaki artışa rağmen 2014'e kadar elektriğe zam yapılmayacağını açıkladı. Güriş Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Müşfik Yamantürk, santralde 50 adet rüzgar türbini bulunduğunu söyledi. Santralin Türkiye'nin kurulu 4'üncü büyük tesisi olduğunu vurgulayan Yamantürk, tesisle 180 bin tonluk sera gazı tasarrufu sağlanacağını belirtti.

RÜZGAR ENERJİSİNİN ÖNEMİ

Dünyanın rüzgar enerjisine verdiği önemin arttığına değinen Bakan Yıldız da dünyada 250 bin megawatt enerjinin rüzgardan üretildiğine işaret etti. Hükümet olarak yenilenebilir kaynaklara yöneldiklerini aktaran Yıldız, "Türkiye'de son 11 yıldan bu yana, AK Parti hükümetlerimizle beraber enerji strateji ve politikalarımızı, yerli kaynaklarımız ve yenilenebilir kaynaklarımız üzerine oturtuyoruz. Bunun özellikle petrol ve doğalgaz ithal eden ülkemiz için ne kadar önemli olduğunu sizler biliyorsunuz" dedi.

Rüzgarın milattan önce yel değirmenleriyle birlikte başlayan bir enerji kaynağı olduğunu dile getiren Bakan Yıldız, şöyle devam etti:  "Dünyanın şu anda yaptığı bütün planlamalar, programlarla birlikte, 2050 yılında neredeyse elektrik enerjisinin yüzde 12'si rüzgar enerjisinden sağlanacak. Burada 200 milyon euro'dan daha fazla bir yatırımla gerçekleştirilen bu rüzgar santrallerinden, dünyada 250 bin megawatt civarında dünyanın rüzgarı enerjiye çevriliyor."

AVRUPA'NIN 2'NCİ BÜYÜK ŞEBEKESİ

Rüzgar enerji santralleri ile yenilenebilir kaynakların kullanılmasının Türkiye'nin her yıl 500 milyon dolar daha az doğalgaz satın almasını sağladığını belirten Yıldız, şöyle konuştu:

"Şu anda Türkiye'nin kurulu gücü, Avrupa Birliği üyesi ülkelerden 14'ünün toplamından daha fazla. Türkiye, Avrupa'nın en büyük ikinci şebekesine sahip. 1 milyon kilometreden daha fazla iletim hattı var. Damarlarla birlikte bütün vücudun beslendiğini düşünün. Türkiye'de yalnızca geçen yıl içinde yaklaşık 5.8 milyar kilowatt saat elde edilen enerji, bizim her yıl 500 milyon dolar doğalgaz ithal etmemize sebep oldu. Hani biz ithalatımızı azaltmak istiyorduk. O yüzden ormanlarımızı ve yeşilimizi bir kenara bırakmadan, çevreye rağmen değil, çevreyle birlikte bu yatırımlarımızı gerçekleştireceğiz."

YIL SONUNA KADAR ZAM YOK

Yıl sonuna kadar elektriğe zam olmayacağının müjdesini veren Yıldız, "Biz her 3 ayda bir elektrik fiyatlarını gözden geçiririz. Her ay da doğalgaz fiyatlarını gözden geçiririz. Ham petrol fiyatına ve dolar kuruna bakarız. Önümüzdeki üç ay, ekim-kasım-aralık ayı itibariyle herhangi bir zam yapmaksızın, elektrik fiyatlarını 2014 yılına taşımış olacağız" dedi.

Ham petrol fiyatı ve döviz kuru yükselirken elektrik fiyatlarına zam yapılmadığını anımsatan Bakan Yıldız, şöyle devam etti:

"İşte gördüğünüz bu rüzgar santralleri, -yine pazar günü bir jeotermal santrali açacağız-, rüzgar ve jeotermal santralleri, HES'ler, yerli kömürlerimiz hep birlikte düşündüğünüzde, biz işte yıl sonuna kadar yine eski fiyattan elektriklerimizi kullanmış olacağız. Biz yurtdışından ithal ettiğimiz ham petrol ve doğalgazı burada üretilen rüzgar santralleriyle birlikte balans ederek istediğimiz noktaya taşıma gayreti içindeyiz."

BAKANA PLAKET

Konuşmaların ardından Bakan Yıldız, törene katılanlarla birlikte tesisi hizmete sokan butona bastı. Müşfik Yamantürk'ün Yıldız'a teşekkür plaketi verdiği törene, Burdur Valisi Nurettin Yılmaz, Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Adem Uslu, Dinar Kaymakamı Avni Kula, AK Parti Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün de katıldı. Törende Dinar Belediye Bandosu, marşlarıyla eşlik etti.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR