28 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,648 TL
  • 5,438 TL
  • 196,80 TL
  • 104.824
ISPARTA 20°
KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

KAYIP OLAN 2 GENÇ ISPARTA'DA BULUNDU

MUHTEŞEM KARŞILAMA

MUHTEŞEM KARŞILAMA

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTA'DA YANGIN PANİĞİ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

ISPARTALI ANNE 2 ÇOCUĞUNU ÖLDÜRDÜ

AYNI CEZA İKİ KEZ VERİLDİ

NURETTİN ARKAN- YALVAÇ - Isparta'nın Yalvaç İlçesi'nde, 14 yaşındaki kıza 'cinsel istismar' ve 'alıkoyma' suçundan çeşitli cezalara mahkum edilen 4 sanığa, 'hürriyeti tahdit' suçundan ise hem asliye ceza, hem ağır ceza mahkemesi tarafından 5'er yıl hapis verildi. Sanık avukatı, aynı suçtan iki kez ceza verilemeyeceği gerekçesiyle kararı temyiz edeceklerini söyledi.

Isparta
2012 yılı Temmuz ayında meydana gelen olay, iddiaya göre şöyle gelişti. Yalvaç'ta ailesiyle oturan ve o dönem 14 yaşında olan Ç.P., arkadaşı Emrah E.'ye kendisini evden alması için cep telefonundan mesaj gönderdi. Emrah E., küçük kızı evinden aldıktan sonra arkadaşı Fatih B.'yi de telefonla arayıp kendilerine katılmasını istedi. Daha sonra Fatih B.'nin evine giden üçlü, evde bulunan Dudu F.E., Mehmet K., Hasan Ali B. ile birlikte esrar içti.
Ertesi gün mesire alanında piknik yapan gruba, davet üzerine Mazlum Gemici de dahil oldu. Piknik sonunda Ç.P., Mazlum Gemici ve Dudu F.E., birlikte Ö.K.'nın evine gitti. Burada alkol aldıktan sonra Mazlum Gemici, iddiaya göre Ç.P.'yle iki kez zorla cinsel ilişkiye girdi. Diğerleri uyuduğu sırada sabaha karşı evden çıkan Ç.P., Isparta'daki ablalarının yanına gitmek için otogara gitti. Otogarda Mehmet K. ile karşılaşan Ç.P., küçük kızı kendi evine götürdü. Mehmet K., iddiaya göre Ç.P.'yi elle taciz etti. Bir süre sonra evden ayrılıp Isparta'ya giden Ç.P, ablalarıyla Emniyet Müdürlüğü'ne giderek şikayetçi oldu.
Şikayet üzerine başlatılan soruşturma kapsamında Mazlum Gemici ile Mehmet K., Dudu F.E., Hasan Ali B., Fatih B. ve Emrah E. ile Ö.K. gözaltına alındı. Nöbetçi mahkemeye sevk edilen şüphelilerden Mazlum Gemici 'cinsel istismar', Fatih B. ve Emrah E. ise 'uyuşturucu madde temin etme' suçundan tutuklandı. Diğer sanıklar tutuksuz yargılanmak üzere serbest kaldı.
HÜRRİYETİ TAHDİTTEN SUÇ DUYURUSU
Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki yargılama sonunda Temmuz 2014'te, Mazlum Gemici cinsel istismar ve tecavüzden 18 yıl hapis cezası alırken, Emrah E. alıkoymadan 3 yıl hapis ve 2 bin 400 lira para cezasına mahkum edildi. Diğer sanıklara da alıkoyma suçundan 2 yıl hapis ve 2 bin 400'er lira para cezası verildi. Mahkeme heyeti ayrıca tüm sanıklar hakkında 'hürriyeti tahdit' suçundan savcılığa suç duyurusunda bulunulmasına karar verdi. Duruşma sonunda, cezaevinde yattıkları süre göz önünde bulundurulan Fatih B. ile Emrah E.'nin tahliyesine karar verildi.
4 SANIĞA 5'ER YIL
Suç duyurusunun ardından Yalvaç Asliye Ceza Mahkemesi tarafından geçen eylül ayında yapılan yargılamada, sanıklar Mazlum Gemici, Fatih B., Dudu F.E., Emrah E. hakkında 'hürriyeti tahdit' suçundan 5'er yıl ceza verildi. Diğer sanık Mehmet K.'ya 4 bin TL para cezası verilirken, Hasan Ali B. ise bu suçtan beraat etti.
SANIKLAR YENİDEN YARGILANDI
Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararını inceleyen Yargıtay 14'üncü Ceza Dairesi, 'hürriyeti tahdit' suçundan ceza verilmediği gerekçesiyle kararı bozdu. Bunun üzerine sanıklar 8 Ekim'de Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'hürriyeti tahdit' suçundan da yargılandı. Yargılama sonunda 4 sanığa, 5'er yıl hapis cezası verildi.
'AYNI CEZA İKİ KEZ VERİLDİ'
Kararın ardından sanık Mazlum Gemici'nin avukatı Dudu Kılınç, sanıkların Asliye Ceza Mahkemesi tarafından 'hürriyeti tahdit' suçundan cezalandırıldığını, Yargıtay'ın bozma kararının ardından Ağır Ceza Mahkemesi'nin de aynı suçtan sanıklara ceza verdiğini söyledi. Avukat Kılınç, "Bir fiilden dolayı sanıklar 2 kez ayrı ayrı mahkemelerde yargılanarak aynı ceza maddesinden ikinci kez cezalandırıldı. Bu hukuka aykırıdır. Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Asliye Ceza Mahkemesi'nin kararına dayanarak, sanıklara yeniden ceza verilmesine yer olmadığına karar vermesi gerekiyordu. Müvekkilim adına kararı ikinci kez temyiz ettim" dedi. 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR