20 Ocak 2018 Cumartesi

  • 3,810 TL
  • 4,657 TL
  • 162,94 TL
  • 115.147
ISPARTA
ESKİ DEVLET HASTANESİ ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR

ESKİ DEVLET HASTANESİ ÖNÜNDE EYLEM YAPTILAR

İŞTE EN GÜZEL UZLAŞMA BURADA

İŞTE EN GÜZEL UZLAŞMA BURADA

VE KÖTÜ KOKU SORUNU BİTİYOR

VE KÖTÜ KOKU SORUNU BİTİYOR

ISPARTA'YA YHT İÇİN ÖNEMLİ ADIM

ISPARTA'YA YHT İÇİN ÖNEMLİ ADIM

Avlanma Temmuz Ayında Başlıyor

Eğirdir Gölü'nde Kerevit Avı 1 Temmuz Pazar günü başlıyor. 3 2012 Salı'ya kadar devam edecek avcılıkta kota 75 ton olarak belirlendi.

Isparta

 

Eğirdir Merkez Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Yaşar Binatlı, 1970'li yıllarda Avrupa'ya en önemli ihracat kalemi olan Kerevit'te eski güçlerine kavuşmayı hedeflediklerini söyledi, ama bunun kısa vadede olmayacağını bildirdi. Eğirdir Gölü'nde' 5 avlanma bölgesi var ve kayıtlı balıkçı sayısı 550.
 
1 TEMMUZ- 30 EKİM
 
Türkiye'nin en büyük 2'nci içme suyu (tatlı) havzası olan Eğirdir Gölü'nde Kerevit avı yasağı 1 Temmuz Pazar günü kalkıyor. 30 Ekim 2012'ye değin 'avlanma bölgesi' ilan edilen 5 noktada av yapılabilecek. Av kotası toplam 75 ton Eğirdir Merkez Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Yaşar Binatlı da 5 avlanma bölgesinin bulunduğu Eğirdir Gölü'nde yaklaşık 550 kayıtlı balıkçının olduğunu
söyledi.
 
İHRACAT REKORU VARDI
 
Kerevit avcılığının 1970Tı yıllarda oldukça iyi gelir sağladığını anlatan Binatlı, o yıllarda Avrupa'nın yıllık 3 Bin 500 ton kerevit ihtiyacının yaklaşık üçte birinin Eğirdir Gölünden sağlandığını kaydetti.
 
13 YIL KEREVİT GÖREMEDİK
 
1984 yılında ise mantar hastalığı nedeniyle kerevitin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade eden Binatlı, "Yaklaşık 13 yıl boyunca hiç kerevit görmedik. Daha sonra birer ikişer ağlarımıza takılmaya başladı. Ama Avrupa pazarımızı kaybettik. Avrupa ülkeleri kerevit ihtiyacını Çin'den temin etmeye başladı. Pazarı yeniden kazanmak istiyoruz, ama henüz Avrupa'nın talebini bile karşılayamayız dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR