25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,708 TL
  • 5,528 TL
  • 199,47 TL
  • 101.138
ISPARTA 17°
LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Avlanma Temmuz Ayında Başlıyor

Eğirdir Gölü'nde Kerevit Avı 1 Temmuz Pazar günü başlıyor. 3 2012 Salı'ya kadar devam edecek avcılıkta kota 75 ton olarak belirlendi.

Isparta

 

Eğirdir Merkez Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Yaşar Binatlı, 1970'li yıllarda Avrupa'ya en önemli ihracat kalemi olan Kerevit'te eski güçlerine kavuşmayı hedeflediklerini söyledi, ama bunun kısa vadede olmayacağını bildirdi. Eğirdir Gölü'nde' 5 avlanma bölgesi var ve kayıtlı balıkçı sayısı 550.
 
1 TEMMUZ- 30 EKİM
 
Türkiye'nin en büyük 2'nci içme suyu (tatlı) havzası olan Eğirdir Gölü'nde Kerevit avı yasağı 1 Temmuz Pazar günü kalkıyor. 30 Ekim 2012'ye değin 'avlanma bölgesi' ilan edilen 5 noktada av yapılabilecek. Av kotası toplam 75 ton Eğirdir Merkez Su ürünleri Kooperatifi Başkanı Ali Yaşar Binatlı da 5 avlanma bölgesinin bulunduğu Eğirdir Gölü'nde yaklaşık 550 kayıtlı balıkçının olduğunu
söyledi.
 
İHRACAT REKORU VARDI
 
Kerevit avcılığının 1970Tı yıllarda oldukça iyi gelir sağladığını anlatan Binatlı, o yıllarda Avrupa'nın yıllık 3 Bin 500 ton kerevit ihtiyacının yaklaşık üçte birinin Eğirdir Gölünden sağlandığını kaydetti.
 
13 YIL KEREVİT GÖREMEDİK
 
1984 yılında ise mantar hastalığı nedeniyle kerevitin yok olmaya yüz tuttuğunu ifade eden Binatlı, "Yaklaşık 13 yıl boyunca hiç kerevit görmedik. Daha sonra birer ikişer ağlarımıza takılmaya başladı. Ama Avrupa pazarımızı kaybettik. Avrupa ülkeleri kerevit ihtiyacını Çin'den temin etmeye başladı. Pazarı yeniden kazanmak istiyoruz, ama henüz Avrupa'nın talebini bile karşılayamayız dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR