22 Mayıs 2018 Salı

  • 4,642 TL
  • 5,476 TL
  • 193,15 TL
  • 102.666
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

Asgari ücrette 1300+222 TL sürprizi

Asgari ücrette 1300+222 TL sürprizi

Isparta

1.300 TL'lik asgari ücrete asgari geçim indirimi (AGİ) dahil edilmezse bekar bir çalışan maaşa ek olarak 123 TL AGİ alacak. Bu tutar dörtçocuklu ve eşi çalışmayan biri için 222 TL’ye ulaşacak.

 

 

Asgari ücretteki artış yalnızca çalışanları ilgilendirmiyor.İşsiz kalanlar, 65 yaş aylığı alanlar, genel sağlık sigortalıları, BES’liler artıştan etkilenecek. Hatta evinde gündelikçi çalıştıranların bile ödedikleri prim yükselecek.

 

Çalışma hayatında asgari ücret yalnızca bu ücretle çalışanları değil, herkesi ilgilendiriyor. Sosyal güvenlikte prime esas kazanç asgari ücrete endeksli. Bir çalışan SGK’ya en düşük asgari ücretten, en yüksek ise asgari ücretin 6.5 katından bildirilebilir.

 

Asgari ücret artınca prime esas kazanç alt limiti de artıyor. Dolayısıyla SGK’ya prim ödeyen herkesin primi yükseliyor.

 

BAĞ-KUR'LUNUN PRİMİ ARTACAK

 

Bağ – Kur’luların da ödedikleri prim miktarı Ocak ayı itibarıyla artacak. Yani sadece işverenlerin değil, küçük esnafın prim yükündede artış olacak.

 

Bugün itibarıyla Bağ – Kur’a ödenen en düşük prim miktarı 439,36 TL. Bu rakam Ocakta 567 TL’ye yükselecek.

 

GÜNDELİKÇİYİ DE ETKİLİYOR

 

Nisanda uygulanmaya başlayan ve ay içerisinde 10 günden az gündelikçi çalıştıran ev sahiplerinin çalıştırdıkları gün üzerinden ödedikleri prim de artacak.

 

Bu kapsamda ödenen primin miktarı bugün itibarıyla 80 Kuruş.Bu rakam Ocak ayında 1 TL’ye çıkacak.

 

GSS'DE GELİR SINIRI 549 LİRA

 

Asgari ücretle beraber, GSS primleri de artıyor. Genel  sağlık sigortası (GSS) uygulamasında hane içerisinde kişi başına düşen gelir 424,5 TL’nin üzerindeyse kişiye GSS borcu çıkıyor. Ocak sonrasında bu rakam 549TL’ye yükselecek.

 

DAHA ÇOK KİŞİ YARARLANACAK

 

Asgari ücretin etkilediği bir diğer konu da, 65 yaş aylığı.Bir kişiye 65 yaş aylığı bağlanabilmesi için gerekli koşullardan biri de kişinin yaşadığı hane içerisindeki kişi başına düşen gelirin asgari ücretin net tutarının üçte birinden az olması.

 

Dolayısıyla ocak itibarıyla daha fazla kişinin 65 yaşaylığından yararlanmaya başlayabileceğini söyleyebiliriz.

 

Ocakla birlikte limit 433,3 TL’ye yükseleceği için bugün diğer kriterleri sağlamakla beraber gelir sınırına takılan kişilerin de 65 yaşaylığı almaya başlayabileceğini söyleyebiliriz.

 

Ücretleri de etkileyebilir Asgari ücretin artması ile birlikte bu paraya çalışanların yanında diğer kişilerin ücretlerinin de artması söz konusu.

 

Örneğin bugün 1.400 TL'ye çalışan biri; asgari ücretin 1.300TL olması sonrası zam isteyebilir. Bu nedenle genel olarak piyasadaki ücretlerde bir artış bekleyebiliriz.

 

AGİ konusunda kafalar karışık

 

1.300 TL’ye asgari geçim indiriminin dahil edilip edilmeyeceği konusundaki hesaplarda henüz netleşen bir durum yok. Ancak asgari geçimin diriminin bütün çalışanlar için en üst seviyeden hesaplanması formülü gündemde.

 

Bu şekilde bir düzenleme yapılırsa bütün işçiler tavandan asgari geçim indirimine tabi olacaklar. Diğer yandan çalışanın eline geçen rakamın 1.300 TL’nin üzerine çıkması da söz konusu olacak.

 

Yani 1.300 TL’lik vaadin üzerinde bir artış yaşanacak. Ancak bu şekilde bir düzenlemenin hayata geçmesi halinde vergi gelirlerinin ciddi oranda azalması söz konusu olacağı için bu seçenek üzerindeki görüşmeler yapılacak hesaplamalar sonrasında kesinleşecek.

 

Yeni işsizlik maaşı 1.317 TL

 

Asgari ücret, işsizlik maaşı açısından da belirleyici olduğu için ocak ayı itibarıyla işsizlik parasında artış olacak. İşsizlik sigortasından maaş almaya hak kazanmış bir kişinin maaşı ne olursa olsun,alabileceği en yüksek işsizlik parası asgari ücretin brüt tutarının yüzde 80’idir.

 

Asgari ücret artınca bu rakam da artacak ve yaklaşık 1.317 TLcivarında olacak. Dolayısıyla işsiz kalan kişilerin de eline daha fazla para geçebilecek. Diğer yandan prime esas kazançlar da artacağı için işsiz kalan herkesi maaşında bir artış olacağını söylemek mümkün.

 

BES katkı payı yükselecek

 

Asgari ücret artınca, bireysel emeklilikte devlet desteğinin üst limitinde de güncelleme yapılacak.

 

Bireysel emeklilikte ödenen devlet katkısında asgari ücretin bir yıllık brüt tutarı ile sınırlı. Bu rakam artınca BES’teki devlet desteği de artmış olacak.

 

Dolayısıyla BES’ne dahil olmuş kişiler 2015 yılında devlet desteğinden daha fazla yararlanabilecekler.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

işveren

21 Aralık 2015 Pazartesi 18:43

sayın başbakanımız işzizlik parasını düyan calışmıyor 2 yıl calışiyor işi burakıyor sonra eleman sıkıntısı meydana gelıyordevletimize zarar ihtiyacı olan alsın

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR