19 Haziran 2018 Salı

  • 4,749 TL
  • 5,495 TL
  • 194,87 TL
  • 94.601
ISPARTA 21°
EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

EĞİRDİR'DE KORKUNÇ KAZA 2 YARALI

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

YAKA ARTIK TAMAM DİYOR

EĞİRDİR DEN ACI HABER

EĞİRDİR DEN ACI HABER

KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ARAÇ SAHİPLERİNE MÜJDE !

ARAÇ SAHİPLERİNE MÜJDE !

Isparta

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, yarın 3 firmaya toplam 25 parça için 'eş değer parça uygunluk belgesi' verileceğini belirterek,"Böylece eş değer parça uygulaması fiilen başlamış olacak" dedi.

 

Otomotiv sektöründe 'eş değer parça' dönemi başlıyor

.

Işık, yaptığı açıklamada, eş değer parça belgelendirmesinin; Hazine Müsteşarlığının koordinasyonunda Türk Standardları Enstitüsü (TSE), Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği, üniversiteler ve diğer paydaşlarla yapılan yaklaşık 3 yıllık çalışma sonucunda hayata geçirildiğini söyledi.

 

Uygulamanın resmi olarak 1 Haziran'da başladığını hatırlatan Işık, belgelendirme yetkisinin 2 yıllığına TSE'ye verildiğini ifade etti.

 

TSE'nin de o tarihten itibaren çalışmalarını tamamlayarak,başvuru almaya başladığını anlatan Işık, "Yarın 3 firmamıza toplam 25 parça için eş değer parça uygunluk belgesi vereceğiz. Böylece otomotiv sektörü için büyük önem taşıyan eş değer parça uygulaması fiilen başlamış olacak"diye konuştu.

 

Bakan Işık, söz konusu 25 parçanın motor kaputu, çamurlukgibi kaporta parçaları ile filtreler gibi motor aksamı ve mekanik bazıparçaları kapsadığını bildirdi.

 

Öte yandan, TSE'de çalışmaların devam ettiğine işaret edenIşık, ilerleyen günlerde belge verilen parça sayısının artacağını kaydetti.

 

"Poliçe fiyatları düşecek"

 

Uygulamanın yerli sanayiye, sigorta şirketlerine ve tüketicilere önemli kazançlar sağlayacağına dikkati çeken Işık, bu sayede bir yandan yerli sanayinin destekleneceğini, diğer yandan da ithalatın, dolayısıyla cari açığın azaltılacağını söyledi.

 

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, sigorta şirketlerinin olası bir hasarda aracın onarımı için artık orijinal parça yerine aynı özelliklere sahip eş değer parça kullanabileceğini belirterek, böylece sigorta maliyetleri ve poliçe fiyatlarının düşeceğini sözlerine ekledi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR