21 Mayıs 2018 Pazartesi

  • 4,585 TL
  • 5,393 TL
  • 189,44 TL
  • 102.422
ISPARTA 23°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

APARTCININ HALİNDEN KİM ANLAR?

Kendiside apart işletmecisi olan Belediye Başkanı Y. Ziya Günaydın'ı Isparta'da bulunan apart işletemcileri ziyaret etti. SDÜ kampusu içerisine 2 bin kişilik öğrenci yurdu yapılması kararına tepki veren esnafa Başkan Günaydın sahip çıktı.

Isparta

Süleyman Demirel Üniversitesi’nce (SDÜ) kampus içerisine 2 bin kişilik öğrenci yurdu yapılması kararı Isparta’da bulunan öğrenci yurt ve apart işletmecilerinin tepkisine neden oldu. Isparta’da bulunan yurt ve apart işletmecileri ile ITSO’nun konaklama ve hizmet sektörlerini de içerisinde barındıran 16.gurup temsilcileri, Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın’ı makamında ziyaret ederek duydukları rahatsızlıkları iletti.

Kendilerini kabul etmesinden dolayı yurt ve apart işletmecileri olarak teşekkürlerini ileten Hüseyin Uçman, öğrencilerin yüzde 85 oranında  Isparta’nın kalkınmasında etkin rol oynadıklarını söyledi. Şehirde yurt ve apart açısından herhangi bir sıkıntının bulunmadığını, öğrencilerin konaklamaları için yeterli imkanın bulunduğuna işaret eden Uçman, kampus içerisine yapılacak olan 2 bin kişilik yurt ve AVM’nin ihalesinin sessiz sedasız yapılmasının kendilerini üzdüğünü aktardı. SDܒnün ilim üreten, evrensel bir yer olması gerektiğini, ticari düşünülmemesi gerektiğini dile getiren Uçman, yurt yapımı ile birlikte Isparta ile SDܒnün birbirinden ayrışmasının gerçekleşeceğini ileri sürdü. Ispartalı esnaf ve yurt işletmecilerinin paragöz olmadığını dile getiren Hüseyin Uçman, “Yapılan ihale usule uygundur ancak bu Ispartalılar tarafından duyulmamışken, bunu Konyalılar duymuştur. Yapılacak olan bu yurt ile yaşam merkezi ihalesinin iptalini istiyoruz. Isparta’ya yapılacak yurtlara karşı değiliz. Devlet yurdu yapılsın ancak bunun özel bir işletme ile avm yapılması Isparta’mıza büyük zarar verir” dedi.

Bu ihale ile Isparta’daki birçok işkolunun da zarar göreceğini ifade eden ITSO temsilcisi Arif Ünal ise, “Bu konu esnafın önünü tıkayacaktır. İlimizde konaklama sıkıntısı bulunmamaktadır. SDܒnün böyle bir girişimi tekelci bir anlayıştır” görüşlerinde bulundu.

Isparta ekonomisinin 11 yıldan bu yana bir çöküntü içerisine girdiğine dikkat çeken Isparta Belediye Başkanı Yüksek Mimar Yusuf Ziya Günaydın, şehirde üretim yapılamadığını ve teşvik alamadığını söyledi. İktidar milletvekillerini de eleştiren Başkan Günaydın, “Isparta teşviki başaramamıştır. Ne kadar acı bir şey. Yine yakın bir zamanda sigorta teşviki çıktı, şehrimiz bundan da yararlanamadı. Bunun için çaba sarf edilmedi” şeklinde konuştu.

Eleştirilerine devam eden Günaydın, Isparta halkının Dereboğazı isteğini dile getirdiğini ancak 40 dereden su getirildiğini ifade ederek, “Hangi çağda yaşıyoruz. Bir Konya yolu dahi yapılamamıştır. Yapılacakları yapmıyorsun. Karşı değiliz ama Gelincik yolu, Bucak yoluna öncelik tanıyorsun. Ankara’dan, Isparta hiç ele alınmamıştır. Biz gece gündüz işimizi yapıyoruz. Sizde işinize bakın. Isparta’ya yatırım yapın” dedi.

2 bin kişilik yurt yapımı ile ilgili olarak gösterilen tepkilere de hak verdiğini ifade eden Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın, “Sizlere hak veriyorum. Isparta askeriye, yurt ve apartlarla umut bekleyen duruma düşürülmüştür” diyerek iktidar milletvekillerine “Isparta’da tüm umutları öldürdünüz. Şehri göçe sevk ettiniz, fakir, fukara yaptınız. Isparta’nın sanayisini kalkındırmak iktidar milletvekillerinin görevidir. Bu memlekette üretime yönelik bir şeyler yaptınız mı? Teşvik aldınız mı, almadınız mı? fabrikalar kurdunuz mu, kurdurdunuz mu?” görüşlerinde bulundu.

SDÜ içerisine yapılacak olan yurt ile ilgili olarak duyar duymaz belediye olarak girişimlerin başlatıldığını dile getiren Başkan Günaydın, bayram öncesinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile çeşitli mercilerden bu konu ile ilgili görüş istediklerini anlattı. Günaydın, “SDܒde eğitim için sınırlar belirlenmiş durumda. Öncelikle üst kullanım alanı oluşturulmak zorundadır. Bu alanlar içerisinde böyle bir apart yapılıp yapılamayacağı soruldu. Öncelikle imar olarak yapılıp yapılamayacağı belirlenmelidir. Ardından konuya ayrıntılı bir şekilde bakılacak. Artık bu son umut gibi bir şey, sizleri en derinden anlayanlardan birisiyim. Isparta’da ekonomi seviyesi yüksek olsaydı sizler buraya gelmezdiniz, bu duruma düşürülmezdiniz.” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR