20 Mayıs 2018 Pazar

  • 4,490 TL
  • 5,287 TL
  • 186,41 TL
  • 102.410
ISPARTA 25°
ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 12 YAŞINDA ÇOCUK CANINA KIYDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

ISPARTA'DA 3 KİŞİ TUTUKLANDI

BU ACININ TARİFİ YOK

BU ACININ TARİFİ YOK

ANTİBAKTERİYEL DERİDEN AYAKKABI ASTARI

Isparta;da üretilen antibakteriyel ayakkabı astarı dünyaca ünlü markalara satılıyor. Türkiye;de ayakkabı astarında kullanılan derinin %70 Isparta Deri İhtisas Organize Sanayi bölgesinden gidiyor. Antibakteriyel ayakkabı astarının üreticisi Hitit Dericilik sahibi Eşref Bıtrak dericilik sektörünün durumunu, sıkıntıları ve gelişme yoluna ilişkin önerileri anlattı.

Isparta

 ASTAR OLARAK KULLANILAN DERİNİN %70’İ ISPARTA’DAN GİDİYOR                             

Nisan’ın 19’unda yapılacak kışlık ayakkabı fuarına hazırlık yaparken ziyaret ettiğimiz Hitit Dericilik sahibi ve Dericilik ve Köselecilik Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı Eşref Bıtrak Isparta’nın dericilik sektöründeki yerini ve sektörün gelişmesi için yapılması gerekenleri Gülses’e anlattı.Eşref Bıtrak “Ayın 19’unda kışlık ayakkabı fuarı var. Bizim çalıştığımız firmalar fuarda siparişleri alıp kendi planlarını yapar. Bize haber verip siparişleri ayarlar. Bizde kendi planımızı yaparak istenen miktarda siparişi firmalara geçeriz.Biz firma olarak Türkiye genelindeki lokomotif firmalara deri veriyoruz. Ayakkabı sektöründe astar malzemesi olarak kullanılan derinin %70’i Isparta’dan gidiyor. Biz bir ayakkabının en kıymetli malzemesini üretiyoruz. Ben zaman zaman yurtdışına çıktığımda da bir ayakkabıda Isparta’dan gitme bir deriyi gördüğümde çok mutlu oluyorum. Hitit Deri olarak antibakteriyel deri üretiyoruz. Lisanslı olarak ürettiğimiz bakteri üretmeyen deriyi Kemal Tanca ve Hotiç gibi dünyaca ünlü markalara veriyoruz. Dericilikte farklı alanlarda farklı bölgeler uzmanlaşmış durumda. Örneğin Isparta ayakkabının deri astarını en iyi şekilde üretirken, İstanbul ayakkabının dış derisini üretiyor. Uşak giyside kullanılan deriyi üretmek konusunda uzman” dedi. 
SANAYİCİ OLAMADIK HALA ESNAF GİBİ ÇALIŞIYORUZ
Geleceğe ilişkin biraz karamsar baktığını söyleyen Bıtrak “Bu karamsarlık firmaların kara düzen çalışmasından kaynaklı. Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesine taşınan Isparta’nın tabak esnafı sanayici olamadı. Hala esnaf mantığı ile çalışıyor. Günlük üretip kazandığını günlük yiyerek ilerlemeye çalışıyor. Artık esnaf mantığından kurtularak üretim maliyetini, pazarlama alanını ciddi şekilde planlayıp denge ve sistem kurmak gerekiyor. Türkiye’de şartlar eskisi gibi değil. Çalışma şartları yükseldi. Bir eleman için bile sigorta, asgari ücret ve benzeri artışları göz önünde bulundurmak gerekiyor. Bizde zaten elemanlar asgari ücretin üstünde paralara çalışıyor. Buna rağmen eleman bulmakta sorun yaşıyoruz” şeklinde konuştu.
ISPARTA ÇOK KAN KAYBETTİ
Isparta’nın hazırcılığa alıştığı için bir çok alanda kan kaybettiğini söyleyen Hitit Dericilik sahibi Eşref Bıtrak “Isparta birçok alanda kan kaybetti. Isparta farklı sektörlerde kan kaybetmeye devam ederken biz sadece uyuduk. Antalya gibi turizmin başkenti olan bir ilin arka bahçesiyiz, ama turizmden bir fayda sağlayamıyoruz. Banka mevduatlarındaki para, şehirdeki araba sayısı gibi faktörler bizi haksız çıkarmaya yetiyor. Bu nedenle teşvik gibi alanlarda çıkan sonuçlardan şikayet etmemizin bir faydası olmuyor. Isparta hazıra alışmış gidiyor. Ispartaspor daha önce 2. ligden 3. lige düştüğünde 2. ve 3. lig birleştirildi. Bunun gibi binlerce örnek bizim hazıra alışmamıza neden oldu” diye konuştu.
AYAKKABICILIĞI KUNDURACILAR SİTESİ BİTİRDİ
Isparta’nın kimliğini belirlemesi gerektiğini ifade eden Bıtrak “Her şeyden biraz olan bir il durumundayız. Isparta bir sanayi kenti mi olmalı? Eğitim kenti mi olmalı? Tarım kenti mi olmalı? Bunun belirlenmesi gerekiyor. Bizim bir kent kimliğimiz olmadığı için günlük revaçta olan, destek gören alanlara yığılma yaşanıyor. Örneğin bir ara tarımda elma çok para ediyor. Herkes elmacılığa yöneliyor. Şimdi hayvancılığa destek var. Herkes hayvancılık yapmak için yatırım yapmaya girişiyor. Bu alanlar kısa zamanda değer kaybedince zarar etmeye başlıyoruz” dedi.
Isparta’da ayakkabıcılık sektörünün gelişmeme nedeni olarak apartman binası şeklinde kunduracılar sitesinin yapılması olduğunu belirten Eşref Bıtrak “Isparta bir dönem tabaklık ve ayakkabıcılıkta zirvedeydi. Ne zamanki birileri apartman katı şeklinde ayakkabıcılar sitesini inşa etti, 20 şer metrekarelik 4. 5. kat bürolara ayakkabıcı esnafını sıkıştırdı o gün ayakkabıcılık öldü. Ayakkabıcı esnafı için sanayi sisteminde olduğu gibi düz ayak, daha geniş dükkanlar yapılmış olsaydı bugün belki bu esnafların büyük çoğunluğu sanayici haline gelirdi” diye konuştu.
DERİ OSB’YE KISA ZAMANDA TAŞIN DAYATMASI
Deri OSB inşa edilirken esnafa tabakhaneden kısa sürede taşınma dayatmasının yapılmasının yanlış olduğunu söyleyen Bıtrak “Dericilik ve Köselecilik Küçük Sanayi Sitesi Kooperatif Başkanı olarak eski tabakhanenin şehir içinde kalması nedeniyle şuanda bulunduğumuz yerden arazi alarak sistemli bir sanayi yapmayı planladık. Bu planı o zaman dile getirdiğimizde ‘Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel madem böyle bir fikriniz var, bunu OSB şeklinde planlayın. Daha fazla destek verelim’ dedi. Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesi böyle oluşturuldu. Katkı sunan herkese teşekkür ediyoruz. Fakat Deri OSB kurulurken bizden kısa zamanda tabakhaneyi boşaltarak taşınmamız istendi. Eski belediye başkanı Hasan Balaman’ın hemen taşının dayatması nedeniyle biz 5-6 ay gibi kısa bir sürede hem yeni işyerlerinin inşaatını tamamladık, hem de taşındık. Fakat her işletme bunu yapacak güçte olmadığı için tabakhanede 56 işyerinde esnaf arkadaşlar çalışırken 25 işyeri yeni yerini yaparak taşınabildi. Bu sebepten çoğu esnaf arkadaş acı çekti ve yıprandı” dedi.
YALVAÇ’TAKİ ESNAF DERİ OSB’YE GELEBİLİR
Yalvaç’taki esnaf için ayrı bir küçük sanayi sitesinin kurulmasının ek yük getirmek dışında bir faydası olmayacağını belirten Eşref Bıtrak “Şimdi Yalvaç’ta deri küçük sanayi sitesi oluşturuluyor. Buda aslında doğru bir şey değil. Yalvaç’ta ki esnaflar için yeniden bir küçük sanayi sitesi inşa etmek yerine bu esnaflar Deri OSB’ye yönlendirilebilirdi. Burada Deri OSB’nin genişlemesi esnafları da büyütürdü. Şimdi Yalvaç içinde ayrı bir arıtma tesisi kurulmak zorunda kalacak. Yazık devletin parası boşa gitmiş olur. Yalvaç’taki esnaf arkadaşlar Deri OSB’ye yönlendirilse idi biz onlara ücretsiz arazide tahsis ederdik. Hem onlar deri OSB’nin olanaklarından faydalanırdı. Hem de Isparta’da dericilik bir alanda toplanarak genişlerdi” şeklinde konuştu.
DERİ İHTİSAS VE KARMA OSB OLDUK
Karma OSB başvurusu yaptıklarını kabul edildiğini söyleyen Bıtrak “Deri İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulu bulunduğu alan daha birinci etap ve biz bunun ancak yarısını doldurabildik. Bir de ikinci etabı var. O bölgede de kamulaştırma yapılarak Deri OSB genişletilebilir. Ama bunun için daha çok yatırımcıya ihtiyaç var. Biz sadece dericilerle bu alana dolduramayacağımızı düşündüğümüz için Deri OSB’yi karma OSB’ye çevirmek için başvuru yaptık. Ama bunu yaparken Deri İhtisas bölümünü kaybetmeyeceğiz. Başvurumuz kabul edildi. Bundan sonra Deri İhtisas ve karma OSB bölgesi olarak dericilik dışında alanlardan gelecek yatırımcıları da kabul edeceğiz. Kabul edeceğimiz diğer sektörlerin ise bizim kurduğumuz biyolojik ve kimyasal arıtma tesisine uygun alanlar olmasını istiyoruz. Çünkü bizim kurduğumuz arıtma tesisi bol su kullanımını gerektiriyor. Gelecek diğer işletmelerinde bol su kullanan işletmelerden olmasına özen göstereceğiz.

BAKA Isparta için büyük bir şans, çok önemli projelere destek veriyor. Bizde Deri OSB’nin doğalgaz sistemi ile ilgili BAKA’ya bir proje sunmayı düşünüyoruz. Isparta bugüne kadar bir çok değeri kaybetti fakat BAKA gibi kurumların desteği ilen bu kaybedilen değerler yeniden kazanılabilir. Bundan sonrası biraz bizlere düşüyor” dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR