26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

Anket sonuçları ve yerel seçimler

Süleyman Demirel Üniversitesi'nde görevli öğretim üyelerinin desteğiyle kurulan Batı Akdeniz Stratejik Araştırmalar Enstitüsü (BASA) tarafından 328' i kadın toplam 602 kişiyle bir anket çalışması yapılmış. Anketten çıkan sonuçlar; özellikle, adına ;Barış Süreci denilen PKK ile pazarlık sürecinden sonra

Isparta

     kamuoyuna pompalanan ‘güdümlü’ anketlerin ne kadar yalan ve yanlış olduğunu bir kere gösteriyor.

  

          Ankete katılanlardan, “Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirdiniz?” sorusuna “MHP” diyenlerin oranı yüzde 31.8 iken “AKP” diyenlerin oranı ise sadece 11.9’da kalmış. 12 Haziran seçimlerinde DP’nin ‘emanet oylarıyla’ Isparta’da ikinci parti olan ve şu anda ‘ayakları yere basmayan’ CHP’ye “oy veririm” diyenlerin oranı ise 2.8 çıkmış.
 
MHP’LİLER GÜNAYDIN’DAN MEMNUN

     Anket sonucuna göre; 2009 seçimlerinde MHP’ye oy veren seçmenin yüzde 51.6’sı tekrar MHP’ye oy vereceğini söylemiş. Bunun yanında ise, son seçimlerde AKP’ye oy veren seçmenin yüzde 16’sı da bir sonraki seçimlerde MHP’ye oy vereceğini beyan etmiş. Yani, AKP tabanından yüzde 16’lık bir kısım MHP’ye kaymış görünüyor.

            MHP tabanının aday isminin açıklanmasını beklememesi, bir önceki yerel seçimlerde MHP’ye oy verenlerin yüzde 51.6’sının tekrar MHP’ye oy vereceğini açıklaması, AKP tabanından da yüzde 16’lık bir kısmın MHP’ye kayması, şu anda yönetimde bulunan MHP’li Belediye Başkanı Sayın Yusuf Ziya Günaydın’ın hem parti tabanında hem de Isparta’da ‘başarılı’ ve ‘memnun edici’ çalışmalar yaptığını gösteriyor.

            Diğer taraftan AKP tabanından yüzde 51 gibi çok büyük bir kesimin aday ismini beklemesi, hem il başkanlığında, hem milletvekilliğinde hem de belediye başkan adayı belirlemede tepeden inme bir yöntem belirleyen AKP’ye, kendi seçmeninin kırmızı kart göstermesidir.

 

GÜNAYDIN’IN BAŞARISI AKP’NİN  BAŞARISIZLIĞINI ORTAYA ÇIKARDI

         

    Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın yaptığı fabrikalar, il genelinde halen yürüttüğü altyapı ve asfalt çalışmaları, dikilen 750 bin ağaç, Gökkubbe, Etnografya Müzesi, Davraz Mahallesi Kapalı Pazar Yeri projesi gibi çalışmalar; muhalefetin her türlü provokasyon ve çamur atma girişimlerine rağmen hem MHP tabanında hem de Isparta halkında taktir gördüğünü tescilliyor.

Şu an yerel iktidarda bulunan MHP’nin elinde bulunan en büyük avantaj başarılı bir belediye başkanına sahip olması. AKP’nin Isparta Belediyesi’ndeki sicili ise pek temiz görünmüyor. Belediyecilikte (aynı iktidarda olduğu gibi) başarısız olan AKP’nin bu durumu anketlere de yansıyor. Anketlerde AKP’nin yüzde 11.9 oy alıyor görünmesi, AKP tabanından da yüzde 16’lık büyük bir oyun MHP’ye kayması AKP’nin halkın gözünde ne kadar başarısız olduğunu gösteriyor. AKP’nin belediye yönetiminde başarısız olması her ne kadar eldeki bir veri ise de, Belediye Başkanı Yusuf Ziya Günaydın’ın AKP’li Balaman zamanında yüksek fiyatlara kiralanan araçları geri gönderip yüzlerce araç alması, sadece şehir içi temizlikte 25 milyon TL’ye varan miktarda tasarruflar yapması, en büyük projesi yaşlıların evine berber göndermek olan AKP’nin başarısızlığını ortaya çıkarmıştır. Başkan Günaydın şu anda kendisine aday olup olmayacağını soranlara, “Ben hizmet etmekle meşgulüm. Bütün mesaimi Isparta için harcıyorum. Bu tür polemiklerle geçirecek vaktim yok” demekte.

            Özellikle ‘PKK ile müzakere’ sürecinin başlatılmasından sonra meydanlara inen MHP’nin oylarında gözle görülür ve hatta AKP’yi rahatsız eden ölçüde artış olduğu zaten ortada. Ancak, yerel seçimlerde oy dağılımının özellikle adaya göre belirdiğini göz önünde bulundurursak 2 dönemdir Belediye Başkanlığı yapan Sayın Yusuf Ziya Günaydın’ın tekrar aday olmasının MHP açısından büyük artılar getireceği aşikar.

            Seçimlere 11 ay kala ortaya çıkan net tablo şu ki; seçimler MHP ve AKP arasında geçecek.

 

BİR SORU

           Bu akiller madem bu kadar akıllı o zaman neden 75 milyonu ikna etmeye çalışıyorlar* Dağdaki 2 bin teröristi ikna edip indirsinler sorun da çözülsün.

 

BUNU BİLİYOR MUSUNUZ?

    PKK’nın terör örgütleri listesinden çıkarılması için Avrupa’da yapılan oylamada CHP temsilcisinin de “evet” oyu verdiğini biliyor muydunuz?

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR