24 Mayıs 2018 Perşembe

  • 4,679 TL
  • 5,495 TL
  • 195,12 TL
  • 103.592
ISPARTA 18°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ANALI BABALI ÖKSÜZ YETİMLER

Son zamanlarda ortadan kaybolan öldürülüp katledilen, annesi tarafından diri diri toprağa gömülen, tatile gitmek için çocuğunu evinde bırakan anneleri, kendisi ile beraber evlatlarının da canlarına son veren babalara tanık oluyoruz üzülerek, hakrolarak...

Isparta

İnsanın aklına şu soru geliyor. Annesiz babasızlara öksüz yetim diyoruz da annesi babası tarafından hayatın acımasız kollarına bırakılan çocuklarımıza ANALI BABALI ÖKSÜZ YETİMLER demek! İşte bu koyuyor insana en çok. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v) de yetim gelmişti alemlere rahmet olarak gönderildiği dünyaya... insanlığa örnek gönderilen nebi ile örnek vermek istedim sizlere. Bu örneklerin elbette daha pek çoğu var ANA-DOLU da. Cennet vatan toprağımızın bile adı ANADOLU iken bu evlatların başına bunlar neden gelir anlamak mümkün değil. Hangi ana baba evladına bu denli vahşi olabilir. Bunları söylerken, cennetin anahtarı bile ANA’larımızın ayakları altında olduğunu bilirken, elbette tüm anne ve babaları aynı kefeye koymak doğru değil.

 

Ünlü şair Oysa tarihimize ışık tutan Mavi ve beyaz göklerin kızıl süsü/ kızkardeşimin gelinliği şehidimin son örtüsü “diyerek BAYRAK şiirini bizlere bırakan cennet mekan Arif Nihat Asya’yı da böyle bir yazıda anmamak mümkün değil.

Arif Nihat Asya annesini 40 yaşında tanır. Tanır da annesinin biçare halini gören Arif gördüğü manzara karşısında dehşete düşer. Ziver Efendi ile Fatıma

Hanım’ın tek çocuğudur ve yedi günlük bebekken babası vefat eder. Annesi, üç yıl

sonra Osmanlı ordusunda görevli Filistin’li bir subayla evlenir. Arif Nihat, annesiyle

birlikte Filistin’e götürülmek istenir fakat bu talep dedesi İbrahim Tevfik Efendi

tarafından reddedilir ve dedesinin himayesine kalır.

Arif Nihat, bu himaye ediliş macerasını: “Babamdan dedeme, dedemden

halama, halamdan amcama kaldım. Sonunda amcamdan halama dönmüş ve halamdan

millete kalmışım.”diyerek anlatacaktır.

Aradan geçen sürede torun sahibi olan Arif Nihat Asya öksüz ve yetimlik acısını torununda da yaşayacaktır ençok.

Ve “BENİM BİR TORUNUM VAR ANNELİ BABALI AMA ÖKSÜZ YETİM” diyordu şair. Anne baba varken yok sayılan evlatların diline tercüman oluyordu koca yürekli şair sözlerinde.

Bu vesile buradan tüm anne ve babalara evlatlarının değerlerini bilmeleri tavsiyesinde bulunurken, tüm öksüz ve yetimleri himayede eden ailelere, Isparta Valiliği’ne, Isparta Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü nezdindeki tüm personele, yanında bir öksüz ve yetimi barındıran tüm yüce yüreklere, okuttukları öğrencilerle katkıda bulunan tüm büyüklerimize  sonsuz teşekkür ediyorum.

Tüm ailelerin bir arada yaşamaları dileklerimle....

MURAT KARADAŞLI

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR