22 Temmuz 2018 Pazar

  • 4,791 TL
  • 5,612 TL
  • 190,35 TL
  • 94.082
ISPARTA 31°
KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

KANALİZASYONU AÇMAK İÇİN GİRDİĞİ RÖGARDA FENALAŞTI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

MHP AF TASARISI İÇİN KOLLARI SIVADI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

O KAZANIN İŞTE TÜM DETAYLARI

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

OKTAY PETROL AKDENİZ BÖLGE BİRİNCİSİ OLDU

ALLAH ŞAHİDİM, İSTEYEREK VURMADIM' DİYEN MUHTARA MÜEBBET

ALLAH ŞAHİDİM, İSTEYEREK VURMADIM' DİYEN MUHTARA MÜEBBET

Isparta

HABER: Nurettin ARKAN/DHA /YALVAÇ - ISPARTA'nın Yalvaç İlçesi'nde geçen ocak ayında tartıştığı 34 yaşındaki Hüseyin Arslan'ı tabancayla öldürdüğü iddiasıyla yargılanan köy muhtarı Ramazan Yürekli, son duruşmada olayın kaza olduğunu öne sürdü. "Allah şahidim isteyerek vurmadım" diyen Yürekli, ömür boyu hapse mahkûm edildi.
Yalvaç'a bağlı Kozluçay Köyü'nde geçen 3 Ocak gecesi, kahveden çıkıp evine giden Hüseyin Arslan ile aracıyla aynı sokaktaki evine giden köy muhtarı Ramazan Yürekli, yolda karşılaştı. İddiaya göre, önceden husumetli olan taraflar arasında çıkan tartışmanın ardından, Yürekli yanındaki ruhsatsız tabancayla Arslan'ı öldürdü. Jandarma tarafından gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Ramazan Yürekli, Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi'nde son kez hâkim karşısına çıktı. Duruşmaya maktulün eşi 34 yaşındaki Hatice Arslan ile sanığın yakınları ve tarafların avukatları katıldı.

TANIK TALEBİ REDDEDİLDİ

Duruşmada söz alan Ramazan Yürekli, maktulle uzun süredir aralarında anlaşmazlık bulunduğunu, bu nedenle olayın bu safhaya geldiğini belirterek, bazı tanıkların dinlenmesini istedi. Mahkeme heyeti daha sonra tarafların avukatlarına söz verdi. Hatice Arslan'ın avukatı gösterilen tanıkların olay gecesiyle ilgili olmadığını, eski olaylara ilişkin olduğunu ve davaya katkı sağlamayacağını belirterek talebin reddini istedi. Mahkeme heyeti tanıkların dinlenmesinin davaya katkı sağlamayacağı kanaati nedeniyle talebin reddine karar verdi.

'ANA AVRAT KÜFRETTİ'

Mahkeme başkanı, sanığa, "'Olay gecesinden birkaç gün önce maktul bana hakaret etti, bu nedenle o gece aramızda tartışma yaşandı, demişsin. Sana ne dedi?" diye sordu. Ramazan Yürekli de kahvehaneye yürüyerek gittiği sırada aracıyla yanına gelen Hüseyin Arslan'ın ana avrat küfür ettiğini söyledi.

SAVCI MÜEBBET İSTEDİ

Başsavcı Adem Babacan mütalaasında, sanığın 'Kasten öldürme' suçundan ömür boyu hapisle cezalandırılmasını, ayrıca ruhsatsız silah taşımaktan da cezalandırılmasını talep etti.

Mütalaa hakkında taraflara söz verildikten sonra sanığa son sözü soruldu. Ramazan Yürekli, olayların bu hale gelmesinde geçmişte yaşanan tartışmaların etken olduğunu, o gece öldürme kastı bulunmadığını savundu. Yürekli, "Ben evime gitmek üzere kahveden çıktım. Maktul geldi ve ben de elimde sopayla indim. Ancak arbede sırasında sopa düştü. O esnada bir anda silaha el attım, belimden çıkardığım sırada ateş aldı. Allah şahidimdir, isteyerek vurmadım. Huzurunuzda yemin ediyorum, bilerek yapmadım. Üzgünüm ve pişmanım" dedi.

AVUKATI BERAAT TALEP ETTİ

Yürekli'nin avukatı Erol Berber de sanığın silahında daha 4-5 merminin olduğunu, öldürme kastı ile hareket eden bir insanın daha fazla atış yapacağını belirterek, "Sanık maktule karşı silahla nişan alarak ateş etmemiştir. Silah patladıktan sonra merminin isabet edip etmediğini dahi bilmeden olay yerinden uzaklaşmıştır. Olayın görgü tanığının da ifade ettiği gibi maktul dizleri üstüne çöküp 'Vuruldum' dedikten sonra farkına varılmıştır. Bu nedenle sanığa ceza verilmemesini ve beraatını talep ediyoruz. Mahkeme heyeti aksi kanaatte ise tahrik unsurları ve ceza indirimlerinin uygulanmasını talep ederiz" diye konuştu.

HEYET ÖMÜR BOYU HAPSE HÜKMETTİ

Heyet, Ramazan Yürekli'ye 'Kasten adam öldürme' suçundan ömür boyu hapis cezası verirken, 'Ruhsatsız silah taşıma' suçundan da 1 yıl 1 ay hapis ve 600 TL adli para cezası verdi. Sanığın daha önceden de işlediği suçlardan dolayı sabıkalı olması nedeniyle iyi hal indirimi yapılmasına yer olmadığı açıklandı. Karar okunurken sükûnetle dinleyen sanık Ramazan Yürekli, mahkeme başkanı sözlerini tamamladıktan sonra bir süre yerinden kıpırdamadan heyete baktı.

Duruşmanın ardından sanık tutuklu bulunduğu cezaevine götürüldü.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

Ispartalı

11 Ekim 2017 Çarşamba 18:50

Kasti vursa tek kurşunla kimse bırakmaz bence haksızlık yapılmış Allah hayırlara çıkarsın.

serdar

11 Ekim 2017 Çarşamba 12:47

Adamı öldür sonra deki kazayla oldu falan filan bide beraat iste ,aranda husumet olsa bile en kötü ihtimalle yumruk yumruğa kavga eder en fazla iki yumruk yerdin acısı bir hafta sonra geçerdi şimdi ne oldu Öbür dünyada adresin belli ,bu dünya da yerin belli ,değdi mi senin geçmişinde bozuk içerde bunları düşünecek çok zamanın olacak

doğrucu

11 Ekim 2017 Çarşamba 12:30

isabetli bir karar yargıtay bozmasa iyi

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR