25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,718 TL
  • 5,504 TL
  • 197,88 TL
  • 103.200
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

AKILLI TELEFON KULLANANLAR DİKKAT!

Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) yapılan bir araştırmada, akıllı telefonların aşırı kullanımının el fonksiyonlarında bozulma ve baş parmak kökünde ağrıya neden olduğu belirlendi.

Isparta

SDÜ Tıp Fakültesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Esra Erkol İnal öncülüğünde, akıllı telefonların aşırı kullanımının baş parmak ve el bileğine etkileri üzerine çalışma yapıldı. Dünyada ilk kez böyle bir çalışma yapıldığını belirten Yrd.Doç. Dr. Esra Erkol İnal, çalışmada 5 kişinin görev aldığını söyledi.

Yrd. Doç. Dr. İnal, "Akıllı telefon kullanırken tek elile kullanım sırasında el ve bilek hareketlerinin sıklıkla yapıldığını veparmağın da ağır bir yük altında kaldığını düşündük. Hipotezimizi değerlendirirken, akıllı telefon kullanan öğrencileri 'akıllı telefonu çokfazla kullananlar', 'az kullananlar' ve 'hiç kullanmayanlar' olarak üç grubaayırdık. Çalışmamızı ultrason eşliğinde Flexor Pollicis Longus ve elin en büyük siniri median sinir üzerinde gerçekleştirdik. Flexor Pollicis Longus başparmağın hareketlerini yapan tendonlardan bir tanesidir. Bu ikisini ultrason eşliğinde değerlendirdik. Fizik muayeneyle de el ve bileğin fonksiyonlarını,tendonun ve elin gücünü inceledik. İncelemeler sonucunda Flexor Pollicis Longus'un telefon kullanımı olan ellerde belirgin olarak kalınlaştığını, bu kalınlaşmanında daha fazla akıllı telefon kullanan öğrencilerde olduğunu fark ettik"diye konuştu.

'BAŞ PARMAKTA AĞRI HİSSİ ARTIYOR'

Akıllı telefonu aşırı kullanan öğrencilerin baş parmaktaağrı hislerinin arttığını vurgulayan Yrd. Doç. Dr. İnal, el fonksiyonlarının dabozulduğunu gözlemlediklerini kaydetti. Çalışmada median sinirin belirginşiştiğini ve genişlediğini incelediklerini belirten Yrd. Doç. Dr. İnal,"Bulguları birleştirdiğimizde akıllı telefon kullanımının elfonksiyonlarını bozabileceğini ve baş parmak kökündeki ağrıya katkısıolabileceğini düşündük" dedi.

'UZUN DÖNEMLİ ÇALIŞMA YAPILACAK'

El fonksiyonundaki bozulma ve baş parmak kökündeki ağrınınzamanla nasıl sonuçlanacağı hakkında bir çalışma yapacaklarına dikkati çekenYrd. Doç. Dr. İnal, "Bunu ileride yapacağımız çalışmalar gösterecek.Fonksiyonel kaybın geri gelip gelmeyeceğini, başparmağın kökündeki ağrınınazalıp veya azalmayacağıyla ilgili bir gözlememiz olmadı. Uzun dönemliyapılacak çalışmalar daha açıklayıcı olacaktır" şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR