23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,560 TL
  • 5,334 TL
  • 200,52 TL
  • 101.892
ISPARTA 25°
GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

GÖZYAŞLARIYLA SON VEDA

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

AKIBETLERİ NE OLACAK ?

İl merkezinde atıl vaziyette olan binaların biran evvel ekonomiye kazandırılması isteniyor. Özel idare eski binasının yıkımı başlıyor, ancak geride bir bina ve bir inşaat daha var. Bunlardan biri kütüphane eski binası, diğeri 20 yıldır tamamlanamayan Kültür Merkezi inşaatı.

Isparta

İl merkezinde 6 Mart Atatürk Caddesi’nde bulunan Halil Hamit Paşa Kütüphanesi eski binası, uzun yıllardır kaderini bekliyor. En son 2009 yılında deprem güçlendirmesi için inceleme yapılan binanın güçlendirme maliyetinin 35 bin lira olduğu, buna karşın yapımı için 734 bin lira gerektiği rapor edilince, yıkıma karar verilmişti. 673 m2 yüzölçümü olan binanın 320 m2 inşaat alanı bulunuyor.

Bir diğer atıl yapı ise Süleyman Demirel Eğitim Kompleksi içindeki Kültür Merkezi inşaatı. Temeli 1993 yılında atılan, geçen onca zamana karşı bir türlü tamamlanamayan bina için 2008 yılında ihale yapıldı. İhaleyi kazanan firmanın yasaklı olması nedeniyle, yapılan ihale iptal edilince iş başlayamadı ve geçen yıllara inat inşaat direnmeye devam ediyor.

KÜTÜPHANENİN AKIBETİNE MİLLİ EĞİTİM KARAR VERECEK

Bu iki konuda bilgi aldığımız Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, eski kütüphane binasının milli eğitime devredildiğini açıkladı. Kılıç, “Şehir merkezinde binayı geçen yıl ocak ayında milli eğitim müdürlüğüne eğitim hizmetlerinde kullanılmak üzere devrettik. Haliyle buradaki eski kütüphanenin mülkiyeti bize ait değil” dedi.

KÜLTÜR MERKEZİ İHALESİ BU YIL YAPILACAK

Kültür ve Turizm Müdürü Abdullah Kılıç, Kültür Merkezi inşaatının da bu yıl yeniden ihaleye çıkacağını, ancak ihale tarihinin henüz netlik kazanmadığını anlattı. Kılıç, “Bakanlığımız tasarrufunda olan ve temeli 1993-1994 yılında atılan Kültür Merkezi inşaatı 2008 yılına kadar çeşitli aşamalarda inşaatı devam edegeldi. Ancak 2008 yılından sonra inşaatın durdurulması, ihaleyi alan firmanın yasaklı olması sonucu ihalesi feshedili. Ondan sonraki süreçte kamu kurumları ve yerel yönetimlerin tasarrufuna geçen bu kültür merkezi inşaatı tamamlanamadı. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca yapılan değerlendirmeler sonucunda söz konusu hizmet binasının ihale edilerek en kısa zamanda tamamlanması bekleniyor” dedi.

 
KANAL32'NİN VİDEO HABERİNİ  SİZLER İÇİN PAYLAŞIYORUZ
 
 
 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR