26 Mayıs 2018 Cumartesi

  • 4,707 TL
  • 5,492 TL
  • 196,80 TL
  • 103.200
ISPARTA 20°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki Depremler Batı Anadolu'ya Kayacak

Akdeniz ve Ege Denizi'ndeki Depremler Batı Anadolu'ya Kayacak"

Isparta

SDÜ Jeofizik Mühendisliği Bölümü, deprem dalgalarının istasyonlara varış hızları ile gerilme ve sıkışma alanlarını belirleyen dalgalar üzerinde iki yıldır yaptığı araştırmanın ilk verilerini paylaştı  SDÜ Jeofizik Bölüm Başkan Yardımcısı Prof.Dr. Şahin: "Ege Denizi ve Akdeniz'deki deprem aktiviteleri bir süre dahadevam edecek.Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Şakir Şahin, son bir yılda Akdeniz ve Ege kıyılarında "sismik fırtına" adı verilen çok sayıda deprem meydana geldiğini belirterek, "Ege Denizi ve Akdeniz'deki deprem aktiviteleri bir süre daha devam edecek. Sonra biz bunun Batı Anadolu'ya kaydığını göreceğiz" dedi. Prof. Dr. Şahin, iki yıldır deprem dalgalarının istasyonlara varış hızları, pozisyon oranı dağılımları, yoğunluğa duyarlı dalgalar ilegerilme ve sıkışma alanlarını belirleyen dalgalar üzerinde yaptıkları araştırmanın ilk verilerini  paylaştı.Araştırmadan çıkan ilk verilere göre, Akdeniz ve Ege Denizi'nde yer yer "sismik fırtına" şeklinde deprem aktivitelerinin en az bir yıl daha devam edeceğini söyleyen Şahin, Ege'deki depremlerin tamamının, Orta Anadolu'nun batıya doğru Ege'yi sıkıştırmasından kaynaklandığına işaret etti.

 Ege kabuğunun güney batıya hareketinin görüldüğünü belirten Şahin, bu sıkışmaya bağlı olarak, deprem yoğunluğunun arttığına değinerek,şöyle konuştu:

 "Ege Denizi ve Akdeniz'de deprem aktivitesi son 3yıldır yoğun şekilde devam ediyor. Aynı zamanda bu bölgede gerilme alanı,Ege'nin ortasına doğru kaymakta. Bu da bize, Ege Bölgesi'nin orta kısımlarında gerilme alanlarının biriktiğini gösteriyor. Bir süre daha Ege yitim kuşağının ortalarında yoğunlaşacak. Sonra gerilme alanlarının, Batı Anadolu'ya doğru kaydığını göreceğiz. Ege Denizi ve Akdeniz'deki deprem aktiviteleri bir süre daha devam edecek. Sonra biz bunun Batı Anadolu'ya kaydığını göreceğiz. İşte İstanbul depremini o zaman tartışmaya başlamamız gerekiyor."

Rodos'ta sismik fırtına, Saros Körfezi'nde deprem yoğunluğu

 Ege Denizi ve Akdeniz'de son bir ayda 4 ve üzeri büyüklükte 15 deprem meydana geldiğini kaydeden Şahin, depremlerin bazı yerlerde sismikfırtına şeklinde devam ettiğini anlattı.

 Fırtınanın son bir yılda Gökova Körfezi, Milas, Muğla ve Fethiye'de yaşandığına dikkati çeken Şahin, deprem aktivitesinin Bodrum'da da sürdüğünü belirtti. 2014 başından beri Bodrum'da büyüklüğü 1,5 ile 4,1 arasında 786 deprem yaşandığını açıklayan Şahin, şöyle devam etti:

 "Ege Bölgesi'nde özellikle Ege yitim kuşağına paralel çok sayıda fay mevcut. Gökova Körfezi, Bodrum, Milas, bu bölgelerde çok sayıda kısa mesafeli fay bulunmakta. Bu fay segmentleri üzerinde zaman zaman düşük büyüklükte çok sayıda deprem meydana gelmekte. Bunu Batı Anadolu'da sıklıkla yaşayacağız. Sismik fırtına kısa mesafeli faylar üzerinde sıklıkla meydana gelen ve birbiri ardına devam eden depremler silsilesidir. Düşük büyüklükte çoksayıda deprem meydana geliyor. Bundan endişe etmeye gerek yok. Kırımlı bir bölge olduğu için bunların büyüklüğü 4 ile 4,8'e kadar çıkabilir. Özellikle Gökova Körfezi'nde, Ege'nin değişik bölgelerinde sismik fırtına meydana gelebilir. Şu an en son Bodrum'da yaşanıyor. Onun öncesinde Gökova Körfezi,Milas, Muğla ve Fethiye'de yaşandı. En son Bodrum'a geldi. İzmir civarında dahaönce olmuştu. Ege Denizi'nde Rodos civarında yine bekliyoruz. Aynı zamanda Saros Körfezi'nde kırılan iki segmentin ortasının birleşeceğini bekliyoruz.Rodos civarında sismik fırtına, Saros Körfezi'nde deprem yoğunluğu bekliyoruz.Burada büyüklük 5'e kadar çıkabilir."

 "Batı Anadolu'da bazı gelişmelerin olmasını bekliyoruz"

 

Şahin, yaptıkları çalışmaya göre, Saros Körfezi'ndeki enerji boşalmasının o bölgedeki alanın önünü açacağını, diğer taraftan da Ege Denizi'ndeki deprem aktivitesinin devam ediyor oluşunun, Batı Anadolu'nun Ege'ye doğru hareketinin göstergesi olduğunu vurguladı.

 

Ege'deki fayların kısa mesafelerde olması ve deniz içindebulunması sayesinde endişe edilecek durumun bulunmadığını ifade eden Şahin, bu depremlerin sahile yakın bölgelerde, mühendislik hizmeti almamış binalardahasara neden olabileceğini bildirdi.

 

Türkiye açısından bu depremlerin ciddi hasar niteliğiolmayacağına değinen Şahin, şöyle konuştu:

 

"Bu bölgenin oluşturabileceği deprem en fazla 6,5büyüklüğe kadar çıkar. Depremlerin Batı Anadolu ve Anadolu içlerinde olması, ozaman tehlike arzetmeye başlayacaktır. Bizim öngörümüz bu depremlerin bir yıldaha devam edeceği yönünde. Ondan sonra Batı Anadolu'da bazı gelişmelerin olmasını bekliyoruz."

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR