23 Mayıs 2018 Çarşamba

  • 4,671 TL
  • 5,504 TL
  • 192,80 TL
  • 103.328
ISPARTA 25°
UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

UZMAN ÇAVUŞ MEHMET KAYAN KAZADA HAYATINI KAYBETTİ

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

O KAZADA ÖLEN SÜRÜCÜ DOKTOR ÇIKTI

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ISPARTA'DA DEV OPERASYON 19 KİŞİ GÖZALTINDA

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

ESKİ SAĞLIK MÜDÜRÜNÜN OĞLU KAZADA CAN VERDİ

Ağabeyi için bir buçuk ayda 12 kilo verdi

Ispartada, beş ay önce kriptojenik siroz hastalığı sonucu karaciğer yetmezliği oluşan 40 yaşındaki Kamil Ayhana, kardeşi 30 yaşındaki Hilmi Ayhan karaciğerini verdi

Isparta
DEMOKRAT GAZETESİ

Isparta’da, beş ay önce kriptojenik siroz hastalığı sonucu karaciğer yetmezliği oluşan 40 yaşındaki Kamil Ayhan’a, kardeşi 30 yaşındaki Hilmi Ayhan karaciğerini verdi. Hilmi Ayhan, doku verebilmek için 1.5 ayda 12 kilo verdi. Kardeşten alınan karaciğer ağabeye başarıyla nakledildi. 

Isparta’da özel bir yurtta yönetici olarak çalışan 2 çocuk babası 40 yaşındaki Kamil Ayhan, iki yıl önce belindeki ağrılar nedeniyle hastaneye başvurdu. Gördüğü tedavilerin ardından ağrıları kesilen Kamil Ayhan, 6 ay önce gittiği hastanede kriptojenik siroz hastalığı sonucu karaciğer yetmezliğine girdiğini öğrendi. Ayhan, Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’ne başvuru yaparak, organ beklemesi listesine kayıt yaptırdı. Ayhan'ın acil nakil olması gerektiği için aile içinde de canlı verici aranmaya başlandı. Ağabeyinin gözlerinin önünde erdiğini gören ve Isparta’da aşçılık yapan iki çocuk babası Hilmi Ayhan, verici olmaya karar verdi. 
SAĞLIK DURUMLARI İYİ
Medical Park Antalya Hastanesi’ne başvuran ağabey ile kardeşine burada gerekli tetkikler yapıldı. 73 kilo olan verici Hilmi Ayhan (30)’ın karaciğerinde yüzde 30 yağlanma olduğu tespit edildi. Hilmi Ayhan’a ağabeyine karaciğerini ancak kilo vermesi durumunda nakledileceği söylenince, Hilmi Ayhan da, 1.5 ayda diyetisyen eşliğinde 73 kilodan 61 kiloya indi. 12 kilo veren Hilmi Ayhan’ın karaciğerindeki yağlanmanın yüzde 3’e düştüğü ve nakilin yapılabileceği kararı verildi.  Opr. Dr. Sabri Tekin başkanlığındaki bir ekip tarafından ameliyata alınan kardeş, ağabeyine canlı verici oldu. Hilmi Ayhan’ın karaciğerinden alınan yüzde 60’lık bir doku, Kamil Ayhan’a başarıyla nakledildi. İki kardeşin  sağlık durumunun iyi olduğu ve kısa süre içinde taburcu edileceği bildirildi.
AĞABEYİME FEDA OLSUN
Ağabeyine hiç düşünmeden karaciğerini verdiğini söyleyen Hilmi Ayhan, şöyle konuştu: “Kilolarım vardı. Diyetisyen eşliğinde verdim. Ağabeyime verici olabilmek için 1.5 ayda 12 kilo verdim. Ağabeyimi hayata tutundurduğum için çok mutluyum. Herkesi organ bağışında bulunmaya davet ediyorum. Karaciğerimin yarısı ağabeyime feda olsun.” 
ALLAH RAZI OLSUN
Kardeşinin verdiği karaciğerle hayata yeniden tutunduğunu belirten Kamil Ayhan ise, "Organ bağışı hayat kurtarıyor. Ben ne olduğunu anlamadım.5 ay içinde siroz olduğumu öğrendim. Kadavradan nakil bekliyordum. Kardeşim verici oldu. Büyük bir fedakarlık yaptı. Allah razı olsun” diye konuştu.
SORUNSUZ TABURCU EDİLECEK
Ameliyatı gerçekleştiren Genel Cerrahi Uzmanı Opr. Dr. Sabri Tekin, siroz hastalığının alkol ve sigaraya bağlı olmadan da gelişebileceğini belirterek, ”Hasta bize 3. evre karaciğer sirozu olarak geldi. Nakilden başka çaresi yoktu. Kardeşi kısa sürede kilo verdi, yüzde 30’luk yağlanma yüzde 3’lere indi. Canlıdan karaciğer nakli oldu. Hem alıcı hem verici sorunsuz şekilde taburcu edilecek. Karaciğerin yüzde 60’ını vericiden aldık" dedi.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR