25 Mayıs 2018 Cuma

  • 4,710 TL
  • 5,490 TL
  • 197,70 TL
  • 102.842
ISPARTA 17°
KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

KÖY GARAJINDA YANDIN ÇIKTI

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

LİSE ÖĞRENCİSİ BERKAY'IN KAHREDEN ÖLÜMÜ

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

HASTAYI TAŞIRKEN DÜŞÜRDÜLER

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

CENAZE TÖRENİNE GELİNLİK GİYEREK GELDİ

4 bin küçükbaş zehirlendi

Salur'da ilginç olay.

Isparta

Salur, Şarkikaraağaç İlçesinin en büyük köyü. 400 haneden oluşan köy halkı Göllü Yaylası ihtilafı yüzünden huzursuz günler yaşıyor. Zira Göllü Yaylası çevrede içme ve kullanma suyu olan tek yer. Burada otlayan 30’dan fazla davar sürüsünün su ihtiyacı buradan karşılanıyor. Yaylaya çıkan aileler de içme ve kullanma suyunu buradan temin ediyor. Ancak son zamanlarda Çöllü Yaylası’nda önemli olaylar yaşandığı öne sürülüyor. Çobanların ve sürülerin üzerine uzun namlulu silahlarla ateş edildiği, 4 binden fazla davarın zehirlenerek telef edildiği önü sürülüyor. Salur Köyü Muhtarı Talip Yıldız beraberinde sürü sahibi olan 10 kişiyle birlikte Vali Memduh Oğuz’u makamında ziyaret ederek mallarının ve canlarının tehlikede olduğunu öne sürdüler. Muhtar Talip Yıldız yaşadıkları sıkıntılarla ilgili olarak Vali Oğuz’u şu bilgileri aktardı:

            “Sayın Valim,  Salur Köyü’nün içme ve sulama suyu olan tek yaylası Göllü Yaylası’dır. Burada 30’dan fazla çoban yıllardan beri davarlarını bu yaylada otlatır ve sular. Yaylada çadır kuran çoban ve aileler hem içme suyunu buradan sağlar, aynı zamanda davarlar da bu sudan sulanır.

            Son yıllarda bazı kişiler bu yaylayı sahiplenmekte, yaylada otlayan davarlar ile çobanların üzerine otomatik silahlarla ateş açmakta ve yaylayı terk etmeleri için tehdit etmektedirler. Çevrede başka su olmadığı için sürü sahipleri ve çobanlar birlik içinde hareket ederek yaylayı terk etmemek konusunda birlikte hareket etme kararı aldılar. Göllü Yaylası köyümüzün tüzel kişiliği altındadır ve kimsenin malı değildir.

4000 KOYUN ZEHİRLENDİ

            Çobanlar ve sürü sahipleri birlikte hareket etme kararı alınca bu sefer de davarlarımız ve köpeklerimiz zehirlendi. Bu kişiler taşların üzerine tuzla karışık zehir dökerek 4 binden fazla koyunumuzu zehirlediler. Zehirli etlerle de köpeklerimizi zehirlediler. Durumu İlçe Kaymakamlığına ve İlçe Jandarma komutanlığına bildirdik ama şimdiye kadar gerekli önlemler alınmadı.

            Sayın Valim; canımız ve malımız tehlikede. Bir anlam veremiyoruz. Uzun menzilli otomatik silahları bunlar nereden buluyorlar. Önce bunu öğrenmek istiyoruz. Ormanları keserek kamyonlarla Eğirdir’e taşıyor, sonra da kepe tutup kestikleri ağaçların köklerini söküyorlar. Daha sonra da bu arazilerde tarım yapıyorlar. Bu konuların incelenerek önlem alınmasını istiyoruz.”

            Sürü sahipleri ve çobanlar sorunlarını şöyle sıraladılar:

            *Göllü Yaylası köyümüzün ortak malıdır. Yaylada çadır kuran çoban ve sürü sahiplerini tehdit ederek, korkutarak kovmaya çalışıyorlar.

* Davarlarımızın, köpeklerimizin zehirlendiği Jandarma Karakol tutanaklarında mevcut. İlçe Veterinerliğinde de gerekli raporlar mevcut.

*Çobanlarımızın ve koyunlarımızın üzerine uzun namlulu silahlarla ateş ediliyor. Herkes yaylaya çıkmaya korkuyor. Biz istesek onu vururuz, ama bunun sonu nereye varır. Devletimizi yanımızda görmek istiyoruz.

*Sayın Valimiz; Çok ciddi bir sorunla karşı karşıyayız. Zor günler yaşıyoruz. Bu sıkıntılarımızı inşallah sizlerin sayesinde atlatmaya çalışacağız.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR