24 Eylül 2020 Perşembe

ISPARTA
ÜZÜM PAZARI ESNAFLARININ SORUNLARINI DİNLEDİ

ÜZÜM PAZARI ESNAFLARININ SORUNLARINI DİNLEDİ

ISPARTA'DA KAÇAK YAPILAR UYDU GÖRÜNTÜSÜYLE TESPİT EDİLDİ

ISPARTA'DA KAÇAK YAPILAR UYDU GÖRÜNTÜSÜYLE TESPİT EDİLDİ

ÜST GEÇİTTE BİR İNTİHAR GİRİŞİMİ DAHA

ÜST GEÇİTTE BİR İNTİHAR GİRİŞİMİ DAHA

EVİNDE BAYGIN HALDE BULUNDU

EVİNDE BAYGIN HALDE BULUNDU

3 KARDEŞİN YANGINDA ÖLÜMÜNDE FLAŞ GELİŞME

3 KARDEŞİN YANGINDA ÖLÜMÜNDE FLAŞ GELİŞME

Isparta

Nuettin Arkan - Yalvaç/DHA-ISPARTA'nın Yalvaç ilçesinde çıkan yangında, Hanım (18), Tuğçe (16) ve Faruk Altınbaş (5) kardeşlerin ölümünde itfaiyenin ihmali olduğuna yönelik iddialar üzerine adli soruşturma başlatıldı.

Yalvaç'ın Salur Mahallesi'nde yaşayan Cemile- Süleyman Altınbaş çifti, 7 Şubat Cuma saat 08.30 sıralarında, hayvanlara bakmak için evden çıktı. Bir süre sonra Altınbaş ailesinin kerpiç evinde, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Bu sırada çiftin evdeki akrabaları, alevler her yeri sararken, kendilerini dışarı attı. Çiftin evde uyuyan çocukları Hanım, Tuğçe ve Faruk Altınbaş ise alevlerin arasında kaldı. Mahalle halkının ihbarıyla belirtilen adrese, Yalvaç Belediyesi İtfaiyesi ekipleri sevk edildi. Yangın, itfaiye ekiplerinin müdahalesi sonucu kontrol altına alınıp, söndürüldü. Ekipler, eve girince 3 kardeşin cansız bedeniyle karşılaştı. 3 kardeşin cenazesi otopsi sonrası yan yana toprağa verildi.

AİLE İTFAİYEYİ SUÇLADI

Olayın ardından 3 çocuğun ailesi ve yakınları itfaiye görevlilerini suçladı. Yangında 3 çocuğunu birden kaybeden acılı baba Süleyman Altınbaş, "Yalvaç Belediyesi itfaiyesinin çocuklarımı kurtarmak için hiçbir müdahalesi olmadı. Çocuğumun biri hastaneye vardığında daha yaşıyordu. İtfaiye erleri zamanında müdahale etseydi çocuklarımın 3'ü de şu an yaşıyor olabilirdi. Çocuklarımın yüzde 90 ölüm sebepleri itfaiye erleri. Çok ihmal ettiler. Zamanında merdivenli, sepetli itfaiye getirseler camı kırar alırlardı" diye konuştu.

'HALİME ÜNİVERSİTEYE GİDECEK, TUĞÇE POLİS OLACAKTI'

Oturdukları evin miras ortaklı olduğunu kaydeden Süleyman Altınbaş, bundan sonra kayınpederinin evine sığınacağını belirtti. Kızlarından Hanım Altınbaş'ın 2 yıl önce liseyi bitirdiğini ve üniversitede okumak istediğini, 10'uncu sınıf öğrencisi Tuğçe'nin ise polis olmak istediğini kaydeden Süleyman Altıbaş, "İtfaiyenin ihmaliyle kızlarım hayatını kaybetti" dedi.

'DUDAKLARI BİRBİRİNE YAPIŞMIŞTI ONLARI AÇTIM'

Olayın görgü tanığı olan ve ölen 3 kardeşin dayıları Nuri Çoban da şöyle konuştu: "Olayın başladığı saatlerde ben evde uyuyordum. Annemin bağırmasıyla uyandım ve o panikle balkona çıktım. Yangını gördüm. Eniştemin evi bana 30 adım uzaklıkta. Hemen yangın yerine koştum. İçeride hiçbir şey yanmamıştı. Televizyon koltuk halılar sağlamdı. 3 yeğenim birbirine sarılmış, sızmış kalmışlar. Kepçeye koyduk. Tuğçe o esnada yaşıyordu. Gözlerini açtı ve 'Tuğçe kendine gel kızım' dedim. Dudakları birbirine yapışmıştı onları açtım ve gözleri bir anda kaydı, tokatladım. Aşağı indirdik ve 1 ambulans gelmiş. 'Ambulansa ilk Tuğçe'yi bindirin' dedim çünkü o yaşıyordu. Onu bindirdik ikinci ambulans sonra geldi. Çocuklar elimizde kaldı."

'ÇOK ÇIRPINDIK AMA KURTARAMADIK'

3 çocuğunu kara toprağa veren anne Cemile Altınbaş ise acı dolu anları şöyle anlattı: "Eşimle evde değildim. 'Ev yanıyor' dediler hemen koştum. Yavrum 'biz yanıyoruz' diye itfaiyeyi aramış ama gelen itfaiyelerin merdiveni yok, suyu yok, oksijen tüpü boş olunca kurtaramadılar. Çok çırpındık ama kurtaramadık. Yavrularımın hiçbir yerinde yanık yok, nur gibi, kar gibi. Dumandan zehirlenmiş yavrularım benim.

"SAVCILIK SORUŞTURMA BAŞLATTI

Aile bu iddialarda bulunurken Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı da 3 kardeşin ölümünde ihmal olup olmadığı yönünde soruşturma başlattı. Savcılığın, itfaiyenin olayı haber aldığı andan itibaren ne kadar sürede olay yerine intikal ettiği, görgü tanıklarının beyanlarında geçen ihmalkarlığın olup olmadığı yönünde inceleme yaptığı ve görüntüleri derlediği kaydedildi.

İTFAİYE MÜDÜRÜ İDDİALARI REDDETMİŞTİ

Yalvaç Belediyesi İtfaiye Müdürü Murtaza Aksu, iddialar üzerine olay günü yaptığı açıklamada, mahallelinin merdivenli araç olmadığı yönündeki iddiasının doğru olmadığını söylemişti. Aksu, "112'den ihbar düştüğü andan itibaren 3 dakikada olay yerine ulaştık. İtfaiye erlerimiz odaya girdikleri sırada, 3 çocuğu hareketsiz yatar halde buldu. Tüm itfaiye araçlarımız merdivenlidir; ancak biz olay yerine vardığımızda binanın her yanını alevler kaplamıştı" dedi.

 

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

YORUMLAR

dosteli

15 Şubat 2020 Cumartesi 10:45

yalvaç li. çok biliyorsun b.........k biliyorsun.önüne gelen itfaiyecilikten teknik konulardan ahkam kesiyor.yalan dolan iftira gırla gidiyor.bi susun artık.

Yalvaç li

12 Şubat 2020 Çarşamba 00:42

İtfaiyeci kamyonun başında beklese ihbar geldiği anda yola çıksa bile o mesafeyi 3 dakikada alamaz, araba mı bu hızı 50 ye çıkana kadar 3 dk gecer zaten,orda yalan konustugu belli amirin. Ayrıca ilk giden araç neden merdivenli klasik bildiğimiz itfaiye aracı değil. itfaiyeciler eğitimli mi, mesela öncelik su tutmak mı içerde can var mı deyip onu kurtarmaya calismak mı

VATANINI EN ÇOK SEVEN GÖREVİNİ EN İYİ YAPANDIR !

11 Şubat 2020 Salı 11:45

Maaşını alıyorsa görevini yapacak ….Vatanını en çok seven ! Görevini en iyi yapandır ! Siz orda niye varsınız aga ! Senede il ve ilçelerde kaç yangın oluyor ve kaçı söndürülürken başarılı ! Neyimiz eksik ! İstatistik tutulsun ! Bizim halkımız her zaman polisimizin ,İtfaiye erimizin ,jandarmamızın yanında koşturur ve yardımcı olur! hemde ölümüne ! Görev kolay diyen yok ! Devlette - 40 derecede görev yapan askerlerimiz var. Bir bahar sabahı kardan daha aydınlık , olay aydınlanır !

Yalvaç

10 Şubat 2020 Pazartesi 19:11

O itfaiye müdürü siz sıcak yatağınızda yatarken gece gündüz kar kış demeden yıllardır yalvaça hizmet ediyor.ayrıca yıllardır itfaiye de çalıştı eğitimlerini aldı (tecrübesi yok ne anlar diyenlere).o zaman görevini ihmal etmedi de şimdi mi edecek ben inanıyorum kurtarmak İçin elinden gelen ****reti göstermiştir.işini hakkıyla yapan helal kazanç uğruna çalışan insanları bilmeden başkalarının dolduruşuna gelip yargılamayın.devletin mercileri gereken incelemeyi yapacaktır mutlaka.cahil insanlarDEĞİL

boşver

10 Şubat 2020 Pazartesi 13:44

Makam aracı itfaiye olacak diyerek alınmış. lakayıt düzen, şımarık sistem, beceriksiz kişiler ...7 şubat itibariyle milletin gözünde başkanlığı bitmiştir...

Yalnız

09 Şubat 2020 Pazar 23:48

Bütün encümenlerin İHALE AVCISI BASKAN İSTİFA ETTT İSTİFA HEPİNİZDE ALDIGINIZ PARA HARAM SİZEEE

salırlı

09 Şubat 2020 Pazar 23:29

koskoca mahallemi doğru söyleyecek yoksa itfaiye müdürmü...başkan olacak adam haklıysa çıkıp kurumunu itfaiyeyi savunacak.değilse itfaiye müdğr itfaite erlerini atacak işten kendide bu işte bütün sırumluluk bana ait.itfaiyeyi yenileyemedim modern hale getiremedim görevlilleri eğitemedimdeyip başkanlıktan istifa edecek... not:itfaiye müdürü daha geçen hafta göreve getirildi.su parası tahsil eden adam itfaiyeden ne anlar...

Veli öz

09 Şubat 2020 Pazar 21:32

Aileye Allah sabirlar versin,isin ehli olmayan insanlari müdür yaparsan olacagi bu, savcilik insallah ihmali olanlarin cezasini verir.

2-Vidanını tavla oynarak rahatlat Artık başkan

09 Şubat 2020 Pazar 21:11

6- itfaye araç parkı ile çok güçlü olan belediye neden 3 itfaye HÜYÜKLÜ BELEDİYESİNDEN GELDİ 7- İki çocuğun var bu ihmaller yüzünden senin çocukların zarar gelmiş olsa ne yaparsın ? 8- çıkıp açıklama yapmayın mahalleli oradaydı 18 dk geldi itfaye SENİ ve EKİBİNİ ALLAHA EMANET HAVALE EDİYORUZ .9- Gürbüz Korkmaz’a merdiven yaptırsaydın yoksaydı . 100.000 TL yapardı merdiveni ?

1- vicdanını tavla oynayarak rahatlat artık başkan

09 Şubat 2020 Pazar 20:59

İtfaye 3 dk geldiğini ve içeriye girdiklerinde çocukların ölmüş olduğunu söylüyor yetkili . 1-İçeriye giren itfaye yetkilisimi yoksa mahalleli ? 2- ilk gelen vidanjörmü yoksa itfaiyemi itfaye ise merdiven varmıydı? 3- itfaye personeline içeri git dendiğinde itfaye eri ne dedi oksijen tüpünün boş oldugunumu söyledi ve elbisem 10 yıllık bir elbisemi dedi ? 4-personelin deneyimlimiydi yoksa 1 gün nöbet 3 izin kullanılan itfaiyede hangi personeli koydun ? 5- başkan vicdanını tavlayla rahatlat artık

GAZETECİ KARDEŞIM ASIL BUNU ARASTIR...SUBARU

09 Şubat 2020 Pazar 16:27

İşin en acı tarafı belediye 2 ay önce yalvaç belediyesi subaru jeep aldi ve itfaiyenin onunde yoktu. Nerede başkanin altinda makam araci ...yarin hakkin huzuruna varinca hesabini sorar karinca . Evet sizi o temiz oldugunu sandiginiz kalbinize havale esiyorum .

Yastığa gece vicdanınızı koyun ! 3 çocuk ve sizler

09 Şubat 2020 Pazar 16:20

Japonyada harakiri vardır... topluma ve kamuya zarar veren gider kendini öldürür .bunlar istifa bile etmezler pişkin adamlar.

Yastığa gece vicdanınızı koyun ! 3 çocuk ve sizler

09 Şubat 2020 Pazar 16:20

Japonyada harakiri vardır... topluma ve kamuya zarar veren gider kendini öldürür .bunlar istifa bile etmezler pişkin adamlar.

ALLAH VAR ! HESAP GUNU VAR ! SUBARU JEEP hayırlı o

09 Şubat 2020 Pazar 16:17

NURETTIN BEY ! YALVAC BELEDIYESI 2 AY ÖNCE SUBARU JEEP ALDI. ALMA NEDENI ITFAIYE TAKIP ARACI ...AMA MAKAM ARABASI OLARAK KULLANIYORLAR. O GUN NEDEN ITFAIYENIN ONUNDE DEGILDI...GIDIN O MAKAM ARACININ ALINMA NEDENINI OGRENIN ...

Ispartalıyım

09 Şubat 2020 Pazar 15:50

Ciğerim yanıyor ,genelleme yapmayın ,acınız büyüktür ama tüm insanları suçlayamazsınız ,suçu önce kendinizde arayacaksınız

ciğerim yanıyor

09 Şubat 2020 Pazar 15:36

benim yavrularımı da aynen böyle yaktı ıspartalılar..ciğerimi yaktı ıspartalılar...merhametsiz ıspartalılar

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR