23 Haziran 2018 Cumartesi

  • 4,679 TL
  • 5,454 TL
  • 190,62 TL
  • 95.852
ISPARTA 24°
GECE GÜNDÜZ DEVAM !

GECE GÜNDÜZ DEVAM !

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

YİNE KÜÇÜKGÖKÇELİ KAVŞAĞI YİNE KAZA

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ISPARTA-ANTALYA YOLU KAFA KAFAYA ÇARPIŞTILAR

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

ZİNCİRLEME KAZA 6 KİŞİ YARALANDI

2014 YILINDAKİ HEDEFLERMİZ ..

İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, İlimizdeki okul binalarını depremsellik açısından incelettikleri zaman yapıların hep zayıf çıktığını belirterek, son zamanlardaki yeni yatırımlarla bu rakamların düşürüldüğünü bildirdi.

Isparta
İl Milli Eğitim Müdürü İlyas Can, milli eğitimin 2014 yılındaki hedeflerini açıkladı. Bugüne kadar kimsenin üzerine eğilmediği bir konuyu ana gündem maddesi olarak ele alacaklarını ifade eden Can, Isparta’nın deprem gerçeğini bir kez daha gözler önüne serdi. Okul binalarının depremsellik testlerinde çoğunun zayıf çıktığını ve bunun için sıkı tedbirler almaya hazırlandıklarını belirten Can, yeni yılda birçok okul binasının boşaltılabileceğine dikkat çekti.

HEDEFİMİZ BAŞARIYI GERİ ÇEKMEME

 Eğitim alanında başarılı bir il olmamıza rağmen binaların yetersiz olduğunu dile getiren Can, şunları söyledi; “Göreve başlayalı 7 ay oldu. Bu süre içerisinde milli eğitim ürünümüzü değerlendirme gibi bir şansımız olamaz. Ama geçtiğimiz yıllarda da Isparta akademik başarıda, sınavlarda baz alınacaksa başarılı bir il. Bizim ilk etapta hedefimiz bu başarıyı geri çekmeme. İlköğretimde derslik başına düşen öğrenci sayımız 18-19, liselerde ise 21-22 civarında. Fakat Isparta’da depremsellik açısından okul binalarını incelettiğimiz zaman hep zayıf çıkıyor. Daha önceden Isparta’da bu konuda ciddi yatırımlar yapılmış ve rakamlar düşürülmüş. Bakanlığın hedefinin altındaki rakamlara sahibiz fakat binalarımız eski ve yeniden yapılandırılması gerekir.

OKUL BİNALARI YENİLENECEK

İl Özel İdare’de önceki gün bir toplantıya katıldık. Toplantıda ödeneklerden 15 milyon gibi bir para istedik. O paranın gelmesi durumunda İl Genel Meclisi’nden geçen yatırım planımızın dışında 2 tane daha okul yapımını gündemimize aldık. Bizim aslında dersliğe ihtiyacımız olmasından değil, eski binaları yenilemek açısından böyle bir şey yaptık. İlk hedefimiz bu. Başarılı bir iliz ancak binalarımız yetersiz. Onları yenilemeyi düşünüyoruz.

HİZMET BİNASI GAZİ’NİN ORAYA YAPILACAK

Önceliğimizde eğitimin lokomotifi durumundaki İl Milli Eğitim binasını yenilemek. Binamız tarihi bir bina. Bu yüzden boya bile yaptıramıyoruz. Ayrıca hizmet vermede de çok sıkıntı yaşıyoruz. Yeni hizmet binasıyla ilgili çalışmalarımız sürüyor. İnşallah önümüzdeki yıl bunun temelini atacağız. Binayı çok büyük ihtimalle Gazi Lisesi’nin önündeki yerimize yapacağız.

Depremsellik incelemesi için para gerekiyor. 2 tane 24 derslikli okul var. Hesaplarımıza göre 10 milyon harcanılabilir. Geriye kalan 5 milyonu depremsellik incelemelerine düşünüyoruz. Depremsellik yaptırdığımızda binanın uygun çıkmaması durumunda derhal orayı boşaltmamız gerekiyor. Riskli gördüğümüz binalarda boşaltma yaptık. Örneğin Şarkîkaraağaç’ta İmam Hatip Ortaokulu binasını boşalttık. Gelendost’ta bir köyümüzdeki okulu boşalttık. Şehir merkezinde de bir okulu boşalttık.”

 

YIKILAN KÜTÜPHANE YERİNE YEŞİL ALAN

 Diğer taraftan Halil Hamit Paşa Kütüphanesi’nin yıkılmasından sonra boşalan alanın akıbeti hakkında da bilgi veren Can, “Kütüphane yerine bina yapmayacağız. Okulların önünün kapanmamasını istiyoruz. Oraya güzel bir merdiven yapıp, İmam Hatip Lisesi’nin bahçesiyle birleştirip, havuz, yeşil alan gibi bir düşüncemiz var” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR