23 Nisan 2018 Pazartesi

  • 4,082 TL
  • 5,010 TL
  • 175,11 TL
  • 110.932
ISPARTA 19°
ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

ISPARTA'DA 2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ 3. DÖNEMEMİ TAKILIYOR

MİLLETVEKİLİ BİLGİÇ 3. DÖNEMEMİ TAKILIYOR

ISPARTA'DA 895 KİŞİ İŞE ALINACAK

ISPARTA'DA 895 KİŞİ İŞE ALINACAK

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

ISPARTA BELEDİYESİ'NİN 5 RAKİBİ VAR

200 bin taşerona kadro müjdesi

Yüzbinlerce taşeron için kader günü bugün

Isparta

Kamuda çalışan 740 bin taşeron işçinin gözü bugünaçıklanacak listede. Hangi hizmetlerin dışarıdan alınacağı belli olacak. Alımyapılmayacak işlerdekiler, kadroya geçirilecek

 

Yıllardır süren ve mahkemelere konu olan taşeron işçilerin muvazaa durumu bugün çözülüyor. Daha önce çıkartılan kanunla bu görev Bakanlar Kurulu'na verilmişti. Bakanlar Kurulu hangi kurumun hangi işleri dışarıdan hizmet alımı yoluyla yaptırabileceğini bugün açıklayacak. Böylece bu işlerin dışında kalan görevlerdeki taşeronlar için kadro yolu açılacak. Çalışma Bakanlığı verilerine göre; kamuda taşeron olarak çalışan yaklaşık 740 bin kişinin 200 bini 'asıl iş' niteliğindeki  işlerde görev yapıyor.

 

ÇALIŞMA BİTTİ

Hükümet, alt işverenlik çerçevesinde asıl işlerde çalışanların kamuda istihdamına yönelik olmak üzere geçiş koşulları, süre ve uygulamaya ilişkin usul ve esasları belirleyecek. Hangi taşeron işçilerin kadroya alınacağı ile ilgili bir liste hazırlandı. Temizlik, güvenlik ve yemek gibi yan işlerin dışındaki asli işleri yapan işçilerin kadroya alınması hedefleniyor. Bu noktada her kurum için ayrı uygulama da yapılması mümkün olacak. Çünkü bazı kurumlarda yardımcı iş olan bir görev diğer bir kurum içi nasıl iş olabiliyor. Örneğin karayollarında asıl iş olan asfaltlama işi,bahçesindeki yolu düzenleyen bir üniversite için dışarıdan hizmet alımı ile yaptırılabiliyor.

 

BELEDİYE VAR

Taşeron işçilerin en çok çalıştığı kurumlar belediyeler.Belediyelerde özellikle tüm memur işleri 'temizlik işçisi' olarak gösterilentaşeron işçilere yaptırılıyor. Taşeron şirketten'temizlik işçisi' ya da'yemekhanede bulaşıkçı' kadrosuyla alınan personel belediyenin tüm birimlerindegörevlendiriliyor. Bu muvazaalı durumunda ortadan kaldırılması bekleniyor.Çünkü örneğin zabıta olmak için KPSS'ye giren bir kişinin yerine taşeronvasıtasıyla zabıta olanlar, ya da itfaiye eri olanlar kadroya geçmiş olacak.

 

KİMLER NASIL YARARLANIR

Taşeronların kadroya geçişlerinde asıl iş kavramı önem kazanıyor. Buna göre örneğin bir hastanenin yemek hanesinde görevli kişininasıl işi yaptığı düşünülmüyor. Ama hemşire asıl işi yapıyor. Böylece hemşire eğer taşeron ise kadroya geçecek. Bazı belediyelerde ve kurumlarda temizlik işçisi kadrosundan memurlar ve zabıtalar bulunuyor.

 

MUVAZAA NEDİR?

Taşeron kullanımı İş Kanunu hükümleri doğrultusunda belirlenir. Bu çerçevede yalnızca'yardımcı iş'lerin ve 'teknolojik nedenlerle uzmanlık gerektiren işlerin' taşerona verilmesi mümkündür. İş Kanunu taşerona verilmemesi gereken bir işin taşerona verilmesini 'muvazaa' olarak adlandırır vebu işçinin asıl işçi olduğu hükmüne varır.

 

KIDEM ŞARTI GELEBİLİR

Taşeron işçilerin kadroya geçmesi konusunda bazı hileli yolları önlemek için kıdem şartı gelebileceği de konuşuluyor. Bu çalışmanın duyulmasından sonra başta belediyeler olmak üzere bazı kurumlarda taşeron işçi sayısı artmaya başladı. Tasarıda bunların kadroya geçmesi engelllenecek.

 

Kadroya alınacak işçilerin seçim öncesinden itibaren taşeron olarak çalışmış olması gerekiyor.

İşçinin herhangi bir sigortalılıktan emekli olmaması gerekiyor.

İşçiler 3 ay içinde kadroya alınacak.

Bazı işçiler kamu görevlisi ve geçici personel statüsüne geçirilecek.

Memur eliyle yürütülen işlerin neler olduğuna yönelik belirsizlik de ortadan kaldırılacak.

Yapılması zorunlu olan atölye, bahçe, bakım işlerinde çalışan taşeronlar kamu işçisi statüsüne kavuşacak.

Diğer işlerde çalışanlar 657'ye tabi sözleşmeli olacak.

Karayolları Genel Müdürlüğü'nde yargı kararı ile kadro hakkı elde eden işçilere öncelik verilecek.

Belediyelerde çalışanlar da kadroya geçiş yapabilecek.

Adliye, havaalanı, özel güvenlik elemanlarının bir kısmı da ihtiyaca göre kadroya alınacak.

YORUM EKLE

Güvenlik Kodu

DİĞER HABERLER

ÖNE ÇIKANLAR